|
Antikvariat Jaguaren Neptunigatan 38, 302 38 Halmstad Telefon: 035-12 63 19 E-post: jaguaren@jaguarbok.se |
Specialiserad på skönlitteratur - både svensk och utländsk. |
|
|
|
|
Svensk skönlitteratur (författare på...) A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, R, S, T, U, VW, Y, Z, Å, Ö, Antologier Notera vilka böcker du vill ha och e-posta din beställning till oss, eller skicka med vanlig postgång. |
|
SADOON, A Född i Irak men bosatt i Sverige sedan 1975. Illustratör och journalist. ● Ett leende till salu (lyrik). IKC 1978, ou, 95 s, ett tiotal dikter skrivna direkt på svenska och resten översatta av M Nilsson, några av dikterna är också textade på arabiska. 35:-
SAHLIN, GUNBORG
SALJE, SVEN EDVIN 1914-1998. Född i Jämshög i Blekinge. Skrev bygde- och historiska romaner. ● Du tysta källa. Vingförlaget 1952, 240 s, namnt. 20:-
SALMINEN, SALLY 1906-1976. Född på Åland, som skildras i flera av hennes romaner, bland annat debutens Katrina (1936) som är en uppgörelse med de lokala maktförhållandena i en åländsk socken.
SALOMONSON, KURT Född 1929 i Hjoggböle i Västerbotten. Arbetareförfattare.
● Grottorna. Norstedt 1956, ou, 164 s. 60:- ● Sveket. Norstedt 1959, ou, 284 s, förlagsband m skyddsomslag, namnt. 60:- Övriga: ● Mannen utanför. Norstedt 1967, 235 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:- ● Flickan med sagohåret. Norstedt 1979, ou, 207 s, förlagsband m skyddsomslag, streckningar. 30:-
SALOMONSSON, ANITA Född 1935 i Hjoggböle i Västerbotten. Syster till Kurt Salomonson. Socionom. Debuterade 1994 med romanen Änglabilder.
● Genom tidens handflata. Tiden 1995, ou, 219 s, förlagsband m skyddsomslag. 60:-
SAMUELSON, JOHN
SAMUELSSON, TONY Född 1961 i Karlskrona men uppvuxen i Stockholmsområdet. Fick Ivar Lo-priset 2005. ● En grind av mörker. BfA 2005, 380 s. 35:-
SANDEL, MARIA 1870-1927. Född i Stockholm. Debuterade med Vid svältgränsen - och andra berättelser (1908) efter att ha återvänt till Sverige efter ett 20-tal år i Amerika. En av de första arbetarförfattarna. Arbetade före sin debut som sömmerska och trikåstickerska.
SANDELIN, PETER Född 1930 i Jakobstad i Finland. Finlandssvensk författare. Förvaltar arvet efter de moderenistiska pionjärerna. ● Existens (lyrik). Forum 1989, ou, 74 s, rec.stämpel, enstaka streckningar, marginalkommentarer. 30:-
SANDELL, HÅKAN Född 1962 i Malmö. Tillhörde på 1980/90-talet den litterära grupperingen Malmöligan.
● Johnny - en film. Bakhåll 1986, ou, 35 s. 50:-
SANDÉN, ULRIKA Född 1973. Kurator och politiker.
● ... och jag vill leva - en sann och livsbejakande historia om ett kaotiskt år. Prisma 2006, ou, 229 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:-
SANDER, MIA
SANDGREN, GUNNAR E Född 1929 i Ölmstad i Småland.
● Förklaringsberget. Bonniers 1960, ou och debut, 204 s, osprättad, namnt. 100:-
● Detta hjärta... Bonniers 1977, ou, 187 s, osprättad. 50:- ● Trädet. Leopard 2006, ou, 155 s, förlagsband m skyddsomslag. 60:- Övriga: ● Blaskan. Bonniers 1970, 165 s, en roman om tidningsvärlden, namnt. 40:-
SANDGREN, GUSTAV 1904-1983. Född i Västra Stenby i Östgergötland.
● Ett fönster mot söder. Bonniers 1933, ou, 251 s. 75:- ● Människor och drömmar. Bonniers 1939, ou, 251 s, liten reva i rygg. 50:- Övriga: ● Livet är rikt. Bonniers 1932, ou, 233 s, nött. 20:- ● Partisan (lyrik). Bonniers 1944, ou, 109 s. 40:- ● Ett fönster mot söder. Bonniers 1951, 252 s, förlagsband m nött skyddsomslag. 15:-
● Jag längtar till Italien. Tiden 1959, 211 s, ill: Evert Skymne, förlagsband utan skyddsomslag. 30:-
SANDQVIST, TOM Född 1954 i Borgå i Finland. Konstvetare.
● Det turkiska huset – En berättelse på liv och död. Symposium 2002, ou, 190 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:- Övriga: ● Det stora nejet (essäer). Författarförlaget 1985, ou, 181 s, förlagsband utan skyddsomslag. 45:- ● Hemlängtans bild - essäer på gemensamt tema (essäer). Carlssons 1995, ou, 416 s, ill, förlagsband m skyddsomslag. 45:-
SARRI, MARGARETA Född 1944 i Stockholm.
● Mor ror, åran är trasig. Bonniers 1978, ou, 165 s, rec.stämpel, osprättad. 50:- Övriga: ● Då Simon Fjällborg med flera kom till insikt. Bonniers 1971, 154 s. 35:- ● Under hallonträdet. Bonniers 1980, ou, 202 s, osprättad. 35:-
SAVY, YVONNE Konstnär, verksam i både Frankrike och Sverige. ● Livskonsten. Korpen 2004, ou, 268 s, rec.stämpel. 35:-
SAXON, J L 1859-1935. Född i Gällersta i Närke. Grundaren av tidskriften Såningsmannen (sedermera omdöpt till Saxons veckotidning). ● Under kampen för bröd (berättelser). Nutiden 1909, 506 s, ill: Axel Åslund, klotband, snedläst. 35:-
SCHEIN, HARRY 1922-2006. Född i Wien, Österrike. Kolumnist och känd för sin tid som chef för Svenska Filminstitutet (1963-1978).
SCHERER, MARIA Född 1943 i Varberg. Journalist. ● Silvertrumpeten. Trevi 1981, ou, 224 s. 35:- ● Öppna dörrar (krönikor). Trevi 1984, ou, 212 s. 35:-
SCHINKLER, TOMMY 1938-1994. Översättare och författare av "kiosklitteratur". ● Slottsbranden. Settern 1976, ou, 158 s. 35:-
SCHMIDT, TORBJÖRN Född 1955 i Stockholm. Var redaktör för Lyrikvännen i 12 år. ● Svarta jord (lyrik). Bonniers 1978, ou, 51 s, rec.stämpel, ngn enstaka streckningar. 35:-
SCHOULTZ, SOLVEIG von 1907-1996. Född i Borgå i Finland. Har bland annat gett ut ett tiotal diktsamlingar. ● De sju dagarna. Alba 1987, 195 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:-
SCHWARZ, MARIE SOPHIE 1819-1894. Född i Borås i Västergötland. Främst ungdomsböcker. ● Mannen av börd och kvinnan av folket (del 1 och 2 i samma band). Å&Å 1913, 160+160 s, halvfr klotband. 35:-
SCHÜTT, BERTIL 1909-1983. Född i Stockholm. Först pälshandlare, sedan författare av absurda och humoristiska böcker, samt dramatik. ● En skuggboxares memoarer. Trevi 197ori5, ou, 140 s. 35:- ● Får jag lov att föreställa mig. Trevi 1974, ou, 195 s. 35:-
SEABERG, RÖNNOG 1932-2008. Född i Karlskrona. Från 1970 var hon bosatt i USA. ● Utrest. R&S 1978, ou, 224 s, streckn. 15:- ● Sången om Atlanta (lyrik). Arkturus 1981, ou, 66 s, ill: Steve Seaberg, rec.stämpel. 30.- ● Återresan. R&S 1985, ou, 228 s, förlagsband m skyddsomslag, streckn. 30:-
SEEBERG, EVA Född 1931 i Oslo i Norge. Flyttade till Sverige i början av 1960-talet. ● Aldrig ensam mera. Hökerberg 1956, 155 s, övers: Ella Wilke, förlagsband utan skyddsomslag. 35:- ● Tid till ömhet. Wahlströms 1966, ou, 220 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Det är hos mig han har varit. Bra böcker 1975, 120 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Tre dagar in i döden. Trevi 1981, ou, 244 s, förlagsband m skyddsomslag, något snedläst. 25:- ● Åter. Trevi 1985, ou, 170 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Jag kan inte se dig. Trevi 1986, ou, 195 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
SEEBERG, STAFFAN Född 1938 i Stockholm. Läkare.
