Antikvariat Jaguaren

Neptunigatan 38, 302 38 Halmstad

Telefon: 035-12 63 19

E-post: jaguaren@jaguarbok.se

Specialiserad på skönlitteratur - både svensk och utländsk.

 

Startsida

 

 

Svensk skönlitteratur (författare på...)

A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, R, S, T, U, VW, Y, Z, Å, Ö, Antologier

Notera vilka böcker du vill ha och e-posta din beställning till oss, eller skicka med vanlig postgång.

 

 

 

RADEMACHER, YVONNE

Efter vargimmen (lyrik). Balder 2006, ou, 71 s. 45:-

 

RAGNAR, PER

Född 1941 i Kalmar. Skådespelare. Anhängare av Martinus kosmologi.

Till min älskade dotter. Verbum 2002, ou, 190 s, rec.stämpel. 35:-

 

RAGNAR, VILHELM

Född 1907. Pseudonym för Vilhelm Ragnarsson.

Kåk i Eken. Tiden 1959, 256 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

 

RAGNERSTAM, BUNNY

Född 1944 i Eskilstuna. Flera av romanerna är en historieskrivning av arbetarklassen.

     

Innan dagen gryr. Gidlunds 1974, ou, 401 s, författardedikation. 60:-

Vredens dag. Gidlund 1977, ou, 401 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:-

En svensk tragedi: Uppkomlingen. Gidlunds 1980, ou, 284 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:-

En svensk tragedi: Ett prima liv. Gidlunds 1983, ou, 279 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:-

Övriga:

En svensk tragedi: Uppkomlingen. Gidlund pocket 1982, 284 s. 25:-

En värld att vinna - arbetare i rörelse i Kristianstad 1847-1885 (historia). Kristianstads arbetarekommun 1983, 22 s, ill, om bakgrunden till Ragnerstams arbetarerrörelseromaner (Innan dagen gryr, 1974, mfl), förlagsband m skyddsomslag, författardedikation. 40:-

Innan dagen gryr. Gidlunds 1987, 401 s, förlagsband. 35:-

Vredens dag. Gidlunds 1987, 401 s, förlagsband. 35:-

Skall jorden bliva vår. Gidlunds 1987, 478 s, förlagsband. 35:-

Uppbrottets timme. Gidlunds 1987, 290 s, förlagsband. 35:-

 

RAMEL, POVEL

1922-2007. Född i Stockholm. Musiker, revyförfattare, poet och underhållningsartist med språkkänsla.

Ny! Min galna hage. W&W 1957, ou, 225 s, ill, blandat lyrik och korta prosatexter. 50:-

 

RAMNEFALK, MARIE-LOUISE

1941-2008. Född i Stockholm. Litteraturkritiker och kommunpolitiker. Skrev lyrik.

Kungsådra (lyrik). Författarförlaget 1981, ou, 83 s. 30:-

Adam i Paradiset (lyrik). Författarförlaget 1984, ou, 153 s, förlagsband. 40:-

 

RAMKLINT, ULLA BRITTA

Född 1928. Kulturjournalist.

Europa magica (reseessäer). ellerströms 1992, ou, 100 s, ill: Andrzej Ploski. 40:-

Trettiosex ögonblick, förfalskade (reseessäer). ellerströms 1993, ou, 92 s. 35:-

 

RANELID, BJÖRN

Född 1949 i Malmö. Lärare.

 

Mitt namn skall vara Stig Dagerman. Bonniers 1993, ou, 323 s, förlagsband m skyddsomslag. 60:-

Ny! Till alla människor på jorden och i himlen (självbiografi). Bonnier Alba 1997, ou, 381 s, förlagsband m skyddsomslag. 65:-

 

RANSEMAR, ERIK

1926-2000. Född i Karlskrona. Bakgrund som industriarbetare.

Tidig morgon på 30-talet. R&S 1977, ou, 206 s, osprättad. 40:-

 

RASMUSSON, ERIC

Född 1916 i Getinge i Halland. Skriver om Halländsk kulturhistoria. Har varit direktör på Tetrapak.

