|
Antikvariat Jaguaren Neptunigatan 38, 302 38 Halmstad Telefon: 035-12 63 19 E-post: jaguaren@jaguarbok.se |
Specialiserad på skönlitteratur - både svensk och utländsk. |
|
|
|
|
Utländsk skönlitteratur (författare på...) A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, VW, X-Y, Z-Ö, Antologier Notera vilka böcker du vill ha och e-posta din beställning till oss, eller skicka med vanlig postgång. |
|
LA MURE, PIERRE 1899-1976. Född i Nice i Frankrike. Mest känd för sin roman Målaren på Moulin Rouge (1950) om konstnären Henri de Toulouse-Lautrecs liv.S Ny! ● Kärleken har många namn - en konstnärsroman. N&K 1956, 371 s, övers: Ingrid Ekman-Nordgaard, osprättad. 35:- Ny! ● Den okända Mona Lisa. W&W 1977, 361 s, övers: Astrid Lundgren, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
LAMPO, HUBERT 1920-2006. Född i Antwerpen i Belgien. Journalist. Föregångare för den "magiska realismen" inom den flamländska litteraturen. Mest känd för Joachim Stillers återkomst (1960). ● Joachim Stillers återkomst. Coeckelberghs 1977, 184 s, övers: Brita Dahlman, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
LANDON, CHRISTOPHER 1911-1961. Född i England, så småningom bosatt i USA. ● Mord på börsen (deckare). Prisma 1964, 229 s, övers: Ingela Björck, nött. 25:- ● En iskall i Alexandria (deckare). Bra böcker 1971, 245 s, övers: Claës Gripenberg, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
LANOUX, ARMAND 1913-1983. Frankrike. Historiker och essäist. ● Det avhuggna huvudet - eller, Vad leker bödelns barn? (deckare) Norstedt 1977, 196 s, övers: Lars Erik Sundberg, förlagsband med skyddsomslag. 35:-
LAPIERRE, DOMINIQUE Född 1931 i Chetelaillon-Plage i Frankrike. Journalist med ett äventyrligt liv som han flera gånger skildrat biografiskt. ● Brinner Paris? (thriller) Berghs uå, 311 s, fotoill, dokumentär roman om Paris befrielse i slutet av andra världskriget, skriven tillsammans med Larry Collins, övers: Carola Lakocinski, förlagsband m nött skyddsomslag. 45:-
LARDNER, RING 1885-1933. Född i Niles, Michigan i USA. Journalist. Inspirerade Hemingway i dennes tidiga författande. ● PATRICK, WALTON: Ring Lardner (på engelska). College & University 1963, 175 s. 25:- ● FIREDRICH, OTTO: Ring Lardner (på engelska). University of Minesota 1965, 58 s. 25:-
LASKER-SCHÜLER, ELSE 1869-1945. Född i Elberfeld i Tyskland. Företrädare för den tyska expressionismen inom litteraturen.
Ny! ● Dikter och porträtt (lyrik och essäer). Ersatz 2008, 222 s, övers och efterord: Peter Handberg, förlagsband m skyddsomslag. 50:-
LATHEN, EMMA USA. Pseudonym för två deckarförfattande kvinnor, Mary J Latsis (1927-1997) och Martha Hennisart (f 1929-1997). När de skrev "politiska" deckare använde de pseudonymen R B Dominic. ● Dödligt saldo (deckare). Lindqvist 1976, 247 s, övers: Jenny Berthelius, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Död zon (deckare). Plus 1979, 272 s, övers: Karl Otto Zamore, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Gravskrift (deckare). Plus 1980, 220 s, övers: Alf Risöö, presentation av K A Blom, skriven under pseudonymen R B Dominic, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
LATIMER, JONATHAN 1906-1983. Född i Chicago, Illinois, USA. Journalist. Skrev deckare med hårdkokta och skruvade intriger. ● Heta pengar hårda papper. Bra böcker 1973, 244 s, övers: Pelle Fritz-Crone, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
LAUCK, JENNIFER USA. ● Visa mig vägen. Prisma 2004, 261 s, övers: Jan Hultman och Annika H Löfvendahl, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
LAWRENCE, D H 1885-1930. Född i Eastwood, England. Mest känd för sin Lady Chatterlys älskare (1928) som, på grund av sin närgångna skildring av en överklasskvinnas sexuella förhållande med en skogvaktare, inte fick lov att ges ut i Storbritannien förrän 1960.