● Vägen genom Vasaparken. Norstedt pocket 1970, 116 s. 50:- ● Holobukk. Norstedt 1977, ou, 227 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:- ● Grönlandsskogen. Norstedt 1980, ou, 252 s, förlagsband m nött skyddsomslag. 50:- ● Stellas frihet. Norstedt 1985, ou, 250 s, förlagsband m skyddsomslag. 60:-
● Aprilfloden. Bonnier Alba 1985, ou, 277 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:- Övriga: ● P:s lidanden. Norstedt 1966, ou o debut, 158 s, ngt snedläst. 35:- ● Där havet börjar. Norstedt 1982, ou, 241 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Stellas frihet. Norstedt 1987, 250 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Därför. Norstedt 1990, ou, 240 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:-
SEGERSTRÅLE, EBBA 1895-1965. Grevinna. Efter omgifte var hennes namn Ebba Lewenhaupt. ● Sommarsolståndet (lyrik). Gebers uå, ou, 56 s. 35:-
SEGERSTÅHL, FREDRIK Född 1933 i Vindeln i Västerbotten. ● Vargdagar. A&K 1981, ou, 240 s. 40:-
SEHLSTEDT, ELIAS 1808-1874. Född i Härnösand. Tullinspektör. ● Visor (lyrik). Å&Å 1913, 192 s, urval och litet format. 35:- ● Sånger och visor - II (lyrik). Bonniers 1914, ou, 164 s, dekorerat klotband. 35:-
SEM-SANDBERG, STEVE Född 1958 i Oslo i Norge. Kulturkritiker.
● De ansiktslösa. Legenda 1987, ou, 508 s, förlagsband m skyddsomslag. 60:- Övriga: ● Den kluvna spegeln - en resa genom det andra Europa. Legenda 1991, ou, 332 s, förlagsband m skyddsomslag, streckn, snedläst. 30:-
SELANDER, STEN 1891-1957. Född i Stockholm. Skriftställare och botaniker. Invald i Akademien några år före sin död. ● En dag (lyrik). Bonniers 1931, ou, 131 s. 35:- ● Avsked - efterlämnade dikter (lyrik). Bonniers 1957, ou, 43 s. 35:-
SERHOLT, NANNY 1924-1981. ● Kåserier. Eget 1982, 122 s. 35:-
SETH, CARL MAGNUS von Född 1922 i Stockholm.
● Drivkrafter (lyrik). R&S 1978, ou, 82 s. 50:- Övriga: ● Järnburen. Norstedts 1983, ou, 305 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:-
SETTERLIND, BO 1923-1991. Född i Växjö. Bredd i skrivandet, men står sig bäst som den religiöse lyrikern.
● Klockorna (lyrik). Bonniers 1960, ou, 67 s, delvis osprättad. 50:- ● Förnekarens bild (lyrik). Bonniers 1969, ou, 90 s. 50:- ● Sex världar (prosatexter). Vallinska bokhandeln 1974, ou, 42 s, hft m skyddsomslag. 75:- ● Mörkret förgår (lyrik). Bonniers 1980, ou, 115 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:-
● Från dörr till dörr (memoarer). Bonniers 1985, ou, 410 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:- ● Hirundo (lyrik). Bonniers 1988, ou, 84 s, förlagsband m skyddsomslag, rec.stämpel, omslag av Roj Friberg, typografi av Jan Biberg. 50:- ● Ros bland törnen tuktad (lyrik). Bonniers 1990, ou, 97 s, förlagsband m skyddsomslag, rec.stämpel, omslag m ill ur Roman de la Rose – 1490-talet, typograf: Jan Biberg. 50:- Övriga: ● Resa i ditt inre (lyrik). Bonniers 1949, ou, 76 s, klotband m främre omslag medbundet. 40:- ● Pandoras ask. FiB 1960, 222 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Ögon av aska (lyrik), Bonniers 1970, ou, 53 s, kantskada på omslag. 30:- ● Det finns en glädje (lyrik). Bonniers 1971, 45 s, ill: Eric Palmquist, förlagsband. 35:- ● På detta stoftkorn (lyrik), Bonniers 1974, ou, 59 s. 35:- ● Också fåglarna är fångar i sorgespelet (lyrik). Bonniers 1975, ou, 59 s, rec.stämpel. 35:- ● Pojken som trodde på Djävulen. Bonniers 1975, 231 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Det ringer på dörren (lyrik). Bonniers 1976, ou, 101 s, rec.stämpel, foto av författaren på omslaget. 35:- ● Stryk molnet från din panna (lyrik). Bonniers 1979, tus, 113 s, förlagsband m skyddsomslag. 45:- ● Stjärnklart (lyrik), Bonniers 1986, ou, 77 s, förlagsband m skyddsomslag, rec.stämpel. 45:- ● Den tid det tar att gå längs floden (lyrik). Bonniers 1986, ou, 74 s, förlagsband m skyddsomslag, rec.stämpel, omslag av Jan Biberg. 45:-
SIGURD 1852-1906. Pseudonym för Alfred Hedenstierna, född i Ryssby i Småland. Var konservativ redaktör för Smålandsposten. ● I svenska bondehem (noveller). Seligmann 1885, 213 s, förlagsband, ngt fläckat och nött. 25:-
● Marie på Gyllene hästen (noveller). Gebers 1896, 264 s, halvfr. förlagsband med löst pärmblad. 35:-
SIGURD, JAN Född 1955 i Lund. Journalist och dramatiker.
● Under mitt paraply. Gondolin 2003, ou, 346 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:-
SILFVERSTOLPE, GUNNAR MASCOLL 1893-1942. Född i Rytterne i Västmanland. Lyriker. Gav ut fem diktsamlingar och valdes in i Svenska akademien 1941. ● Samlade dikter (lyrik). Bonniers 1943, 245 s, halvfranskt band m främre omslag medbundet. 45:-
SILVERSTOLPE, FREDRIK 1947-2001. Född i Göteborg.
● En homosexuell arbetares memoarer. Barrikaden 1981, ou, 213 s, fotoill, rec.stämpel. 50:-
SIMONSSON, INGEMAR Född 1951. Översättningar, dramatik och lyrik. ● Lufthungrande Medavdöda (lyrik). Themis 2001, ou, 140 s. 35:-
SIWERTZ, SIGFRID 1882-1970. Född i Stockholm. Var en produktiv författare. "I sin kanske främsta bok, Selambs (1920), skildrar han en överklassfamiljs nödvändiga undergång. Ondskan hos barnen Selambs ser han som förutbestämd - den finns i arvsanlagen."
