|
Antikvariat Jaguaren Neptunigatan 38, 302 38 Halmstad Telefon: 035-12 63 19 E-post: jaguaren@jaguarbok.se |
Specialiserad på skönlitteratur - både svensk och utländsk. |
|
|
|
|
Svensk skönlitteratur (författare på...) A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, R, S, T, U, VW, Y, Z, Å, Ö, Antologier Notera vilka böcker du vill ha och e-posta din beställning till oss, eller skicka med vanlig postgång. |
|
TAIKON, KATARINA 1932-1995. Född i Almby i Närke. Mest känd för sin självbiografiska serie böcker om den romska flickan Katitzi. ● Zigenare. W&W 1963, 171 s, fotoill. 45:-
TAUBE, EVERT 1890-1976. Född i Göteborg. Konstnär, kanske en av vårt lands mest kända och folkkära visdiktare och artister, men också författare av romaner och biografier.
● Blå anemoner - dikter om kärleken (lyrik). Bonniers 1976, 94 s, förlagsband. 50:- ● ÖVRIGT: Just precis om kvinnor – Taubesällskapets årsskrift 2005. Taubesällskapet 2005, 232 s, ill, förlagsband. 50:- ● ÖVRIGT: Plats för en poet - Evert Taube på Liseberg, Taubesällskapets årsskrift 2008. Taubesällskapet 2008, 192 s, förlagsband, ill. 50:- Övriga: ● Guatemala (resor). Bonniers 1961, 187 s, förlagsband m skyddsomslag, namnt. 40:-
● I najadernas gränd/ De fyra vindarnas gata. Bonniers 1966, 259 s, ill: Astri Taube, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Vid tiden för Astri och Apollon. Bonniers 1970, 166 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Strövtåg i Ranrike. BfA 1982, 156 s, ill av författaren. 30:- Ny! ● ÖVRIGT: Till Evert Taube - några blomster överlämnade vid 70-årsdagen på Stallmästaregården den 12 mars 1960. Bonniers 1960, 49 s, om Taube av Lars Forssell, Marianne Höök, Björn Johansson, Jolo, Nils P Sundgren, Georg Svensson, Nils Thedin och Beppe Wolgers, skada på omslagets övre kant. 40:-
TEGNÉR, ESAIAS 1782-1846. Född i Kyrkerud i Värmland i en prästsläkt. Blev själv biskop i Växjö. Tegnérs dikter ingår bland de mest innantillärda i den svenska folkskolan, långt fram genom 1900-talet. I modern tid har intresset bland läsare och litteraturforskare mest handlat om Tegnérs omfattande brevkorrespondens.
● Samlade skrifter (4 band). Norstedt 1871-72, förlagets klotband, nötta omslag. 100:- ● Brev 1 - II (2 delar). AWE/ G 1982, 356 + 263 s, inledning och kommentarer av Nils Palmborg, förlagsband. 100:- ● ÖVRIGT: Minne. Bonniers 1866, 516 s, div författare, bl a Erik Gustaf Geijer om Tegnér, förlagsband, två ill, nött, fuktfläckar, bakre pärm lös. 50:- Övriga: ● Fritiofs saga (lyrik). Lindströms 1928, 317 s, noter av Bernhard Risberg och levnadsteckning av Anton Blanck, halvfranskt band. 40:- ● Fritiofs saga (lyrik). S&L 1933, 312 s, noter av Bernhard Risberg och levnadsteckning av Anton Blanck, ngt nött förlagsband. 35:- ● Valda dikter (lyrik). Lindqvist 1949, 140 s, osprättad. 40:- ● Smärre samlade dikter (lyrik). Gleerups 1959, 316 s. 40:- ● Valda dikter (lyrik). Lindqvist 1966, 190 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● ÖVRIGT: Min älskade Fredrika - Söta Tegnér (brevväxling med Fredrika Bremer). Linus 1986, 131 s, kommenterade av Ulla Törnqvist, blyertsanteckningar. 35:-
TENDELL, HÅKAN Född 1966 i Göteborg. ● Mörker över Manhattan. Eget (Vulkan) 2009, ou, 101 s. 35:-
TENGROTH, BIRGIT 1915-1983. Född i Stockholm. Skådespelare. Debuterade med Törst (1948) som omedelbart blev uppmärksammad för sin erotiska frispråkighet och skrev ytterligare sex böcker med självbiografiskt innehåll. Hade framgång även som tidskriftsreporter sedan hon dragit sig bort från teater och film. ● Törst (noveller). W&W 1948, 154 s, marmorerat klotband. 40:- ● Jungfruburen (noveller). FiB 1957, 228 s. 35:-
TENHOVAARA, MIKA HENRY Född 1963. ● Y. Janus 1988, ou och debut, 92 s. 35:-
THEORIN-KOLARE, EBBA 1891-1953. Född i Tjärby i Halland. Var chefredaktör för tidskriften Husmodern på 1920-talet. ● Hand i hand med en främling. W&W 1947, ou, 263 s. 35:-
THIEL, TAGE 1909-1990. Född i Stockholm, son till affärsmannen, konstsamlaren och Nietzscheöversättaren Ernest Thiel. Modernistisk poet och översättare.