Sandskrift – ett och tjugo stycken om Halland. Zindermans 1972, ou, 144 s, ill. Hans Fagerström, förlagsband. 35:- 

 

REHNMAN, MATS

Född 1954 i Umeå.

Kräftgång (lyrik). Norstedt 1978, ou, 51 s. 30:-

 

RENBERG, MARGARETA

1945-2005. Född i Luleå. Konstnär med surrealistisk stil. Kom 1974 ut med den uppmärksammade lyriksamlingen En tatuerad dams memoarer, den enda bok hon färdigställde under sitt liv.

Tröst för ett tigerhjärta (lyrik). Norstedts 2009, 134 s, innehåller En tatuerad dams memoarer och efterlämnade dikter i urval av Gunnar Harding (även förord), förlagsband m skyddsomslag. 65:-

 

RIDDERSTAD, C F

1807-1886. Född på Ridderstad i Uppland. Publicist och poet, skrev även några skådespel.

Svarta handen. Beijers 1888, 280 s, halvfranskt band, namnt. 35:-

 

RODRIGUEZ, HELEN

Född 1953.

Spegla. Författarförlaget 1979, 128 s, rec.stämpel, osprättad. 35:-

 

ROOS, BERIT

1939-2001. Född i Kiruna i Norrland. Lärare.

Ny! Duvslag Andrum (lyrik). Författarförlaget Fischer & Rye 1989, ou, 85 s, förlagsband m skddsomslag. 35:-

 

ROOS, ERNST

1894-1990. Född i Halmstad.

Dikter (lyrik). Bok och broschyr 1972, ou, 71 s, författardedikation. 40:-

Minnenas skalmeja (lyrik). Bok och broschyr 1975, ou, 72 s, författardedikation. 40:-

 

ROSANDER, LARS

Född 1935 i Landskrona. Författare av historiska romaner. Officer.

Vargarna från Elba. Bra böcker 1978, 320 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

Vargarna och påfågelkungen. Bra böcker 1979, 340 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

Sommarskymningens svalka. Bra böcker 1980, 272 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

De fyra änglarna. Bra böcker 1984, 239 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

 

ROSÉN, ARVID

1895-1973 Född i Göteborg. Rektor. Sångtextförfattare, bland annat till Luciasången (Natten går tunga fjät...)

Ny! Det har sina sidor. Bonniers 1933, ou, 150 s, exlibris: Ramstedt. 35:-

 

ROSEN, BJÖRN von

1905-1989. En av våra finaste naturlyriker.

En sång till min trädgård (lyrik). Bonniers 1983, ou, 47 s, förlagsband m skyddsomslag, rec.stämpel. 50:-

Övriga:

Rörliga bilder – en diktsvit (lyrik). Bonniers 1977, ou, 37 s, rec.stämplar. 40:-

Iaktagelser (lyrik). Bonniers 1981, ou, 57 s, rec.stämplar. 40:-

 

ROSENDAHL, SVEN

1913-1990. Född i Stocksund, Uppland. Författarskapet knutet till Värmland. Även naturskildrare.

Gud fader och tattaren. Tiden 1951, ou, 327 s, snedläst. 50:-

Övriga:

Jakten går i bergen. Gebers 1947, ou, 337 s, ill: Birger Stafås, förlagsband m skyddsomslag, omslagen medbundna, namnt, nött skyddsomslag. 40:-

Sommar i Svartböle. Tiden 1952, ou, 173 s, namnt. 35:-

Jättarna leker. Tiden 1953, ou, 370 s, hft m skyddsomslag, namnteckning, reva på omslaget. 40:-

Gud fader och tattaren. Tiden 1953, 381 s, förlagsband m skyddsomslag. 30:-

Lojägarna. Bonniers 1956, 294 s, hft m skyddsomslag. 40:-

Sommar i Svartböle. Tiden 1959, 205 s, förlagsband m skyddsomslag, skadat skyddsomslag. 30:-

Sven Rosendahls bästa (jaktberättelser). Tiden 1961, 185 s, förlagsband m skadat skyddsomslag. 35:-

Midsommardomen. Bonniers 1964, 253 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

Den femtonde hövdingen. Bonniers 1966, 258 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

 

ROSENDAL, AGNETA

Född 1954 i Ljusnarsberg i Närke. Kulturskribent.