● Jorden min hobby. Bonniers 1936, 337 s, olika texter - även lyrik - kring resor. 50:- ● Sju pjäshäften från Sveriges Radios förlag: Ett brott (1938), Renässanssängen (1944), Ett brott (1944), Medelålders herre (1944), Brutus (1944), Lilla fru Alibi (1945), Djami och vattenandarna (1945). ca 60 s st. 50:- (alla sju) Övriga: ● Hem från Babylon. Bonniers 1923, 342 s, nött rygg. 35:-
● Spegeln med amorinerna. Bonniers 1947, 258 s, förlagsband m nött skyddsomslag. 25:- ● Slottsfinal. Bonniers 1950, 300 s, omslag löst. 35:- ● Glasberget. Bonniers 1952, 297 s, ngt snedläst. 25:- ● Pagoden. Bonniers 1954, ou, 315 s. 45:- ● Pagoden. Bonniers 1954, ou, 315 s, förlagsband m nött skyddsomslag, främre omslag medbundna. 25:- ● Liten herre i grå kostym. Bonniers Svalan 1955, ou, 79 s, förlagsband, ill: Mark Sylwan. 40:- ● Den goda trätan. Bonniers 1956, ou, 301 s, förlagsband utan skyddsomslag, främre omslag medbundet. 30:- ● Den goda trätan. Bonniers 1956, 301 s, hft m skyddsomslag. 35:- ● Trådar i en väv. Bonniers 1957, 257 s. 35:- ● Trådar i en väv. Bonniers 1957, 257 s, förlagsband m skyddsomslag + främre omslag medbundna. 35:- ● Enhörningen och andra noveller. Bonniers Svalan 1958, ou, 248 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:- ● Fåfäng gå. Bonniers 1959, 242 s. 40:- ● Trådar i en väv. Bonniers Svalan 1960, 239 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:- ● Förtroenden. Bonniers Delfin 1960, 233 s, ngt nött. 20:-
● Trappan och Eurydike (noveller). Bonniers 1966, ou, 206 s, förlagsband m skyddsomslag, namnt. 35:- (finns även häftad m skyddsomslag) ● Episodernas hus. Bonniers 1968, ou, 174 s, hft m skomsl. 35:-
● Jonas och draken. A&K 1976, 263 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Sex fribiljetter. A&K 1976, 182 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- (finns även häftad)
● Mälarpirater. A&K 1977, 158 s, ill: Eric Palmquist, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Selambs. Bra böcker 1978, 300 s. 35:- ● Selambs. A&K 1979, 308 s, förlagsband. 35:- ● Mälarpirater. Bra klassiker 1983, 152 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
SJÖBERG, ANITA Journalist. ● Bryggan. Vi 1995, ou, 83 s. 35:-
SJÖBERG, BIRGER 1885-1929. Född i Vänersborg i Västergötland
● Samlade dikter (lyrik). Bonniers 1949, 423 s, klotband m marmorerade överdrag, omslag medbundet. 60:- ● PETERSON, AUGUST: Birger Sjöberg, den okände. N&K 1944, 427 s, förlagsband m skyddsomslag. 75:- Övriga: ● Kvartetten som sprängdes. Bonniers 1952, 750 s, förlagsband utan skyddsomslag, exlibris. 35:- ● Fridas tredje bok (lyrik). FiB:s lyrikklubb 1956, 66 s, osprättad. 35:- ● Syntaxupproret (lyrik). Prisma 1965, 127 s, förord av Staffan Larsson. 35:- ● ROSDAHL, ANNA: Mina minnen av Birger Sjöberg. FiB:s Lyrikklubb 1956, 155 s, förlagsband utan skyddsomslag, namnt. 35:- ● ÖVRIGT: I rörelse – Birger Sjöberg-sällskapets årsbok 2001, 207 s, ill, enstaka noteringar med blyerts. 35:- ● ÖVRIGT: Frida och andra – Birger Sjöberg-sällskapets årsbok 2003 . Innehåller filmkåserier av B S samt en artikel om B S och filmen Fridas visor, dessutom en redogörelse för hur brodern Gösta hjälpte till med utformningen av romanen Kvartetten som sprängdes, mm, 180 s. 35:- ● ÖVRIGT: Dikt, bild och scén – Birger Sjöberg-sällskapets årsbok 2004. 204 s, osprättad. 35:- ● ÖVRIGT: ”och detta kallas arbete!” – Birger Sjöberg-sällskapets årsbok 2006. Bl a om B S som kåsör i dagspressen. 256 s, osprättad. 45:-
SJÖBERG, FREDRIK Född 1958 i Västervik. Biolog.
● Flyktkonsten. Nya Doxa 2006, ou, 192 s, en berättelse om vildmarksmålaren Gunnar Widforss, förlagsband m skyddsomslag. 65:-
SJÖBERG, LINA Född 1973. Teolog. ● Resan till Port Said. BfA 2006, 219 s. 35:-
SJÖDIN, EVA Född 1956 i Östersund i Jämtland. Bildkonstnär.
● Gränsland (lyrik). Norstedt 2006, 67 s. 50:-
SJÖDIN, STIG 1917-1993. Född i Högbo utanför Sandviken i Gästrikland. En arbetareförfattare inom lyriken.
● Klarspråk (lyrik). Bonniers 1971, ou, 81 s, namnt. 70:- Övriga: ● Sotfragment (lyrik). Prisma 1965, 101 s. 35:- ● Bortom tullen (lyrik). Riksbyggen 1966, ou, 39 s, inbunden i bibl.klotband med omslagen medbundna, biblstämplar. 30:- ● Förklaringstapet (lyrik). Bonniers 1977, ou, 105 s, rec.stämpel, streckningar. 25:- ● Näverbrev (lyrik). Bonniers 1988, ou, 95 s, förlagsband m skyddsomslag, rec.stämpel. 40:- ● Dikter i Folkets hus (lyrik). Folkets husföreningarna 1988, 51 s. 35:-
SJÖGREN, ANNA 1876- . Född i Kalmar. Lyrik med religiös grundton. ● Lyriskt eko - från en svunnen tid (lyrik). Eget 1955, ou, 78 s. 35:-
SJÖGREN, PEDER 1905-1966. Född i Braås i Småland. Kontrastrika skildringar, prosa och dramatik. ● Jag vill gå ned till Thimnath. Tiden 1956, 221 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Svarta palmkronor. Bra Böcker 1978, 306 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
● Svarta palmkronor. Norstedt 1984, 328 s, efterskrift av Peter Ejewall, förlagsband m skyddsomslag.35:-
SJÖMAN, HARRY 1900-1988. Född i Barnarp i nordvästra Småland. Journalist. ● Över dem var stjärnorna. Sv. Missionsförbundets förlag 1942, ou, roman från Smålands bergslag, 317 s. 35:- ● Ockraren. Gummesson 1972, ou, 328 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Stormästaren – ett kapitel ur Vallonernas historia. Verbum 1987, ou, 222 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
SJÖMAN, VILGOT 1924-2006. Född i Stockholm. Filmregissör.
● Linus och Blenda. Norstedt 1979, ou, 434 s, förlagsband m skyddsomslag. 60:- ● Linus och vägvisarna. Norstedt 1981, ou, 395 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:- Övriga: ● Lektorn. Vingförlaget 1955, ou av förf omarbetad upplaga, 287 s, nött, snedläst o skada på rygg. 35:-
SJÖSTRAND, INGRID Född 1922 i Rödön, Jämtland.
● Törnrosa i Konungens land. EB 1990, ou, 358 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:- Övriga: ● Kända nästet. Bonniers 1969, ou, 172 s. 35:- ● En tropisk orm på Karlaplan (befjädrad 4 m lång) - ur psykonautens småbildsarkiv (lyrik). Bonniers 1973, ou, 69 s, omslag: Jan Biberg, rec.stämpel, osprättad. 40:- ● Skogen i hädet (lyrik). Bonniers 1981, ou, 138 s, rec.stämpel. 40:-
SJÖSTRAND, ÖSTEN 1925-2006. Född i Göteborg. Kulturredaktör. Religiös grubblare.
● Ensamma stjärnor - en gemensam horisont (lyrik). Bonniers Svalans lyrikklubb 1970, ou, förord av Staffan Bergsten, 104 s, förlagsband. 60:- ● Strömöverföring (lyrik). Bonniers 1977, ou, 51 s, förlagsband m skyddsomslag. 60:-
SJÖSTRÖM, HENNING Född 1922 i Burträst i Västerbotten. Advokat. ● Vägen från byn. Tidens bokklubb 1966, 215 s, förlagsband m skyddsomslag, tillskrift. 35:- ● Kvinnorna i byn. Bonniers 1975, 219 s, förlagsband m skyddsomslag, bit av försättsblad bortklippt (autografsamlare?) 35:-
SJÖWALL, MAJ/ WAHLÖÖ, PER Deckarförfattarparet som skrev tio böcker om Martin Beck och hans mordutredande kollegor vid länskriminalen i Stockholm. De blev en förnyelse av deckargenren i Sverige, kriminalromanen var född. ● Terroristerna (deckare). Norstedt 1975, ou, 419 s. 35:- ● Polismördaren (deckare). Norstedt Pan 1976, 252 s, snedläst. 25:-
SKJÖLD, ROGER ● Lanterna (lyrik). W&W 1983, ou, 69 s, osprättad. 35:-
SKOGLUND, ANNIKA Född 1952 i Göteborg. Pseudonym för organisationskonsulten Britt Annika Banfield. Har i eget namn skrivit om Nordamerikas indianer.