● Säg ja (lyrik). Spektrum 1933, ou, 105 s, namnteckning, liten bit borta från bakre omslagets yttre hörn. 75:- Tidstypisk utgåva av modernistisk lyrik. Gunnar Ekelöfs första lyriksamling, Sent på jorden, gavs ut på samma förlag året innan. Små upplagor / EL Övrigt: ● Brudbröd (lyrik). Nordisk rotogravyr 1949, ou, 126 s, osprättad. 35:-
THINSZ, GEZA 1934-1990. Född i Budapest i Ungern. Skrev på både ungerska och svenska. Var förlagsredaktör och introducerade bland annat ungersk lyrik i Sverige. ● Besök utanför ordningen (lyrik). Fripress 1982, ou, 63 s. 30:-
THOREK, KERSTIN Född 1934 i Skellefteå. ● Öppna tal (lyrik). Författarförlaget 1983, ou, 71 s, rec.stämpel, några streckn o marg.ant. 15:-
THOMASSON, SIGURD "TEHÅ" 1910-1983. Journalist i Ystad. ● Smilbandet (kåserier). Eget 1965, 172 s. 35:-
THORVALL, KERSTIN 1925-2010. Född i Eskilstuna. Står bakom en rad med självutlämnade böcker, som började med Det mest förbjudna (1976) vilken skildrar författarens hat till sin då fortfarande levande mor.
● Ensam dam reser ensam. Bonniers 1979, ou, 239 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:- ● I skuggan av oron. Bonniers 1995, ou, 301 s, förlagsband m skyddsomslag. 60:- ● Från Signe till Alberte. Bonniers 1998, ou, 384 s, förlagsband m skyddsomslag. 65:- Övriga: ● Att älska Sussy. Bonniers 1976, ou, 123 s, ungdomsbok. 25:- ● Den lyckliga kärleken. Bonniers 1977, ou, 163 s, förlagsband m skyddsomslag, liten reva på skyddsomslaget. 30:- ● Oskuldens död. Bonniers 1977, ou, 212 s, förlagsband m skyddsomslag. 45:- ● Ensam dam reser ensam. Bonniers 1979, ou, 239 s, förlagsband m skyddsomslag. 45:- ● Ensam dam reser ensam. Bonniers 1980, 239 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Ett fönster på glänt (kåserier). Damernas Värld 1984, ou, 133 s, ill, förlagsband. 25:- ● När man skjuter arbetare... Bonniers 1994, 309 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:-
THOSTEMAN, C-G Född 1959. ● Utanför landets gränser (lyrik). Alba 1992, ou, 47 s. 30:-
THUNBERG, LARS Född 1928 i Uppsala. Teolog, mystiker. ● Spanat och mottaget (lyrik). Proprius 2001, 142 s, samling av dikter 1957-1999. 25:- ● Väntesak (lyrik). Proprius 2003, ou, 97 s. 25:-
THUNMAN, OLOF 1879-1944. Född i Uppsala. Konstnär. Skrev texten till Vi går över dagsstänkta berg. ● Valda dikter (lyrik). Gebers 1954, 152 s. 35:-
THÖRN, PÄR Född 1977 i Uddevalla. Avantgardistisk poet. ● Tidsstudiemannen. Modernista 2008, ou, 106 s. 35:-
THÖRNGREN, INA Född 1929 i Småland. ● Begrava fjärilar (lyrik). Alba 1977, ou och debut, 68 s, några streckn. 25:- ● Sånger om den osäkra hanteringen (lyrik). Alba 1983, ou, 91 s, rec.stämpel. 25:-
TIDHOLM, THOMAS Född 1943 i Örebro. Lyriker med resonerande stil. ● Notiser. (lyrik). W&W 1994, ou, 90 s, förlagsband. 45:- ● Meningen (lyrik). W&W 2001, ou, 90 s, förlagsband. 35:-
