Antikvariat Jaguaren

Neptunigatan 38, 302 38 Halmstad

Telefon: 035-12 63 19

E-post: jaguaren@jaguarbok.se

Specialiserad på skönlitteratur - både svensk och utländsk.

 

Startsida

 

 

Utländsk skönlitteratur (författare på...)

A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, VW, X-Y, Z-Ö, Antologier

Notera vilka böcker du vill ha och e-posta din beställning till oss, eller skicka med vanlig postgång.

 

 

 

TADEMY, LALITA

Född 1948 i Berkley, Kalifornien i USA. Dataföretagare.

Ny! Kvinnorna vid Cane River (dokumentärroman). Bonniers 2002, 413 s, övers: Margareta Järnebrand, förlagsband m skyddsomslag. 60:-

 

TAGORE, RABINDRANATH

1861-1941. Född i Calcutta i Indien. Filosof och nationalist. Nobelpristagare 1913. Skrev på bengali, med ett omvittnat vackert och fulländat språk, både vad gäller hans lyrik och prosa. Texterna har därmed varit svåröversatta. Hans egen översättning till engelska av lyriksamlingen Gitanjali (på svenska: Sångoffret) från 1910 gjorde att han kom i blickfånget för nobelkommittén.

Ny! Örtagårdsmästaren. Norstedt 1917, 120 s, övers: Kr. I Anderberg, klotband, exlibris. 50:-

 

TAMARO, SUSANNA

Född 1957 i Trieste i Italien. Filmare.

Ny! Gå dit hjärtat leder dig. Bonniers 1996, 190 s, övers: Helena Monti, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

 

TARKINGTON, BOOTH

1869-1946. Född  i Indianapolis, USA. En av den tidiga amerikanska litteraturens mest framgångsrika författare.

The magnificent Ambersons (på engelska). Avon (pocket) uå. 35:-  

 

TERRIN, PETER              

Född 1968 i Belgien. Flamländsk författare. Debuterade med novellsamlingen De code (1998).

Blanko. Augusti 2006, 180 s, övers: Urban Lindström, förlagsband m skyddsomslag. 40:-

 

TAYLOR, ANDREW

Född 1951 i East Anglia i Storbritannien. Deckarförfattare.

Ny! De fyra yttersta tingen. Forum 2002, 289 s, övers: Mats Hörmark, förlagsband m skyddsomslag. 70:-

 

TEY, JOSEPHINE

1896-1952. Brittisk författare av pusseldeckare med kommissarie Alan Grant vid Scotland Yard som huvudperson. Författarnamnet är pseudonym för Elizabeth Mackintosh, född i Inverness i Skottland.

Ny! Oskulden bedrar (deckare). Prisma 1963, 278 s, övers: Jadwiga P Westrup, förlagsband m nött skyddsomslag. 35:-

 

THACKERAY, WILLIAM M

1811-1863. Född i Calcutta, men uppvuxen i England. En satirisk skildrare av det engelska samhället, Fåfängans marknad (1847-48) var hans främsta verk.

Fåfängans marknad. Norden 1935 (3 band), 316 + 316 + 319 s, övers: Birgit Lange, halvfranska band m marmorerade omslag och färgat övre snitt. 70:-

 

THEODORAKIS, MIKIS

Född 1925 på ön Chios i Grekland. Musiker - främst kompositör -  och politiker. Levde under några år på 1970-talet (Juntatiden i Grekland) i Sverige under exil.

Ny! Fem meter från min cell (lyrik). FiB:s Lyrikklubb 1971, 101 s, svensk tolkning: Theodor Kallifatidis, ill: Minos Argyrakis. 35:-

 

THEROUX, PAUL

Född 1941 i Medford, Massachusetts, USA. Romaner och reseskildringar, vissa har blivit bästsäljande, exempelvis Moskitkusten (1981) som blivit en Hollywoodfilm.