SKÖLD, BO Född 1924 i Skåne. Översättare. ● En mördares memoarer. Bonniers 1980, ou, 219 s, rec.stämpel, streckningar. 25:-
SMEDBERG, ÅKE Född 1948 i Hjässberget, Medelpad.
● Landet, där det ligger (lyrik). R&S 1981, ou, 60 s, osprättad. 50:- ● Vind. Författarförlaget 1987, ou, 112 s, rec.stämpel, några streckn. 50:-
SMITH, ANN Född 1930 i Strömstad. Har utkommit med en rad diktsamlingar, alltifrån Två i stjärnan (1963) ● Kvad (lyrik). Rye 2002, 71 s, ou, förlagsband. 35:-
SMITH, EJNAR 1878-1928. Född i Jönköping. Gick från att vara statstjänsteman till att bli litterär chef på Åhlén och Åkerlunds förlag. ● Vingarne (lyrik). Å&Å 1924, ou, 199 s, fransigt omslag. 35:-
SNOILSKY, CARL
● Valda dikter (lyrik). Lindqvist 1964, 221 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
SNORRE 1848-1918. Född i Öster-Lövsta i Uppland. Pseudonym för Sigrid Nordlund. ● Bitar af Snorre (lyrik). Fahlcrantz 1902, 223 s, dekorerat förlagsband. 35:-
SOMMARDAL, GÖRAN Född 1947 i Gävle. Poet, radioproducent och översättare från kinesiska.
● En småborgares bekännelser (lyrik). R&S 1974, ou, 55 s, namnt. 50:- ● Sång efter ett uppror (lyrik). R&S 1978, ou, 177 s. 50:- ● Utkast till en brist på himmel (lyrik). R&S 1982, ou, 56 s, osprättad. 50:-
SONNEVI, GÖRAN
Övriga: ● Dikter 1959-1973 (lyrik). Bonniers 1974 (pocket), 317 s, några förstreckningar i bläck. 35:- ● Språk; Verktyg: Eld (lyrik). Bonniers 1990 (pocket), 336 s, spår av blyertsanteckningar. 35:-
SOTHE, JOHN R Född 1918. ● Gården bortom bron. LT 1966, ou, 254 s, rec.ex. 40:-
SOUTKARI, MARTTI Född 1958 i Helsingfors och bosatt i Sverige sedan 1966. Översättare. ● Hc.03 (lyrik). ellerströms 1988, ou, 55 s, rec.stämpel. 25:-
SPARRE, ANNA 1906-1993. Född i Åtvid i Östergötland. Har skrivit en lång rad historiska romaner från herrgårdsmiljöer i Östergötland.
● Eken vid skiljevägen. Vår Bok 1984, 236 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
SPARRE, BIRGIT TH 1913-1884. Född i Flen. Känd för sina berättelser från de adliga livet på landsbygden kring Ulricehamn, bland annat romansviten på nio böcker som i sin helhet benämns och inleds med Gårdarna runt sjön (1928). ● Bruksherren. Gebers 1958, 438 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Stormvioler. Gebers 1969, ou, 227 s. 35:- ● Det hände på gårdarna. Norstedt 1978, ou, 263 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Herrgårdsromans. Norstedt 1981, ou, 179 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
SPARRE, PEHR
SPONG, BERIT 1895-1970. Född i Vinnerstad i Östergötland. Lärare. ● I Östergyllen. Norstedt 1926, ou, 277 s, namnt, ngt nött. 20:- ● Lärkornas land (lyrik). Norstedt 1929, ou, 155 s, reva på bakre omslag. 35:- ● Sjövinkel. Norstedt 1949, 455 s, nyckelroman om läroverksstriden i Strängnäs, namnt, ngt snedläst. 40:- ● Nävervisan. Vår bok 1963, 381 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Morris och hans rivaler. Norstedt 1970, 196 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
SPRENGEL, DAVID 1880-1941. Född i Stockholm. Litteraturkritiker som kom på kant med sin samtid. Gjorde ett storverk med översättningarna av Rousseaus Bekännelser. Annars mest ihågkommen för sitt äktenskap med Agnes von Krusenstjerna. ● Från sidan. Cogito 1990, 250 s, urval och inledning: Crister Enander, blyertssteckn. 30:-
STAAV, AGNE
STADENER, INGEGERD 1903-1968. Född i Göteborg. Skrev deckare under pseudonymerna Helena Poloni och Lillevi Gavell. ● Och ingen ser att min daphne blommar. W&W 1941, ou o debut, 216 s, skadad rygg och snedläst. 25:- ● Öster om lustgården. W&W 1942, 330 s, skadat omslag. 20:- ● Kvalitet. W&W 1943, ou, 294 s. 35:- ● Den stora moderns grotta (lyrik). W&W 1948, ou, 180 s, osprättad. 40:-
STAGNELIUS, ERIK JOHAN 1793-1823. Född i Gärdslösa på Öland. En av de odödliga skalderna från förfluten tid. Vackert utmejslade dikter med djupa bottnar.
● Dikter - i urval av Gunnar Ekelöf (lyrik). FiB:s lyrikklubb 1954, 77 s, ill, förlagsband m skyddsomslag. 50:-
STANGENBERG, KNUT 1871-1955. Född i Vassunda, Uppland. Serietecknare. ● Skämt- och jaktdikter (lyrik). Norstedt 1931, ou, 106 s, ill av författaren. 40:-
STAMMING, STURE 1914-2005. Född i Värends Nöbbele i Småland.
● Ljuva kulle. Stamming & Co 2006, ou, 290 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:-
STANNOW, HENRIK Född 1936 i Stockholm. ● Vadställen (lyrik). Författarförlaget 1976, ou, 34 s. 40:-
STARBÄCK, C GEORG 1828-1885. Född i Falun. Historiska romaner i Walter Scotts mönster.
● Nils Bosson Sture. Guldhalsbandet/ Konungakronan/ Testamentet. Beijers 1894, 699 + 653 + 628 s, historisk roman om medeltiden i tre delar (band), ill: Jenny Nyström, dekorerade klotband, namnt. 100:- ● Nils Bosson Sture. Guldhalsbandet/ Konungakronan/ Testamentet. Beijers 1911 -1915, 431 + 410 + 399 s, historisk roman om medeltiden i tre delar (band), förlagsband, namnt, nött. 60:- Övriga: ● Mäster Olofs bröllop/ Överste Stålhammar. Beijers 1898, 264 + 242 s, ill: Olle Hjortzberg, dekorerade klotband. 35:- ● Engelbrekt Engelbrektsson. Beijers 1909, 479 s, ill: Jenny Nyström, dekorerade klotband, namnt. 30:- ● Engelbrekt Engelbrektsson. Beijers 1914, 296 s, förlbd, nött, ngt snedläst. 20:-
STARFELT, VIVEKA 1906-1976. Född i Helsingborg. Romanberättelser i intellektuella och borgerliga kretsar. ● Dödens dal (deckare). Bonniers 1971, ou, 209 s, utgiven under pseudonymen Kai Hellström, ngt snedläst. 35:-
STENBERG, BERNT Född 1931 i Uppsala. Folkskollärare i Kristinehamn.
● Staden vid Varnan (lyrik - om Kristinehamn). Heidrun 1992, ou, 86 s, fotoill: Mats Holmstrand, förlagsband, ett par streckningar. 60:-
STENBERG, BIRGITTA Född 1932 i Stockholm.