TIDBLAD, INGA 1901-1975. Född i Stockholm. Svensk skådespelare inom teater och film. Skrev tre böcker: Om ni behagar (memoarer, 1963), En bukett (memoarer, 1967) och Då och då (1973). ● Om ni behagar (memoarer). Hökerbergs 1963, ou, 291 s, ill, förlagsband utan skyddsomslag. 30:-
TIKKANEN, HENRIK 1924-1984. Född i Helsingfors i Finland. Illustratör. ● Bävervägen 11 Hertonäs. Bonniers 1976, ou, 144 s, förlagsband m skyddsomslag, namnt. 35:- ● 30-åriga kriget. Alba 1977, ou, 158 s, förlagsband m skyddsomslag, ill. 35:- ● TTT. Alba 1979, ou, 141 s, förlagsband m ngt nött skyddsomslag. 35:- ● Efter hjältedöden. Alba 1980, ou, 135 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Renault, mon amour. Alba 1983, ou, 127 s, förlagsband m skyddsomslag, ill: Kari Kotka, rec.stämpel. 35:-
TIKKANEN, MÄRTA Född 1935 i Helsingfors. Journalist. ● Rödluvan. Trevi 1986, ou, 312 s, förlagsband m skyddsomslag, nött skyddsomslag med reva. 25:- ● Storfångaren. Trevi 1989, ou, 156 s, förlagsband m skyddsomslag. 30:-
TINGSTEN, HERBERT 1896-1973. Född i Järfälla i Uppland. Statsvetare, publicist och ledande samhällsdebattör. Var DN:s chefredaktör 1946-1959. Ny! ● Det hotade Israel (debatt). Bonniers 1967, 128 s. 35:- Ny! ● Från idéer till idyll. Norstedts Pan 1967, 210 s, nytt slutkapitel i Pan-upplagan. 35:- Ny! ● Dagbok från Amerika. Norstedts 1968, 218 s, tillskrift. 35:- Ny! ● Flyktförsök - notiser 1971-1972. Norstedts 1972, 184 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
TJERNELD, STAFFAN 1910-1989. Född i Stockholm. Journalist och TV-producent. ● Kvinnor och diamanter. Bonniers 1971, ou, 229 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Brott i sol (deckare). Wahlströms 1979, 252 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
TOPELIUS, ZACHARIAS 1818-1898. Född i Nykarleby i Finland. Tidningsman och historiker. Lyriker i romantikens anda, men mer ihågkommen för sin historiska berättelsesvit Fältskärns berättelser som är indelad i fem cykler (varav cykel 4 i två avdelningar). De publicerades först som serie i Helsingfors tidningar (1851-66), innan de kom ut i bokform (1853-67).
● Fältskärns berättelser. Bonniers 1908, alla cyklerna I, II, III, IV1, IV2 och V (sex band), ill: Carl Larsson, röda linneklotband. 70:- ● Fältskärns berättelser. Å&Å 1930, alla cyklerna i tre band, blått klotband med marmorerade överdrag. 90:-
● Fältskärns berättelser. Bonniers 1944, 1151 s, linneklotband. 60:- Övriga: ● Planeternas skyddslingar - en tids- och karaktersstudie från drottning Kristinas dagar (I-III i ett band). Bonniers 1989, 189 + 221 + 255 s, klotband m marmorerat överdrag. 35:- ● Stjärnornas kungabarn (I – III). Bonniers 1899, 253 + 291 + 341 s, förlagsband, tre delar, snedlästa. 40:- ● Hertiginnan av Finland. Bonniers 1899, 258 s, förlagsband med pappöverdraget linneklotband. 35:- ● Noveller. Bonniers 1920, 468 s, ingår i utgåvan "Skrifter", dekorerat linneklotband. 35:- ● Ljungars saga. Vårt hem 1928, 352 s, dek klotband. 35:-
TORHAMN, URBAN Född 1930. Född i Stockholm. Konstnär och litteraturkritiker.