Ny! En bomb i familjen. Norstedt 1977, 293 s, övers: Caj Lundgren, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

Ny! O-zonen. Bra böcker 1988, 512 s, övers: Lena och Caj Lundgren, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

 

THOMAS, CRAIG

Född 1942 i Cardiff i Wales. Thrillerförfattare som slog igenom med Uppdrag Firefox 1977.

 

Ny! Firefox 2 (thriller). Forum 1984, 399 s, övers: Lennart Olofsson, förlagsband. 50:-

Ny! Rovfågeln (thriller). Forum 1988, 522 s, övers: Gösta Zetterlund, förlagsband m skyddsomslag. 50:-

 

THOMAS, D M

Född 1935 i Cornwall i England.

Vita hotellet. AWE/Gebers 1982, 279 s, övers: Thomas Preis, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

 

THOMAS, ROSS

1926-1995. Född i Oklahoma City i Oklahoma, USA. Journalist och reklamman.

Ny! Kinesens chans (thriller). Bra böcker 1990, 357 s, övers: Erik Andersson, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

 

THOMPSON, E V

Född 1931 i London.

Dit vinden blåser. R&S 1983, 351 s, övers: Helen Blomberg, förlagsband. 35:-

 

THOMSEN, KNUD H

1921-1990. Född i Holstebro i Danmark. Underfundig humor i sina berättelser.

Ny! Rövarna i Skottland. Alba 1983, 287 s, övers: Sven Christer Swahn, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

 

TIKKA, EEVA

Född 1939 i Ristiina i Finland. Botaniker.

Den stilla sommaren. Bra böcker 1986, 248 s, övers: Sinikka Lilieholm, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

 

TILLER, CARL FRODE

Född 1970 i Namsos i Norge. Historiker.

Slänt. Söderströms 2004, 247 s, övers: Oscar Ross. 40:-

 

TJECHOV, ANTON

1860-1904. Född i Taganrog i södra Ryssland. Var framför allt dramatiker, men skrev också noveller och humoristiska texter.

Ny! Noveller (noveller). Forum 1946, 300 s, innehåller Stäppen, Lilla vännen, En egoist, På skjutsen, I Sibirien, Kärlek mfl, förlagsband m nött skyddsomslag, övers: Ellen Rydelius,  namnt. 50:-

Övriga:

Modersmålsläraren - och andra berättelser. Tiden 1958, 133 s, övers: Cecilia Borelius, hft m skyddsomslag. 35:-

Ravinen/ Bönderna (noveller). Tiden 1974, 123 s, övers: Carl Elof Svenning (Ravinen) och Carl G Martinsson (Bönderna). 35:-

Mitt liv (självbiografi). Tiden 1974, 158 s, övers: Asta Wickman. 35:-

Ny! Damen med hunden/ Duellen. Bra klassiker 1976, 225 s, övers: Staffan Skott, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

Ny! Herdepipan (noveller). R&S 1977, 231 s, övers: Asta Wickman. 35:-

Ny! Damen med hunden - och andra noveller (noveller). Forum 1991, 190 s, övers: Asta Wickman, förlagsband. 35:-

Platonov (”pjäs utan titel”) (drama). Symposium 2003, 213 s, övers: Staffan Skott, förlagsband m skyddsomslag, rec.stämpel. 45:-

 

TOLKIEN, J R R

1892-1973. Född i Bloemfontein i Sydafrika av brittiska föräldrar. Modern återvände tidigt med barnen till England. Professor i fornengelska och författare av Sagan om ringen (Lord of the Rings) i tre delar (Sagan om Ringen, Sagan om de två tornen och Sagan om konungens återkomst) som utgavs 1954-55. Eposet, en fantasyberättelse skulle det hetat idag, inleds egentligen med Bilbo - en hobbits äventyr, som gavs ut redan 1937.

Ny! Sagan om ringen. Norstedt 2002, 481 s, övers: Åke Ohlmarks, förlagsband. 40:-

Ny! Sagan om de två tornen. Norstedt 2002, 413 s, övers: Åke Ohlmarks, förlagsband. 40:-

 

TOLSTOJ, ALEKSEJ

1883-1945. Född i Moskva, Ryssland. Avlägset släkt med Leo Tolstoj.