Pianot i Wien (lyrik). Nya Doxa 2002, ou,  92 s, förlagsband. 35:-

 

ROSENDAL, BJÖRN

Född 1923 i Stockholm. Läkare och konstnär.

Ny! Gud, barnet och mystiken - berättelser om inre upplevelser. Ufoki 1988, ou, 127 s, förlagsband. 35:-

 

ROTTBÖLL, GRETHE

Född 1956 i Göteborg. Har skrivit mycket barnböcker.

Rosenodlaren. Nordstedt 1988, ou, 95 s. 40:-

 

ROWAN, EDWARD

Född i USA.

Napalmgudinnan. Författarförlaget 1970, ou, 157 s. 35:-

 

RUBIN, ANNY MARWIG

1893-1980.

Att gå mot norr. LT 1951, ou, 235 s, förlagsband, tillskrift av Sven Edvin Salje, ngt snedläst. 35:-

 

RUIN, HANS

1891-1980. Född i Helsingfors, Finland. Professor i filosof i Finland.

Ett land stiger fram (essäer). Schildts 1941, 201 s. 40:-

Det finns ett leende. W&W 1943, ou, 240 s, namnt. 40:-

Drömskepp i torrdocka. W&W 1951, 185 s. 40:-

 

RUIN, HANS

Född 1961. Filosof och professor vid Södertörns högskola.

Tidsvändning  - filosofisk dagbok 1999. Symposium 2001, ou, 306 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:-

 

RUNDBERG, ARVID

1932-2010. Född på Väddö i Stockholms skärgård. Känd för sin serie intervjuböcker av arbetare från olika länder.

Kvinnorna i Valerosa. Norstedt 1968, ou, 220 s.  40:-

En tysk arbetares memoarer. Arbetarkultur 1978, ou, 401 s, fotoill, några få streckningar. 45:-

 

RUNDQUIST, PER E

1912-1986. Född i Stockholm. Även konstnär.

   

Ny! Visst kan delfiner tala. Norstedts 1966, ou, 172 s, osprättad. 50:-

Men störst av allt är kärleken till vem (lyrik). Norstedt 1977, ou, 87 s, osprättad. 50:-

Punkten (lyrik). Norstedt 1980, ou, 84 s, osprättad 50:-

Övriga:

Två rum på gärdet. FiB 1948, 239 s, namnt. 35:-

Den spanska schalen. R&S/Vi 1955, ou, 255 s, förlagsband m skyddsomslag. 45:-

Irene. Norstedt 1958, ou, 148 s, namnt. 35:-

Kalla mig Ismael. Norstedt Pan 1974, 233 s. 20:-

Sven-Patrik. Litteraturfrämjandet 1979, 200 s, förlagsband. 35:-

 

RUNDT, JOEL

1879-1971. Född i Nykarleby i Finland. Utkom under sin livstid med 8 diktsamlingar, den första Ödemark (1912).

Bara denna frid (lyrik). Söderströms 1964, ou, 86 s. 35:-

 

RUNEBERG, JOHAN LUDVIG

1804-1877. Född i Jakobstad i Finland. Finlands nationalskald, mest känd för sin diktcykel Fänrik Ståls sägner (1848-1860).

Fänrik Ståls sägner – en samling sånger (lyrik). Beijers 1894, 94 s, litet format,  förlagsband, namnt. 35:-

Älgskyttarna (lyrik). Bonniers 1912, 126 s. 35:-

Älkskyttarna/ Fänrik Ståls sägner (lyrik). Bonniers 1927, 248 s, halvfranskt band m marmorerade omslag. 35:-

Fänrik Ståls sägner (lyrik). Bonniers 1947, 200 s, ill: August Malmström. 35:-

Lyriska dikter och tolkningar/ Älgskyttarna/ Kung Fjalar/ Fänrik Ståls sägner/ Uppsatser. Bonniers 1957, 342 s, förlagsband utan skyddsomslag. 40:-

Kung Fjalar (lyrik). Bonniers 1963, 77 s. 35:-

Valda dikter (lyrik). Lindqvist 1964, 219 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

 

RUNEBORG, BJÖRN

Född 1937 i Visby. Dramaförfattare.