● Kockans sånger (lyrik). Bonniers 1961, ou, 76 s. 50:- ● Lisbet! (lyrik). Bonniers 1975, ou, 177 s, förlagsband m skyddsomslag. 70:- ● Mellan våra ansikten (lyrik). Bonniers 1979, ou, 197 s, rec.stämpel. 85:-
TORNBORG, RITA Född 1926 i Johannesburg i Sydafrika. Kom till Sverige 1943. Litteraturkritiker.
● Friedmans hus. Bonniers 1976, ou, 239 s, osprättad. 60:- Övriga: ● Salomos namnsdag. Bonniers 1979, ou, 313 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:- ● Systrarna. Bonniers 1982, ou, 290 s, förlagsband m skyddsomslag, rec.stämpel, streckn. 25:- ● Rosalie. Bonniers 1991, ou, 254 s, förlagsband m skyddsomslag. 45:-
Född 1946. Sjökapten och förläggare. ● Huset Scorfa – en utforskningsroman. Nordisk litteratur 2004 (pocket), ou, 310 s. 35:-
TORSSON, BJÖRNER Född 1937 i Karlskoga. Arkitekt.
● Tingens natur (lyrik). Bonniers 1979, ou, 57 s. 50:- ● Brudens kläder (lyrik). Bonniers 1983, 127 s. 50:- Övriga: ● Fråga hästen (lyrik). Bonniers 1986, ou, 103 s, rec.stämpel, några dikter x-mark. 40:-
TRENTER, STIEG 1914-1967. Journalist och deckarförfattare som i sina böcker också är en lysande stockholmsskildrare. Huvudpersonen i deckarna, fotografen Harry Friberg, är modellerad efter Trenters gode vän fotografen K W Gullers.
● Dockan till Samarkand (deckare). Bonniers 1959, ou, 254 s, namnt. 75:- ● Sturemordet (deckare). Bonniers 1962, ou, 209 s, namnt. 80:- ● Sturemordet (deckare). Bonniers 1962, 209 s, förlagsband utan skyddsomslag. 75:- ● Guldgåsen (deckare). Bonniers 1966, 217 s, förlagsband m mkt nött skyddsomslag. 60:-
● Rosenkavaljeren (deckare). Bonniers 1969, 219 s, förlagsband. 50:- Övriga: ● Ingen kan hejda döden (deckare). Ica-förlaget 1947, 221 s. 20:- ● Tragiskt telegram (deckare). Bonniers 1952, 238 s, förlagsband, ngt snedläst. 30:- ● Aldrig näcken (deckare). Bonniers 1953, ou, 266 s, främre försättsblad saknas, namnt, ngt snedläst. 40:- ● Roparen (deckare). Bonniers 1954, 325 s, nött omslag, reva i rygg. 35:- ● Roparen (deckare). Bonniers 1954, 325 s, förlagsband utan skyddsomslag, namnt, snedläst. 35:- ● Ingen kan hejda döden (deckare). Wahlströms 1954, 253 s, förlagsband m skyddsomslag, snedläst, namnt. 35:- ● Springaren (deckare). Bonniers 1958, 242 s, snedläst. 35:- ● Färjkarlen (deckare). Bonniers 1961, ou, 217 s, förlagsband m nött skyddsomslag, snedläst. 35:- ● Sjöjungfrun (deckare). Bonniers 1969, 221 s, förlagsband m nött skyddsomslag. 35:- ● Roparen (deckare). Bonniers 1978, 244 s, förlagsband m skyddsomslag, lätt snedläst. 35:- ● Tragiskt telegram (deckare). Bonniers (pocket) 1983, 252 s. 30:- ● Roparen (deckare). Bonniers pocket 1986, 244 s. 35:- ● Färjkarlen (deckare). Bonniers 1987, 217 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Lysande landning (deckare). Bonniers (pocket) 1987, 297 s, ngt snedläst. 30:- ● Sturemordet (deckare). Månpocket 1987, 169 s, ngt snedläst. 30:- ● Ingen kan hejda döden (deckare). Wahlströms 1979, 254 s, förlagsband m skyddsomslag. 15:-
TRENTER, ULLA Född 1936 i Stockholm. Blev deckarförfattare sedan hon hjälpte sin man Stieg Trenter att renskriva hans deckare och slutföra hans sista, Rosenkavaljeren.