Nikitas barndom. Tiden 1946, 167 s, övers: Siv Dagöö, hft m skyddsomslag. 35:-

Systrarna. Norstedt 1946, 355 s, övers: Karin de Laval, hft m nött skyddsomslag. 40:-

1918. Norstedt 1947, 393 s, övers: Karin de Laval, linneklotband m pärmöverdrag, omslag medbundna. 35:-

 

TOLSTOJ, LEO

1828-1910. Född i Tulskaja Oblast i Ryssland, "realismens oförliknelige mästare" och med klassiska verk som Krig och Fred (1863-68) och Anna Karenina (1877).

Ny! Kosackerna. Wilhelm Bille 1886, 220 s, övers: O H D, klotband, exlibris (Hj Lindberg) och namnteckning. 50:-

Övriga:

Ny! Efter fyrtio år - berättelse från Lill-Ryssland. Wejmers 1907, 116 s, övers: M Drangel, inbunden tillsammans med Henryk Sienkiewicz "Den tredje" (96 s), Bret Hartes "Thankful blossom" (87 s) och Charles Dickens "Lifvets strider" (96 s.), klotband. 35:-

Uppståndelse. Nordiska 1913, 480 s, övers (fr tyskan): Göte Bjurman, dekorerat klotband. 35:-

Ny! Uppståndelse. Bonniers 1927, 500 s, övers (fr ryskan): Walborg Hedberg, namnt. 35:-

Ny! Furst Nechljudof. Världslitteraturen 1928, 346 s, övers: Gunnar Skans, halvfranskt band m mormerade överdrag och snitt. 35:-

Ny! Kreutzersonaten. Norden 1934, 149 s, övers: ej angiven, inbunden tillsammans med "Kosackerna" (227 s), halfranskt band. 35:-

Anna Karenina - med Greta Garbo I & II (2 vol/ filmversion). Å&Å (serien Små filmböcker) 1936, 127 + 128 s, ”en essä i bild och berättelse av Rolf Wiesler”, förlagsband.  35:-

Ny! Hadsji Murat - hjälten från Kaukasus. Tiden 1947, 182 s, övers: Bengt Kyhle, hft m skyddsomslag, exlibris. 35:-

Ny! Krig och fred. Bonniers 1956, 681 s, övers: Hjalmar Dahl, förlagsband utan skyddsomslag, ngt nött. 45:-

 

TOURNIER, MICHEL

Född 1924 i Paris.

Älvakungen. Bonniers 1971, 307 s, övers: Britt Arenander. 50:-

 

TRAVEN, B

1882/1890-1969. Vem som stod bakom pseudonymen var länge en gåta, men visade sig till slut vara en tysk anarkist och publicist som kallade sig Ret Marut, och som i landsflykt tog sig till Mexiko 1924 och där började skriva romanberättelser. Hans ursprung och födelseår är oklart.

Ny! Djungelgeneralen. Tiden 1955, 379 s, övers: Arne Holmström, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

Ny! Kärran. Tiden 1957, 287 s, övers: Arne Holmström, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

Ny! Sierra Madres skatt. Tiden 1978, 216 s, övers: Eugen Albàn, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

 

TREVOR, WILLIAM

Född 1928 i Cork på Irland.

The old boys (på engelska). Penguin 1966, 188 s. 35:-

Andras världar. Bra böcker 1983, 242 s, övers: Birgit Edlund, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

Färdvägar. Bra böcker 1984, 224 s, övers: Birgit Edlund, förlagsband m skyddsomslag, reva på skyddsomslag. 25:-

Ödets narrar. Bra böcker 1985, 251 s, övers: Birgit Edlund, förlagsband m skyddsomslag, ett par revor på skyddsomslaget. 25:-

Kvällar på Alexandra. Legenda 1988, 83 s, övers: Lina Erkelius, ill: Paul Hogarth, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

 

TRIER MÖRCH, DEA

1941-2001. Dansk författare. Grafisk konstnär. Slog igenom stort i de nordiska länderna med romanen Vinterbarn (1977).