● Pagodernas drottning (lyrik). W&W 1996, ou, 55 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:- Övriga: ● Vit av natten. Norstedt 1958, ou, 212 s, ngt snedläst, liten skada på rygg. 35:- ● Våldgästen. Norstedt 1965, 196 s, förlagsband, namnt. 35:- ● Kärlek i Europa. Norstedt 1981, ou, 375 s, förlagsband m skyddsomslag, streckn, snedläst. 25:-
STIGSJÖÖ, SUNE 1926-1989. Född i Göteborg. Förläggare. Påfågeln och stjärnan (lyrik). Fripress 1989, ou, 61 s, någon enstaka streckn. 40:-
STIERNSTEDT, MARIKA 1875-1954. Född i Stockholm.
● Fröken Liwin. Bonniers 1925, 344 s, snedläst o nött rygg. 15:-
● Attentat i Paris. S&L 1952, 286 s, förlagsband m skyddsomslag, namnt. 35:-
● Kring ett äktenskap (självbiografi). Bonniers 1953, ou, 495 s, ngt nött rygg. 30:-
STJERNE, OSCAR 1873-1917. Född i Fryksände i Värmland. ● Sol och snö (lyrik). Norstedt 1926, 176 s, marmorerat förlagsband. 35:-
STJERNSTRÖM, PETER Har jobbat inom bankvärlden, senare copywriter. ● Enn mann. Kalla kulor 2003, ou, 258 s. 35:-
STOLPE, PÄR
STOLPE, STAFFAN Född 1943. ● Persberg 1869 (lyrik). A&K 1977, ou, 137 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:- ● Sprickor i tiden (lyrik). R&S 1982, ou, 79 s. 40:-
STOLPE, SVEN 1905-1996. Född i Stockholm. En av de ledande litteraturkritikerna under 1900-talet. Litteraturforskare och journalist.
● ÖVRIGT: En vänbok till Sven Stolpe. Zindermans 1965, 175 s, bidrag fr bla Edvin Adophson, Gunnar Brandell, Alf Ahlberg och Birger Christofferson. 50:-
Övriga:
● Döbeln - en berättelse från 1813. Lindblads (klassiska ungdomsböcker) 1960, 167 s, förlagsband. 30:-
● Birgitta i Sverige. A&K 1974, 223 s, ill, författarnamnt. 35:-
STRANDBERG, INGELA Född 1944 i Grimeton i Halland. ● Flickebarn. Settern 1974, ou o debut, 149 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Genom pärleporten. Settern 1976, ou, 155 s, osprättad. 40:- ● I kvinnorum. Settern 1977, ou, 122 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● En lösdrivares söndag (lyrik o visor). Settern 1977, ou, 63 s, dedikation, osprättad. 35:- ● Men, kråkorna visste ingenting (lyrik). Settern 1978, ou, 61 s. 35:- ● Pojken mitt i världen. Settern 1979, ou, 155 s. 35:-
STRANDBERG, KERSTIN Född 1932 i Stockholm.
● Skriv Kerstin skriv. Författarförlaget 1978, ou, 248 s, ill av förf. 70:- ● Klotjorden 1980. Alba 1980, ou, 243 s. 70:-
STRANDBERG, OLLE 1910-1956. Född i Stockholm. Litteraturhistoriker och journalist.
●
Pegas på villovägar.
W&W (pocket) 1976, 207 s, en läsebok i Grönköpings veckoblads anda. 35:- STRIDSBERG, GUSTI 1892-1978. Född i Ryssland. Journalist. ● Målat på glas - en österrikisk familjekrönika. R&S 1964, ou, 220 s, osprättad. 35:- (även i förlagsband m skyddsomslag)
STRINDBERG, AUGUST 1849-1912. Född i Stockholm. Den förste svenske författare som skrev in sig i världslitteraturen och en av dem som bidrog till tillkomsten av den moderna dramatiken. Ständig aktuell i sina verk, gång på gång föremål för debatt och omtolkningar.
● Svenska öden och äventyr. Ljus 1907, andra fullständiga upplagan, 547 s, förlagets dekorerade klotband. 150:- ● I hafsbandet/ Tjänstekvinnans son – en själs utvecklingshistoria 1849-1867. Bonniers 1909, 215+193 s. allt i ett band bundet samman med Dödsgrottorna av H Rider Haggard, Nordiska förlaget 1918, 190 s, I haftsbandet har främre omslaget med bild i färg medbundet, Tjänstekvinnans son, är fjärde den upplagan, vilken försetts med två illustrationer av brodern C A Strindberg, samt författarens nya förord och strykningar; ”endast några råa ord äro strukna, och några rader innehållande rena misstag eller onödiga utfall äro borttagna”. privatband. 75:- ● Hemsöborna/ Skärkarlsliv/ En häxa/ Den romantiske klockaren på Rånö – och andra berättelser. Å&Å 1913/ Bonniers 1907/ Bonniers 1912/ Å&Å 1913, 159+143+125+159 s, halvfr. band, ”En häxa” är hämtad från Svenska öden och äventyr – band 3. 75:-
● Giftas I + II. Bonniers 1915, 138 + 128 s. 50:- (båda volymerna) ● Skrifter 1-14 - utvalda och kommenterade av Gunnar Brandell. Bonniers 1946-1951, totalt 5 290 sidor i 14 volymer, förlagets halvfranska band med dekorerade ryggar, fint skick. 600:-
● Svenska öden och äventyr I och II. Bonniers 1957, 299 + 299 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:- (båda volymerna) ● Breven till Harriet Bosse. Prisma 1965, 202 s, namnt o anteckn på bakre försättsblad. 50:- ● Röda rummet. Bonniers 1970, 355 s, ill: Arvid Fougstedt, faksimilupplaga av 1925 års utgåva, förlagsband m skyddsomslag. 125:-
● Svenska folket (2 volymer). Gidlunds 1978, 500 + 480 s, faksimilutgåva, ill: Carl Larsson m fl, förlagsband m skyddsomslag. 100:- ● JACOBSEN, HARRY: Strindberg och hans första hustru. Bonniers 1946, 215 s, osprättad. 50:- ● LAGERCRANTZ, OLOF: August Strindberg. W&W 1979, (ou), 466 s, ill, förlagsband m skadat skyddsomslag. 65:- Övriga: ● I hafsbandet. Bonniers 1908, 3:e upplagan, 215 s, klotband. 35:- ● Svenska öden och äventyr. Bonniers 1911, 186 s, ill: Garibaldi Lindberg, linneklotband. 40:- ● Ordalek och småkonst – tredje delen (lyrik). Bonniers 1912, andra upplagan, 153 s, namnt. 40:- ● Likt och olikt/ Fröken Julie (drama). Bonniers 1913/ 1914, tredje upplagan, 162 + 91 s, halvfr. band (bibliotek), med pappersetiketter, namnt. 35:- ● Kaspers Fet-tisdag/ Påsk/ Midsommar (dramer). Bonniers 1916 (del 33 i Samlade skrifter), 321 s, dekorerat rött klotband, exlibris. 40:- ● Tjänstekvinnans son – Han och hon (1875-1876). Bonniers 1919, ou, 237 s, nött omslag med reva. 40:- ● Tjänstekvinnans son - en själs utvecklingshistoria. Bonniers 1920, 219 s. 35:- ● Siste riddaren/ Riksföreståndaren/ Bjälbo-Jarlen (dramer). Bonniers 1921 (del 49 i Samlade skrifter), 356 s, dekorerat rött klotband, exlibris. 40:- ● Gustav Adolf (drama). Bonniers 1921 (del 32 i Samlade skrifter), 315 s, hft. 35:- ● En blå bok (II, III och IV+register) Bonniers 1923, (del 47 och 48 i Samlade skrifter/ 2 band), s 422 – 1142), band 47 skadad i rygg. 40:- ● Klostret (Till Damaskus III) (drama). Bonniers 1926, 127 s, osprättad. 20:- ● Mäster Olof (drama). Bonniers 1926, 184 s, efter första manuskriptet (1926), biblioteksklotband. 35:- ● Hemsöborna/ Skärkarlsliv. Vårt hem 1927, 301 s, dekorerat vitt klotband. 35:- ● Hemsöborna. Bonniers 1945, 162 s, ill, förlagsband m skyddsomslag. 45:- ● Tjänstekvinnans son (alla delar). Bonniers 1946, 437 s, halvfranskt band med nött rygg. 45:- ● Fagervik och Skamsund/ Sagor/ Taklagsöl/ Syndabocken. Bonniers 1946 (del 5 av Skrifter), 324 s, förlagsband utan skyddsomlag. 40:- ● Inferno/ Legender/ Ensam. Bonners 1953 (del 9 av Skrifter), 298 s, förlagsband utan skyddsomslag. 40:- ● Mäster Olof (prosaupplagan). Bonners 1956, 184 s. 35:- ● Fröken Julie – och andra skådespel (drama). Bonniers 1957, 297 s, namnt. 35:- ● Tjänstekvinnans son. Bonniers 1954 (del 7 av Skrifter), 437 s, förlagsband m skyddsomslag. 