● Odjuret (deckare). Bonniers 1970, ou, 197 s. 60:- ● Gästen (deckare). Bonniers 1971, ou, 201 s, ngt snedläst. 50:- ● De dödas lott (deckare). Bonniers 1978, ou, 203 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:- Övriga: ● Kungens lilla piga (deckare). Bonniers 1968, ou, förlagsband m nött skyddsomslag. 35:- ● Skatten (deckare). Bonniers 1972, ou, snedläst. 45:- ● Odjuret (deckare). Bonniers 1972, 197 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Gästen (deckare). Bonniers 1973, 201 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Drakblodet (deckare). Bonniers 1976, ou, 255 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:- ● En gång är ingen gång (deckare). Bonniers 1977, ou, 231 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:- ● Tigerhajen (deckare). Bonniers 1977, 233 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Drakblodet (deckare). Bonniers 1978, 255 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Gästen (deckare). Bonniers Delfin 1978, 201 s, namnt. 25:-
TROLLE, HENRIK af 1829-1886. Född i Karlskrona. Sjömilitär. ● Utkastad i verlden - från Amerikanska sydstaternas upprorskrig. Bonniers 1885, ou, 351 s, bunden ihop med Alphonse Daudets Berättelser och skizzer, A&W 1883, 146 s, halvfranskt band. 35:-
TROSELL, AINO Född 1949 i Malung. ● Offshore. Tiden 1992, ou, 172 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:-
TROTZIG, BIRGITTA Född 1929 i Göteborg. Individuella inre karaktärsuppgörelser gestaltas i hennes berättelser. Stol nr 6 i Svenska Akademien är hennes sedan 1993.
● En berättelse från kusten. Bonniers 1961, ou, 248 s, lätt nötning på rygg. 50:- ● Ett landskap. Bonniers 1959, ou, 170 s, ett par streckn. 60:- ● Jaget och världen. Författarförlaget 1977, ou, 132 s. 50:- ● Dykungens dotter. Bonniers 1985, 280 s, förlagsband m skyddsomslag. 60:-
TUNSTRÖM, GÖRAN 1937-2000. Född i Borgvik i Värmland men växte upp i Sunne i samma landskap, en miljö som format hans berättelser och romaner.
● Tjuven. Bonniers 1986, 356 s, ou, förlagsband m skyddsomslag. 60:- ● Juloriatoriet. Bonniers 1996, 328 s, förlagsband. 50:- ● Skimmer. Bonniers 1996, 242 s, förlagsband m nött skyddsomslag. 50:- Övriga: ● Prästungen. Bonniers 1976, 269 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:- ● Dikter till Lena (lyrik). Bonniers 1978, 130 s, förlagsband. 40:- ● Tjuven. Bonniers 1987, 356 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Tjuven. Bonniers (pocket) 1987, 356 s. 30:- ● Prästungen. Bonniers (pocket) 1993, 269 s, ill: Lena Cronqvist. 25:-
TÄLJEDAL, INGE-BERT Född 1942 i Värnamo i Småland. Professor i medicin i Umeå. Debuterade 1982 med Eurydikesvit och andra dikter. ● Gräshoppssångaren (lyrik). Bonniers 1983, ou, 87 s, förlagsband m skyddsomslag, rec.stämpel. 25:-
TÖRNLUND, NIKLAS Född 1950. Debuterade 1977 med diktsamlingen Mellan istiderna. ● Mellan istiderna (lyrik). Cavefors 1977, ou och debut, 84 s, ngn streckn. 40:- ● Barfota (lyrik). Bonniers 1979, ou, 75 s. 30:- ● Vi var döda nyss (lyrik). Bonniers 1981, ou, 63 s, rec.stämpel. 30:-
TÖRNQUIST, ANDERS Född 1950. ● Faber. Författarförlaget 1979, ou och debut, 125 s, rec.stämpel, streckn. 25:-
TÖRNQUIST, HELMER ● Vindmusik (lyrik). Eget 1950, ou, 80 s, författaren har skrivit och signerat en fyrradig diktstrof (ej ur boken) på försättsbladet. 35:-
|
Sidan uppdaterad: 2011-10-22