Aftonstjärnan. Tiden 1983, 304 s, övers: Ann-Mari Seeberg, ill av förf, förlagsband m skyddsomslag. 50:-

Övriga:

En trekant. Tiden uå, opag, litet format, övers: Claes-Göran Jönsson, ill av förf. 35:-

Kastanjeallén. Tiden 1979, 232 s, övers: Karin Naumann, ill av förf, förlagsband m skyddsomslag. 45:-

 

TROLLOPE, JOANNA

Född 1943 i Cotswolds, England. Lärare.

Ny! Flickan från Södern. W&W 2002, 330 s, övers: Ylva Stålmarck, förlagsband m skyddsomslag. 50:-

Övriga:

Ny! En passionerad man. Viva 1991, 255 s, övers: Ann Henning, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

Ny! Andras barn. Bonniers 1999, 311 s, övers: Astrid Lundgren, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

 

TUCHOLSKY, KURT

1890-1935. Född i Berlin. En av Tysklands främsta satiriker och samhällskritiker mellan de båda världskrigen. Landsflyktig i Sverige och tog sitt liv i Mariefred.

Zwishen gestern und morgen (på tyska). Rowohlt (pocket) 1958, 201 s, urval av skrifter: Mary Gerold-Tucholsky. 35:-

Gripsholms slott. Tiden 1987, 149 s, övers: Birgit Hård af Segerstad, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

 

TURGENJEV, IVAN

1818-1883. Den förste av de stora ryska författarna som väckte uppmärksamhet i utlandet.

Min första kärlek. Tiden 1991, 135 s, övers: Asta Wickman. 35:-

 

TWAIN, MARK

1835-1910. Född i Missouri i USA. Burlesk och humoristisk berättare. Hette egentligen Samuel Langhorn Clemens.

Snälla gossar och stygga (humoresker). Forum 1980, 282 s, övers: Mårten Edlund, förlagsband. 50:-

Övriga:

Från Mississippifloden - ungdomsminnen. Seligmann 1883, 392 s, större delen av boken består dock av ”Glitter – med flera humoristiska berättelser” av Max Adeler, övers: Anna Geete, klotband, namnt. 35:-

Huckleberry Finn. Tiden 1957, 313 s, övers: Gustav Sandgren, förlagsband m skadat skyddsomslag. 40:-

Ny! Huckleberry Finns äventyr. Sohlmans 1960, 286 s, övers: Einar Malm, klotband. 35:-

Den stora franska duellen - och andra berättelser. Prisma 1965, 172 s,  övers: Mårten Edlund m fl. 35:-

Miljonpundsedeln - och andra berättelser. Tiden 1978, 312 s, övers: Mårten Edlund m fl. 35:-

Den stora franska duellen - och andra berättelser. Tiden 1978, 307 s,  övers: Mårten Edlund m fl. 35:-

 

TYLER, ANNE

Född 1941 i Minneapolis, Minnesota i USA. Berättar med förkärlek om udda människor och konstnärer.

Utan bagage. Trevi 1995, 371 s, övers: Kerstin Hallén, förlagsband m skyddsomslag. 50:-

Övriga:

Segla efter stjärnorna. Trevi 1980, 280 s, övers: Kerstin Hallén, förlagsband m skyddsomslag, snedläst. 35:-

Den andre brodern. Bra böcker 1982, 330 s, övers: Kerstin Hallén, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

Restaurang hemlängtan. Bra böcker 1983, 320 s, övers: Sonja Bergwall, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

Djup andning. Trevi 1989, 286 s, övers: Annika Preis, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

Ny! Den tillfällige turisten. Trevi 1989, 351 s, övers: Sonja Bergwall, förlagsband. 35:-

Arvet efter Danny. Trevi 1992, 314 s, övers: Kerstin Hallén, förlagsband m skyddsomslag, ngt snedläst. 35:-

Ny! Utan bagage. Bonniers 1996, 371 s, övers: Kerstin Hallén, förlagsband m skyddsomslag. 40:-

 

 

 

Sidan uppdaterad: 2010-02-04