● Lady Chatterleys älskare. Alba 1989, 342 s, övers: Ingmar Forsström, förlagsband m skyddsomslag. 55:-
LAWRENCE, T E 1888-1935. "Lawrence of Arabia", född Tremadoc i norra Wales i Storbritannien. Var arkeolog, författare och soldat och har på grund av sitt äventyrliga liv betecknats som en av sin tids märkligaste individer.
● Slagen till slant. Bonniers 1955, 220 s, övers: Clas Brunius, en självbiografisk berättelse om författarens tid (1922-23) som menig i brittiska Royal Air Force, häftad med skyddsomslag. 80:-
LAXNESS, HALLDOR KILJAN 1902-1998. Född i Reykjavik på Island. Episk författare. Fick Nobelpriset i litteratur 1955.
● Gerpla - en kämpasaga. R&S 1955, 311 s, övers: Ingegerd Nyberg-Fries, förlagsband utan skyddsomslag. 50:- ● Atomstationen. R&S 1987, 268 s, övers: Rannveig o Peter Hallberg, förlagsband m skyddsomslag. 60:- Övriga: ● Land till salu. Vingförlaget 1955, 215 s, övers: Rannveig och Peter Hallberg, namnt, skador på rygg. 25:-
LEASOR, JAMES 1923-2007. Född i Erith, England. Skrev historiska romaner och thrillers. ● Såna görs inte längre. Forum 1970, 209 s, övers: Sven Hallén, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
LEAVIS, F R 1895-1978. Född i Cambridge, England. Var den drivande kraften bakom tidskriften Scrutiny (1932-1953) och spelade därmed på sin tid en dominerande roll i Storbritanniens litterära liv. ● Essäer. Cavefors 1966, 402 s, övers: Åke Nylinder. 40:-
LEBLANC, MAURICE 1864-1941. Född i Rouen i Frankrike. Skaparen i sina deckare av gentlemannatjuven och detektiven Arsène Lupin. ● Arsène Lupin kommer tillbaka (deckare). S&L 1939, 255 s, övers: Bruno Mylèn, förlagsband m skyddsomslag, skyddsomslaget är mycket nött. 25:- ● Arsène Lupin - gentleman och inbrottstjuv (deckare). Lindqvist 1954, 186 s, övers ej angiven, förlagsband m nött skyddsomslag. 35:-
LECAYE, ALEXIS Född 1951 i Frankrike. Scenograf inom televisionen.
● Marx möter Sherlock Holmes (deckare). Prisma 1984, 174 s, övers: Pär Nordström, förlagsband. 50:-
LeGUIN, URSULA K Född 1929 i USA. Framför allt sf och fantasy, mest såld är hennes fantasyböcker om Övärlden.
● Berättelser från Orsanien (sf). Lindfors 1979, 211 s, övers: Mars Dannewitz Linder, förlagsband m skyddsomslag. 55:- Övriga: ● Gravkamrarna i Atuan (sf). R&S 1985, 150 s, övers: Sven Christer Swahn, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
LEONARD, ELMORE Född 1925 i New Orleans, USA. Har främst skrivit deckare och westerns. ● Glitz (deckare). Bonniers 1987, 280 s, övers: Nille Lindgren, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Banditer (thriller). W&W 1989, 282 s, övers: Einar Heckscher, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
LEPELLETIER, EDMOND 1846-1913. Frankrike. ● Konungen av Rom - fortsättningen af Madame Sans-Gêne. Hierta 1895, 259 s, övers: ej angiven, förlagets klotband. 35:-
LERMONTOV, MICHAIL 1814-1841. Rysk poet som stod i personlig opposition till tsardömet och den feodala makten i Ryssland i början av 1800-talet. Som poet var han inspirerad av Pusjkin och Byron. Han publicerade en roman, Vår tids hjälte (1840). Lermonotov förvisades två gånger till Kaukasien, där han dog 26 år gammal, officiellt av sviterna från en duell men ryktesvis dödad av tsarens hemliga polis..