45:- ● Himmelrikets nycklar eller Sankte Per på jorden (drama). Bonniers/ Slottspelen i Uppsala 1962, 47 s. 35:- ● Röda rummet. FiB 1962, 303 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:- ● Fröken Julie. Gleerups 1964, 118 s. 35:- ● Till Damaskus – Första delen (drama). Universitet och skola 1964, 143 s. 20:- ● Hemsöborna. Wahlströms 1965, 248 s, ill: Ulf Nilsson, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Giftas I och II. Bonniers 1966, 263 s. 35:- ● Hemsöborna. Bokkonsum 1968, 147 s, ill: Björn Jonson, förlagsband utan skyddsomslag. 35:- ● Giftas I och II. Norstedt 1968, 270 s, ill: Svenolov Ehrén, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Svenska öden och äventyr (I). Bonniers (pocket) 1969, 269 s. 35:- ● Skärkarlsliv. Norstedt 1971, 185 s, ill: Svenolov Ehrén, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Giftas – Äktenskapshistorier I – II. Bonniers 1972, 263 s, förlagsband m lätt nött skyddsomslag. 30:- ● Mäster Olof (prosaupplagan)/ Gustav Vasa (dramer). Bonniers Delfin 1973, 180 s. 35:- ● Hemsöborna. Bra böcker 1974, 214 s, förlagsband m skyddsomslag. 20:- ● Stormar, vågor... (lyrik och prosalyrik). Bonniers 1974, 84 s, förlagsband. 35:- ● Tjänstekvinnans son - en själs utvecklingshistoria. Bonniers 1979, 256 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Fröken Julie - och andra skådespel (dramer). Bonniers 1979, 297 s, de övriga skådespelen är Mäster Olof, Fadren och Ett drömspel, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Ett urval i tre delar. Prisma 1980, 400 s, urval: Ulf Boëthius, förlagsband m nött skyddsomslag. 40:- ● Ordalek och småkonst. 1985, faksimil av 1905 års upplaga, förlagsband, ill. 40:- ● Till Damaskus/ Ett drömspel (dramer). Legenda 1986, 198 s. 35:- ● Citat. BfA 1994, 215 s, citaten valda och kommenterade av Per-Anders Hellqvist, förlagsband. 45:- ● Hemsöborna. Bra böcker 1997, 248 s, förlagsband. 35:- ● ERICSON, STAFFAN: Två drömspel – från Strindbergs modernism till Potters television. Symposium 2004, 463 s, en studie av de dramatiska formerna i Strindbergs drömspel och Dennis Potters tv-serie Den sjungande detektiven. 35:- ● HÉDEN, ERIK: Strindberg – en ledtråd vid studiet av hans verk. Nutiden 1921, 511 s, ill, bibl.band, nött. 10:- ● MICHANEK, GERMUND: Strindberg i karikatyr och skämtbild. W&W 1998, 142 s, rikligt ill, förlagsband m skyddsomslag. 45:- ● NORRMAN, DAVID: Strindbergs skilsmässa från Siri von Essen. N&K 1953, 221 s, förlagsband utan skyddsomslag, 40:- ● OLLÉN, GUNNAR: Strindbergs dramatik. Radiotjänst 1948, 445 s, ex-libris. 35:- ● WILLERS, UNO: Från slottsflygeln till Humlegården – August Strindberg som biblioteksman. Bonniers 1962, 131 s. 40:- ● ÖVRIGT: Dikterna om Strindberg (lyrik). FiB:s Lyrikklubb 1963, 102 s, "från Ola Hansson till Östen Sjöstrand", osprättad. 40:-
STRINDBERG, AXEL 1910-2000. Litteraturvetare. Brorson till August Strindberg. ● Stick och ståndpunkter (journalistik). FiB 1947, 309 s, osprättad. 40:-
STRINDBERG, GUSTAF 1880-1953. Född i Stockholm.
STRÖHM, BERTIL
● tretton episoder. Eget 1952, ou, 127 s, egendomligt skriven bok där var 15 - 25:e ord till synes slumpmässigt skrivs versalgement och meningarna saknar punkt och de flesta andra skiljetecken, dedikation. 80:-
STRÖM, EVA Född 1947 på Lidingö utanför Stockholm. Läkare. ● Samtal med en diamon. Alba 1986, ou, 55 s, förlagsband m skyddsomslag, streckn. 25:-
STRÖM, FREDRIK 1880-1948. Född i Simlångsdalen utanför Halmstad i Halland. Vänsterpolitiker och tidningsman.
● Rebellerna (1-5). FiB 1949, 351+335+333+415+375 s, förlagsband utan skyddsomslag. 100:- Övriga: ● Bonden och hans son (Rebellerna 1). Ljungbergs 1926, ou, 419 s, rec.ex, skadad och nött rygg. 35:- ● Nya himlar och en ny jord (Rebellerna 5), Ljungbergs 1929, ou, 215 s, med författarens litteraturförteckning avseende hela Rebellsviten, klotband. 40:- ● Staden vid havet. Ljungbergs 1930, 223 s. 25:- ● I stormig tid (memoarer). Norstedt 1942, 278 s, fotoill, hft med trasigt skyddsomslag. 35:-
STRÖM, INGMAR 1912-2003. Journalist och präst och så småningom biskop i Stockholm. ● Får jag sitta hos er? (kåserier). Bonniers 1971, 129 s, förlagsband. 35:-
STRÖMBERG, JOHAN ● En skål av alabaster (lyrik). Litteraturförlaget 1944, ou, 79 s, tejpat omslag, författardedikation. 35:-
STRÖMBERG, KJELL 1893-1975. Född i Husby-Rekarne i Sörmland. Journalist. ● Cherubin gammal. W&W 1961, ou, 230 s, förlagsband m ngt nött skyddsomslag. 35:-
STRÖMBERG, LEONARD 1871-1941. Född i Arboga. ● Inspektor Lindner. Lindblads 1918, 268 s, förlagsband, blekt omslag. 35:- ● Smed-Johan. Lindqvist 1950, 210 s. 35:- ● Smed-Johan. Lindblads 1980, 253 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
STRÖMBERG, RAGNAR Född 1950. Översättare och kulturkritiker. ● Hon med de gula ögonen (lyrik). Norstedts 1990, ou, 62 s, Omslagsbild av Channa Bankier. ”Med Catullus som samtalspartner”, kunde också varit titeln. 45:- ● Jag kommer från framtiden med döden i hälarna (lyrik). Bonnier/ Alba 1993, ou, 67 s, förlagsband m bev. skyddsomslag. 45:- ● En förort till Kärleken (lyrik). Bonniers 2000, ou, 107 s, förlagsband m skyddsomslag. 45:-
STRÖMBÄCK, JAN-EWERT Född 1949 i Virserum i Småland. ● En tidnings långsamma död (noveller). Förlagstjänst 1977, ou, 94 s. 20:-
STRÖMSTEDT, MARGARETA Född 1931 i Lagan, Småland. Journalist. ● Julstädningen och döden. Månpocket 1985, 156 s, namnt. 20:- ● Församlingen under jorden. Bonniers 1990, ou, 249 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
STRÖYER, POUL 1923-1996. Född i Danmark. Konstnär, illustratör och tidningstecknare. ● Ströyers dagbok 1979. A&K 1979, ou, 111 s, ill, förlagsband. 35:- ● Ströyers dagbok 1985. DN 1985, ou, 120 s, ill, författardedikation. 35:-
STÅBI, ANNA Född 1963 i Stockholm. Sångerska och förläggare. ● Flux (lyrik). Bonniers 1999, ou, 60 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:-
STÅHL, ROBERT Född 1949 i Västerås. Konstnär. ● Gives det (lyrik). Lejd 2002, ou, 150 s. 40:-
STÅHLBERG, ANN Född 1947. ● Döden och sybehörsaffären (lyrik). Kolibri 2002, ou, 70 s. 35:-
STÅHLGREN, CATHARINA Född i Göteborg. ● Den blå solen. Axplock 2007, ou, 178 s. 35:-
STÖVLING, BRITTA Född 1923. ● Kvinnor och barn först (lyrik). Författarförlaget 1977, ou, 86 s. 35:-
SUBER, MARGARETA 1892-1984. Född i Linköping. Journalist. Började med barnböcker och får en fotnot i svensk litteraturhistoria, genom romanen Charlie (1932) som anses vara den första "lesbiska romanen" på svenska. ● Alla bära de svärd. Norstedt 1947, ou, 259 s, ngt nött. 35:-
SUNDBERG, KJELL 1934-1978. Född i Östersund
● Seger. Bonniers 1976, ou, 221 s, förlagsband m skyddsomslag, namnt. 50:- ● Svarta krusbär. Bonniers 1980, ou, 198 s, osprättad. 50:-
SUNDELIN, ARNE Född 1951 i Örnsköldsvik.