Stenhugg. Författarförlaget 1970, ou, 157 s, namnt. 35:-

En folkets man. Författarförlaget 1975, ou, 211 s, streckn. 15:-

Riddaren från Mjölby. Gidlunds 1977, ou, 259 s, förlagsband m ngt nött skyddsomslag. 40:-

De bländade. Litteraturfrämjandet 1980, 272 s, förlagsband. 35:-

Drakula. Gidlunds1981, ou, 162 s, förlagsband. 35:-

 

RUNEFELT, EVA

Född 1953. Debuterade som romanförfattare med Svackan (1975) men har sedan främst varit lyriker.

Mjuka mörkret (lyrik). Bonniers 1997, 67 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:-

Övriga:

En kommande tid av livet (lyrik). Bonniers 1975, ou, 74 s, rec.stämplar, hennes debut som lyriker. 45:-

Åldriga och barnsliga trakter (lyrik). Bonniers 1978, ou, 77 s, rec.stämplar. 35:-

 

RUNESSON, RÜNO

Lantbrukare i västra Småland.

Sörgården eller Helvetet. Zon 2007, ou och debut, 200 s, förlagsband. 35:-

En ä lá smålänning - Sörgården 2. Zon 2008, ou, 182 s, förlagsband. 35:-

Destination Ringhals (deckare). Zon 2009, ou, förlagsband. 35:-

 

RUUTH, MARIANNE

1931-2007. Född i Kumla i Närke. Skådespelare och skripta. Flyttade till USA 1957.

Nanna. Bra böcker 1982, 317 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

 

RYDBERG, VIKTOR

1828-1895. Född i Jönköping. Journalist. En av de viktigaste svenska författarna under slutet av 1800-talet.

 

Den siste athenaren (1-2). Bonniers 1880, 668 s, klotband med marmorerade överdrag, exlibris (Hj Lindeberg). 65:- (två band)

Jubileumsupplagan. Bonniers 1929, halvfranska band m marmorerade överdrag och övre guldsnitt. Innehåller (8 band): Den siste Athenaren I/ Den siste Athenaren II/ Vapensmeden/ Singoalla + Uppsatser/ Fribrytaren på Östersjön I/ Fribrytaren på Östersjön II/ Romerska sägner + Romerske kejsare/ Dikter. 100:-

Fribrytaren på Östersjön (I + II). Lindqvist 1948, 217 + 245 s, osprättade. 50:-

Övriga:

Fribrytaren på Östersjön. Bonniers 1896, 538 s, dekorerat klotband. 35:-

Föreläsning öfver Romerska kulturen under kejsartiden (del III). Bonniers 1904, ou, 339 s, förlagets klotband. 35:-

Romerske kejsare i marmor. Bonniers 1907, 160 s, bunden tillsammans med Maeterlinks drama Monna Vanna, klotband m dekorerad skinnrygg, exlibris. 35:-

Vapensmeden. Bonniers 1912, 255 s, överdraget linneklotband. 35:-

Ny! Den siste athenaren (I+II). Bonniers 1912, 312 +370 s, linneklotband m omslag till första boken medbundet. 45:-

Dikter (lyrik). Bonniers 1914, 317 s, dekorerat klotband. 35:-

Ny! Singoalla. Bonniers 1917, 165 s, klotband. 35:-

De vandrande djäknarne/ Singoalla. Bonniers 1918, 160+187 s, dekorerat klotband. 35:-

Ny! Dikter (lyrik). Bonniers 1919, 317 s, klotband. 35:-

Vapensmeden. Bonniers 1920, 272 s, förlagsband m blekt rygg. 35:-

Dikter (lyrik). Bonniers 1920, 317 s, förlagsband (halvfransk bindning) med marmorerade snitt, namnteckning, blyertsstreckningar. 20:-