● Vår tids hjälte. Förlaget för litteratur på främmande språk (Moskva) uå (1940-tal), 187 s, övers: Ulf Malmsten och Alice Wallenius, illustrerad, förlagsband. 65:- Övriga: ● Vår tids hjälte. Bra böcker 1979, 188 s, övers: Ulf Malmsten, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
LEROUX, GASTON 1868-1927. Född i Frankrike. Journalist. Känd för sin berättelse - byggd på en legend - om Fantomen på Operan, som i sin tur varit underlag för Andrew Lloyd Webbers musikal. ● Fantomen på Operan. Trevi 1989, 255 s, övers (efter engelsk utgåva): Ulla Hornborg, förlagsband. 35:-
LESKOV, NIKOLAJ 1831-1895. Född i Gorokhovo i Ryssland. I bibliografin finns också sagoberättelser.
● Prästerskap. Norstedt 1949, 357 s, övers: Hjalmar Dahl. 50:- Övriga: ● Soldatnoveller (noveller). Söderström (Helsingfors) 1946, 244 s, övers: Constance Grönlund. 40:-
LESSING, DORIS Född 1919 i Sydafrika, men har levt i Storbritannien sedan 1949. Lessing, som fick Nobelpriset i litteratur 2007, har svarat för ett mångsidigt författarskap. Hon har skrivit romaner, novellsamlingar och pjäser i genrer som spänner från feministisk litteratur till science fiction.
● Gräset sjunger. W&W 1965, 175 s, övers: Gunvor o Bertil Hökby, förlagsband utan skyddsomslag. 50:- ● En överlevandes minnen. Trevi 1975, 183 s, övers: Sonja Bergvall, förlagsband m skyddsomslag. 60:- ● Giftermålen - mellan zonerna tre, fyra och fem. Trevi 1980, 287 s, översl Sonja Bergvall, förlagsband m skyddsomslag. 60:-
● En god grannes dagbok. Trevi 1985, 284 s, övers: Kerstin Hallén, förlagsband utan skyddsomslag. 50:-
LEVIN, IRA 1929-2007. Född i New York, USA. Skrev thrillers men också musik och teaterpjäser. Hans roman Rosemarys baby (1967) har lyfts fram genom Roman Polanskis filmatisering. ● En vacker dag…(thriller). W&W 1970, 269 s, övers: Nenne Runsten, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Pojkarna från Brasilien (thriller). W&W 1990, 259 s, övers: Astrid Lundgren, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
LEVIN, MEYER 1905-1981. USA. Journalist. En fotnot i hans biografi: "upptäckte" Anne Franks dagbok och såg dess litterära potential. ● Brottslig drift (deckare). Bonniers 1957, 388 s, övers: Sven Hallén. 35:-
LEWIN, MICHAEL Född 1942 i Springfield, Massachusetts, USA. Deckarförfattare. ● Flyktförsök (deckare). Spektra 1978, 263 s, övers: Thomas Preis, förlagsband m ngt nött skyddsomslag. 35:-
LEWIS, SINCLAIR 1885-1951. Född i delstaten Minnesota, USA. En av USA mest betydande författare från tidigt 1900-tal. Den förste amerikanske författare som fick Nobelpriset, 1930.