● Spinalonga - de spetälskas ö. Legenda 1989, ou, 251 s, förlagsband m skyddsomslag, rec.stämplar. 60:-
SUNDÉN, KARL Född 1942. ● Mamele (lyrik). Bonniers 1973, ou, 67 s, rec.stämpel. 35:- ● Skärgårdssommar (lyrik). Bonniers 1980, ou, 76 s, rec.stämpel, osprättad. 35:-
SUNDGREN, GUNNAR 1901-1970. Född i Rörberg i Gästrikland. Fotograf som på sin tid förevigat Uppsala och dess befolkning . ● Sid. 467 o.f. Gebers 1951, ou, 88 s. 35:-
SUNDMAN, PER OLOF 1922-1992. Politiker. Debuterade med novellsamlingen Jägarna (1957). ● Jägarna (noveller). Vingförlaget 1959, 286 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Två dagar, två nätter. Norstedt Pan 1969, 150 s. 30:- ● Skytten. Norstedt Pan uå (1974), 220 s. 35:- ● Berättelsen om Såm. Norstedt 1977, ou, 253 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Expeditionen. Litteraturfrämjandet 1977, 223 s, förlagsband. 35:- ● Ingenjör Andrées luftfärd. W&W 1980, 329 s, förlagsband m skyddsomslag, lätt snedläst. 35:- ● Ishav (reseberättelse). Norstedt 1982, 271 s, om en isbrytareresa till minnet av Nordenskiöld, förlagsband m skyddsomslag, ill. 45:- ● ÅSLING, NILS G: Per Olof Sundman - ett porträtt (biografi). Larson 1970, 116 s, ill. 35:-
SUNDSTRÖM, J R 1874-1954. Född i Långserud i Värmland. Skrev på dialekt historier om gubbar och fattigt folk, i de sex böckerna om Janne Vängman. ● ”Ljuger gör jag inte” sa Janne Vängman (historier). Bonniers 1948, 248 s, förlagsband m skyddsomslag. 20:- ● ”Tjo flöjt” sa´ Janne Vängman. Bonniers 1950, 251 s, förlagsband m skyddsomslag. 15:- ● ”Slut i Kapernaum, käring” sa Janne Vängman (historier). Bonniers 1962, 237 s, förlagsband m skyddsomslag. 20:-
SUNESSON, BIRGIT Radioproducent. ● Nedre botten, över gården. Författarförlaget 1978, ou, 131 s, rec.stämpel, streckn. 25:-
SUNESSON, OLA Född 1947. ● Röda porten - roman från Studentrevoltens år. Liber 1979, ou, 300 s, rec.stämpel. 40:- ● Solskensaxiomet. Legenda 1988, ou, 225 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:-
SWAHN, JAN HENRIK Född 1959 i Lund. Översättare. ● Den förbannade glädjen. Bonniers 1987, ou, 156 s, förlagsband m skyddsomslag, streckn. 25:-
SWAHN, SVEN CHRISTER 1933-2005. Född i Karlskrona. Litteraturvetare och översättare. ● Bäste bror. Bonniers 1960, ou, 250 s, namteckning. 35:- ● Närmare dig. Bonniers 1964, ou, 205 s. 35:- ● Offentlig inrättning. R&S 1971, ou, 207 s. 35:- ● Mina kära döda (noveller). Lindfors 1977, ou, 125 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Förmedlarna. Lindfors 1978, ou, 285 s, förlagsband m skyddsomslag, nött skyddsomslag. 35:- ● Jag lovar dig. Lindfors 1979, ou, 196 s, förlagsband m skyddsomslag, "en fantasiroman om djävulsförskrivning och uppdrag i sjunkna städer", liten reva på skyddsomslag och ngt snedläst. 35:- ● Huset i Paris. R&S 1981, ou, 149 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
SWAHN, WALDEMAR 1877-1957. Född i Kalmar. ● Trogna själar. Bonniers 1923, ou, 215 s, berättelser om trotjänare i borgerliga hem och från en "försvinnande tid". 35:-
SVANBERG, VICTOR Litteraturvetare.
● Poesi och politik till nutidens lov (essäer). A&K 1971, 247 s, hft m påklistrat skyddsomslag. 60:-
SVEDELID, OLOV 1932-2008. Född i Stockholm och var en produktiv författare som få. Han skrev omkring 190 böcker i skilda genrer, bland annat historiska romaner och dramer. Men det är som deckarförfattare Svedelid räknas i första hand, från Döden tystar mun (1964) fram till och med de framgångsrika thrillerromanerna om polisen Roland Hassel.
● Förgörarna (Hasseldeckare). Forum 2000, 373 s, förlagsband. 50:- ● En Humbla på haven. Forum 2001, 289 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:- Övriga: ● En säljare är död. Iba 1967, 284 s. 25:-
●
Döden fyller hundra.
Lindqvist 1974, 222 s, förlagsband m skyddsomslag. 10:-
● Mord bäste broder! Norstedt 1976, 313 s, skriven tillsammans med Leif Silbersky, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
● Ont
blod.
Bra deckare 1983, ou, 258 s, förlagsband m skyddsomslag, skriven tillsammans
med Leif Silbersky. 20:-
●
Betongrosorna och bedragaren.