● Elmer Gantry. FiB 1959, 455 s, övers: Gabriel Hedengren, förlagsband utan skyddsomslag. 50:-
LEVTJEV, LJUBOMIR Född 1935 i Bulgarien. ● Position (lyrik). W&W 1982, 68 s, rec.stämpel, några streckn. 15:-
LI BAI 701-762. Kina. "Känd för sin överdådiga fantasi och sitt daoistiska bildspråk; men även för sin stora förkärlek för starka drycker. Han sägs ha drunknat i Långa floden då han föll i vattnet i ett försök att under rusets inflytande omfamna månens spegelbild." (Wikipedia) ● Det långa ruset (lyrik). FiB:s Lyrikklubb 1977, 52 s, urval o tolkning: Göran Sommardal, litet format. 25:-
LI QING Född 1971. Kina. ● Nära västerns paradis (lyrik). Gondolin 2001, 79 s, övers: Bo Svensson. 35:-
LICINA, REFIK Född 1956 Radmanci i Montenegro. Emigrerade till Sverige 1992. Ny! ● Predikan för Eurydike (lyrik). Mormor2009, 171 s. 40:-
LIE, JONAS 1833-1908. Född i Modum i Norge. Realistisk författare, en av de "fyra stora" i norsk 1800-talslitteratur, Ibsen var den störste. ● Den framsynte. Norstedt 1909, 88 s, övers: ej angiven, dekorerat rött linneklotband. 35:- ● Skisser och berättelser. Norstedt 1910, 229 s, övers: ej angiven, dekorerat rött linneklotband. 35:- ● Niobe. Norstedt 1911, 141 s, övers: ej angiven, dekorerat rött linneklotband. 35:- ● Faste Forland. Norstedt 1911, 104 s, övers: ej angiven, dekorerat rött linneklotband. 35:- ● Familjen på Gilje. Trevi 1978, 211 s, övers: ej angiven, ill, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
LIGHTMAN, ALAN Född 1948 i Memphis, Tennessee, USA. Fysiker och forskare. ● Einsteins drömmar. Månpocket 1995, 142 s, övers: Jan Wahlén. 35:-
LINDEMANN, KELVIN 1911-2004. Född i ryska Sibirien, men en dansk författare och under mitten av 1900-talet en av Danmarks mest produktiva skribenter. Flydde till Sverige 1944, efter oppositionella ståndpunkter mot den tyska ockupationsmakten. ● Den frihet väl kan bära. Tiden 1945, 329 s, övers: Knut Stubbendorff, berättelsen utspelar sig 1658 på Bornholm då ön överlämnats till Sverige efter Brömsebro, förlagsband m skyddsomslag. 40:- ● Gyllne länkar. Tiden 1958, 319 s, övers: Åke Holmberg, förlagsband m trasigt skyddsomslag (bit av skyddsomslaget i nedre kant saknas). 25:- ● Mitt japanska äventyr. Tiden 1960, 255 s, övers: Karin Hybinette, utgiven under pseudonymen Marielle Dupont, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
LINDSEY, DAVID L USA. Förlagsredaktör. ● En kall själ (deckare). Bra spänning 1984, 315 s, övers: Einar Heckscher, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
LINKLATER, ERIC 1899-1974. Född i Penart, Wales. Mest känd för sina humoristiska romaner. Skrev också Männen från Ness (1933) som i romanform handlar om den danske vikingen Ragnar Lodbrok och hans söner. Den översattes omedelbart till svenska av Frans G Bengtsson, som 1941 med samma stilknep utkom med berättelsen om Röde Orm. ● Förlåt obehaget. Norstedt 1952, 165 s, övers: Aida Törnell, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Den trogne bundsförvanten. Norstedt 1956, 270 s, övers: Margaretha Odelberg, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Mina fäder och jag. Norstedt 1959, 230 s, övers: Margaretha Odelberg, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Männen från Ness. Norstedt Pan 1967, 242 s, övers: Frans G Bengtsson. 35:-
LINNA, VÄINÖ 1920-1992. Född i Urdiala i Finland. En av sitt lands mest kända och hyllade författare, finns porträtterad på Finlands 20-marksedel. Okänd soldat (1954) skildrar det finska fortsättningskriget mot Sovjet (1941-1944) och triologin Under polstjärnan (1959-62) där titlarna Högt bland Saarajärvis moar, Upp trälar! och Söner av ett folk ingår, skildrar genom torparfamiljen Koskela Finlands historia under stor del av 1800- och 1900-talen.
● Okänd soldat. W&W 1955, 447 s, övers: N-B Stormbom, andra upplagan på svenska, förlagsband m skyddsomslag. 50:- ● Söner av ett folk. W&W 1979, 551 s, övers: N-B Stormbom, förlagsband. 40:- Övriga: ● Okänd soldat. W&W 1955, 448 s, övers: N-B Stormbom, tredje upplagan på svenska. 35:- ● Okänd soldat. Bonniers 1957, 390 s, övers: N-B Stormbom, förlagsband m ngt nött skyddsomslag. 35:- ● Upp trälar! W&W 1979, 628 s, övers: N-B Stormbom, förlagsband. 35:- ● Okänd soldat. Bonniers 1981, 446 s, övers: N-B Stormbom, förlagsband. 35:-
LITTELL, ROBERT Född 1935 i New York, USA. Journalist. ● Systrarna Död och Natt (thriller). Legenda 1987, 334 s, övers: Line Ahrland, häftad m skyddsomslag. 40:-
LLEWELLYN, RICHARD 1906-1983. Född i London. En hel del walesiska skildringar. ● Jag minns min gröna dal. Forum 1954, 420 s, övers: Gösta Olzon, förlagsband m skyddsomslag. 35:- (finns även ett häftat ex) ● Jag minns min gröna dal. Forum 1973, 376 s, övers: Gösta Olzon, förlagsband m skyddsomslag. 40:-
LONDON, JACK 1876-1916. Född i San Francisco, Kalifornien, USA. Prövade på olika yrken, även luffarlivet, innan han blev författare. Han under sitt korta liv skriva runt 40 romaner och en hel del noveller. Han böcker var oerhört populära i Sverige under tidigt 1900-tal. ● Kung Alkohol - eller en drinkares minnen. Nutiden 1917, 150 s, övers: Hanna Bergman, klotband. 25:- ● Varg-Larsen. Forum 1969, 298 s, övers: Lisbeth och Louis Renner, förlagsband. 35:- ● Myteriet på Helsingör. Wahlströms 1980, 253 s, övers: Emil Bourin, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Michael. Wahlström 1980, 255 s, övers: Gudrun Ullman, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Skriet från vildmarken. Bra klassiker 1981, 174 s, övers: ej angiven, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
LONGOS ca 100-200. Grekland, bosatt på ön Lesbos, där herderomanen Daphne och Cloë utspelar sig. ● Daphnis och Chloë. Forum 1959, 124 s, övers: Gunnar Valley, ill: Yngve Berg, osprättad. 35:-
LOVESEY, PETER Född 1936 i Whitton i England, kriminalförfattare. Använder pseudonymen Peter Lear. ● Vaxdockan (deckare). Plus 1979, 213 s, övers: Astrid Borger, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Den falske kommissarie Dew (deckare). Bokhuset 1984, 271 s, övers: Line Ahrland, förlagsband. 35:- ● En hästkarls ändalykt (deckare). Månadens deckare 1988, 226 s, övers: Björn Olson, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Bertie och de sju liken (deckare). Wiken 1991, 242 s, övers: Elisabet Fredholm, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
LUARD, NICHOLAS 1937-2004. Född i England. Politiker. ● Gondar. W&W 1990, 540 s, övers: Nille Lindgren, förlagsband. 35:-
LUDLUM, ROBERT 1927-2001. Född i New York, USA. Skrev cirka 30 böcker i spiongenren. ● Konspiration Akvitanien. Månpocket 1990, 631 s, övers: Roland Thulin, ngt nött. 35:-
LUIK, VIIVI Född 1946 i Tänassilm i Estland. Började med att skriva lyrik. ● Den sjunde fredsvåren. Fripress 1988, 296 s, övers: Peeter Puide, förlagsband, streckn. 15:-
LURIE, MORRIS Född 1938 i Melbourne, Australien. ● The string (noveller, på engelska). McPhee Gribble 1995, 173 s. 25:-
LU XUN 1881-1936. Född i Shaoxing i Kina. Tidig kinesisk samhällskritiker.
● Vildgräs (lyrik). FiB:s Lyrikklubb 1988, 87 s, övers: Göran Sommardal, rec.stämpel, osprättad. 50:-
LUX, JOSEPH AUGUST 1871-1947. Född i Österrike. Arkitekt. Medlem av den tyska modernistiska rörelsen i det tidigare 1900-talet, verksam bland annat med att anpassa arkitekturen till den växande industrialismen. Förutsåg också kamerans kommande roll för vardagsmänniskan, som ägodel och verktyg för dokumentation, i sin Kodaks konstnärliga hemligheter (1908). Ny! ● Grillparzers kärleksroman Systrarna Frölich - roman från Wiens klassiska tid. Ljus 1919, 277 s, övers: H Flygare, ill, osprättad. 35:-
LYNGBY JEPSEN, HANS 1920-2001. Född i Aalborg i Danmark. Ny! ● En bättre vår. Tiden 1976, 245 s, övers: Margaret Tenfält, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
LYNN, MARGARET 1915-1975. USA. Pseudonym för Gladys Starkey Battye. ● Söndagskväll. Bonniers 1971, 214 s, övers: Lisbeth Renner, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● De stulna åren. Bonniers 1978, 239 s, övers: Lars Hansson, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
|
E |
Sidan uppdaterad: 2010-02-13