Forum 1988, ou, 224 s, förlagsband, ungdomsdeckare. 10:-
● De giriga (Hasseldeckare). Forum 1990, 331 s, förlagsband. 35:- ● Förfalskarna (Hasseldeckare). Bonniers 1996, 385 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Hassel & jakten på Lilla Mona. Mälaröbörsen 2001, ou, 219 s. 35:-
SWEDNER, HARALD 1925-2004. Född i Vittsjö i Skåne. Sociologprofessor. ● Tankeflykts förtöjning i sinnevärlden – reflektioner kring en varanda i Göinge. Lillarps förlag 1982, ou, ill, stenciltryck i ca 150 sidor, ganska stort format. 35:-
SVENNING, OLLE Född 1942 i Malmö. Politiskt författarskap, journalistik, med socialdemokratin som botten. ● Inte bli som vi. Tiden 1980, ou, 268 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
SVENSON, CARL OTTO 1890- . Född i Kasseboda i Skåne. Konservator och kyrkomålare. ● Min bilderbok (lyrik). Tiden 1939, ou, 115 s. 35:-
SWENSSON, HUGO 1879-1957. Född i Stockholm. Lärare i Skara och skrev berättelser från skolans värld. ● Hjalmar Willén och hans klass. N&K 1937, ou, 274 s, klotband med främre omslag medbundet. 25:-
SVENSSON, K A K A Svensson var mest känd för sina essäer och sin bok om Vilhelm Ekelund i samtal och brev. Han översatte också Walt Whitman. ● Hemlös var världen all (lyrik). Killbergs 1931, ou, 90 s, Det här är K A S enda diktsamling. Ovanlig, häftat ex, pärmen lossnar, ryggen skadad. 35:-
SVENSSON, KAJ Född 1953. ● Blytung fjäril (lyrik). Lindfors 2005, ou, 56 s. 35:- ● Som det pågår (lyrik). Occident 2005, ou, 103 s. 35:- ● Ingen tom yta längre (lyrik). Occident 2006, ou, 65 s. 45:-
SVENSSON, SVEN-OVE Född 1951. Journalist. ● Leendet i vedlådan. Bonniers 1980, 78 s, rec.stämpel. 35:-
SVENSTEDT, CARL HENRIK Född 1937 i Motala. Mångsidig kulturskapare och konstnärlig ledare. ● Befintligt ljus (lyrik). Fredloer 2005, 320 s. 40:-
SYLWAN, MARK 1915-1994. Född i Stockholm. Konstnär och illustratör. Uppfann och FAC-systemet som ingenjörer över hela världen använder för modellkonstruktioner. ● Lunch med demiurgen. Norstedt 1974, ou, 219 s, hft m skyddsomslag. 40:-
SÄFLUND, ALMA Född 1955 i Stockholm. Förlagsredaktör och översättare av fransk litteratur. ● Den tatuerade. Bonniers 1993, ou och debut, 96 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
SÄFVE, TORBJÖRN Född 1941 i Jukkasjärvi i Norrbotten. Har skrivit bortemot 30 böcker, många av dem skönlitterära biografier, exempelvis Ivan Aguéli - en roman om frihet (1981), Jag brinner (om Vladimir Majakovskij, 1984) och Siki (1987).
● Siki. A&K 1977, ou, 440 s, roman om en världsmästare i boxning och hans märkliga levnadsöde, förlagsband m skydsomslag. 50:- ● Över palissaden. A&K 1979, ou, 122 s, ill. 50:- ● Jag brinner. Prisma 1984, ou, 495 s, roman om den ryske poeten Vladimir Majakovskij, förlagsband. 50:- Övriga: ● Ivan Aguéli. BfA 1991, 299 s. 35:-
SÄHRENDAL, LARRY 1934-2006. ● Violinbäraren. Norstedt 1977, ou, 258 s, osprätt. 35:-
SÄVERMAN, OVE Född 1944 i Stockholm. Journalist. ● Passagerarliv (noveller). Prisma 1978, ou, 180 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
SÖDERBERG, HANS Född 1939 i Stockholm. ● Herkules i Hagalund. Författarhuset 2004, ou, 222 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
SÖDERBERG, HJALMAR 1869-1941. Född i Stockholm. Journalist. Debuten Förvillelser (1895) väckte debatt då den ansågs omoralisk och pekade ut författarens om "ungdomens förförare". Hans verk fortfar att vara aktuella, bland omläsningarna finns Doktor Glas (1905) och Den allvarsamma leken (1912).
● Makten, visheten och kvinnan. Bonniers 1946, ou, 237 s, namnt, nött rygg. 75:- ● ÖVRIGT: Vänner emellan (brevväxling med Carl C Laurin). Bokvännerna 1948, 167 s. 50:- Övriga: ● Martin Bircks ungdom. Bonniers 1913, 144 s. 35:- ● Den allvarsamma leken. Bra böcker 1979, 230 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Den allvarsamma leken. Alba 1986, 314 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:-
SÖDERBERG, LASSE Född 1931 i Stockholm. Översättare. ● En dörr med lås (lyrik). W&W 1965, ou, 57 s. 40:- ● Ros för en revolution (lyrik). Författarförlaget 1972, ou, 69 s, namnt. 30:-
SÖDERBERGH, BENGT Född 1925 i Stockholm. Översättare av fransk litteratur. ● Herr Selows resa till synden. Norstedt 1954, ou, ngt snedläst. 40:- ● Vid flodens strand. Norstedt 1960, 224 s. 30:- ● Stigbygeln. Vår bok 1963, 253 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
● Teresa. Norstedt 1971, 220 s, förlagsband m nött skyddsomslag, ngt snedläst. 20:- ● En livslång kärlek. Norstedt 1977, ou, 262 s, förlagsband m skyddsomslag, reva på skyddsomslaget. 35:- ● De gåtfulla barrikaderna. Månpocket 1984, 309 s, några få streckn. 15:- ● Ur sommarnattens famn. Norstedt 1991, ou, 301 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:-
SÖDERBLOM, NATHAN 1866-1931. Född i Trönö i Hälsingland. Ärkebiskop i Sverige från 1914 till sin död och fick Nobels fredspris 1930. ● Tal och essayer (essäer). R&S (pocket) 1974, 226 s, urval och inledning av Sven Stolpe. 35:-
SÖDERBLOM, STAFFAN Född 1947 i Stockholm. Översättare av främst norsk samtidslitteratur och kulturkritiker. ● Dikterna (lyrik). Norstedt 1987, ou, 37 s. 40:- ● Andra dikter (lyrik). Norstedt 1988, ou, 45 s. 40:-
SÖDERGRAN, EDITH 1892-1923. Född i S:t Petersburg i Ryssland. En av de första modernisterna inom finlandssvensk litteratur. Debuterade redan 1916 med Dikter. Erkänd för sitt lyriska författarskap först många år efter sin för tidiga död. ● TIDESTRÖM, GUNNAR: Edith Södergran. Bonniers (pocket) 1960, 264 s, namnt. 35:-
SÖDERGREN, NINA ● Sju karlavagnar (lyrik). R&S 1978, ou, 112 s. 35:- ● Att vara och stilla gråta (lyrik). Symposium 2008, ou, 104 s, rec.stämplar. 35:-
SÖDERHJELM, KAI 1918-1996. Född i Helsingfors i Finland. Journalist och bibliotekarie. ● Rid mot nordväst. Söderströms 1948, ou, 212 s, osprättad. 35:-
SÖDERHOLM, MARGIT 1905-1986. Född i Stockholm. Läroverksadjunkt. Vann en romanpristävling 1943 med Driver dagg, faller regn, som blev en stormanade succé och filmades några år senare. ● Jul på Hellesta. Wahlströms 1978, 238 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Resa till Delphi. Wahlströms 1979, 238 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Caroline. Wahlströms 1992, 231 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
SÖDERLING, TORSTEN 1911-1990. ● En indian på rummet - från de sju haven. Settern 1978, ou, 124 s, förlagsband m skyddsomslag, dedik. 40:-
SÖDERQVIST, GUSTAV Född 1904. ● Bångar och gammalt bröd. Författarförlaget (Liv i Sverige) 1979, 140 s, förlagsband, rec.stämpel. 30:-
SÖDERSTRÖM, OLE 1914-2002. Född i Gryt i Östergötland. Journalist. ● Victoria. Norstedt 1978, ou, 234 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:- ● Tidens brunn. Norstedt 1988, ou, 201 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:-
SÖRGÄRDE, CARL EMIL Född 1911. Översättare och antroposof. ● Sanningen segrar - dikter och betraktelser med anledning av frihetskampen i Tjeckoslovakien (lyrik). Författares bokmaskin 1981, ou, 53 s. 35:-
SÖRMAN, ANNE Född 1953. Journalist.
● Sparka i mitt hjärta. Kabusa 2004, ou, 143 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:-
SÖRMAN, PY 1897-1947. Född i Halland. Debuterade med romanen Han (1921). Använde ibland pseudonymen Inge Forss. ● Aloë. Bonniers 1931, 214 s. 40:- ● Hjärta och pil. Medéns 1941, ou, 284 s, namnt. 40:-
SÖRMARK, SVEN 1923-1987. Född i Hörby i Skåne. Journalist och veckotidningsredaktör.
● De objudna. Forum 1975, ou, 140 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:- Övriga: ● Hotad – en vecka i en tidningskungs liv. Bonniers 1978, ou, 217 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:-
|
Sidan uppdaterad: 2010-08-01