Dikter (lyrik). Bonniers 1928, 298 s, halvfranskt band m marmorerade överdrag. 35:-

Fribrytaren på Östersjön. Bonniers 1945, 541 s, klotband. 35:-

Vapensmeden. Bonniers 1945, 268 s, namnt. 35:-

Ny! Konst och litteratur (tal och uppsatser). Bonniers 1946, 260 s. 40:-

Vapensmeden. Lindqvist 1947, 218 s, osprättad. 35:-

Valda dikter (lyrik). Lindqvist 1948, 108 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

Romerske kejsare i marmor. Bonniers 1953, 227 s. 35:-

Ny! Singoalla/ Vapensmeden/ ur Romeska kejsare/ I marmor/ Dikter. Bonniers 1956, 369 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:-

Singoalla. Harriers 1961, 205 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

Singoalla. Norstedts 1969, 220 s, ill: Svenolov Ehrén, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

Singoalla. Bra Böcker 1975, 197 s, ill: Carl Larsson, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

SVANBERG, VICTOR: Rydbergs Singoalla – en studie i hans ungdomsdiktning. Litteratursällskapet 1923, 199 s, namnt, nött rygg. 35:-

 

RYDÉN, ALLAN

Född 1938 i Hjortsberga i Småland.

Martyrerna i Nydala - roman från Christiern Tyranns tid i Sverige. Settern 1992, ou, 195 s, förlagsband. 35:-

 

RYDSJÖ, ELSI

Född 1920 i Bosarp i Skåne. Skriver framför allt historiska romaner med kvinnor som huvudfigurer.

Kom hjärtans fröjd. Bonniers 1980, 250 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

Karolinas Poltava. Bonniers 1993, 242 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

Kommer aldrig solen? Bonniers 1993, ou, 246 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

 

RYING, MATTS

1919-2000. Född i Husby-Oppunda i Sörmland. Poet.

Allhelgonanatt på en lantlig kyrkogård (lyrik). R&S 1983, ou, 94 s, osprättad. 60:-

Övriga:

Resa och rast (essäer). R&S 1975, ou, 204 s. 35:-

 

RYNELL, ELISABETH

Född 1954 i Stockholm.

Till Mervas. Bonniers 2002, ou, 252 s, förlagsband m skyddsomslag. 60:-

 

RÅDSTRÖM, NIKLAS

Född 1953 i Stockholm.

      s

Den helige Antonius frestelser (lyrik). W&W 1986, ou, 245 s, streckningar. 50:-

Medan tiden väntar på annat. Gedins uå (1992), 297 s, förlagsband m skyddsomslag. 70:-

Ängel bland skuggor. Gedins 1993, ou, 410 s, förlagsband m skyddsomslag. 70:-

Vad du vill. Gedins 1995,  ou, 385 s, förlagsband m skyddsomslag. 60:-

Övriga:

Dikter och andetag (lyrik). W&W 1977, ou, 93 s, rec.stämpel. 40:-

Dikter inför folkomröstningen om kärnkraft (lyrik). W&W 1980, ou, 31 s. 35:-

Skuggan (lyrik). W&W 1982, ou, 135 s, streckningar. 30:-

Månen vet inte. Gedins 1989, ou, 232 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:- (finns även häftad m skyddsomslag)

 

RÅDSTRÖM, PÄR

1925-1963. Journalist.

 

Tiden väntar inte. Nordstedt 1952, ou, 254 s, osprättad. 200:-

Mordet – en sörmländsk herrgårdsroman. Norstedt 1962, ou, 209 s. 80:-

Övriga:

Sommargästerna. Norstedt/ Pan 1969, 136 s, lösa blad. 20:-

En kärleksroman. Månpocket 1984, 160 s. 35:-

Låt leva sommarens svala (noveller). Norstedt 1990, 173 s, artiklar och kåserier i urval av Johan Werkmäster, förlagsband m nött skyddsomslag. 45:-

 

RÄNKEDAHL, JAN

Född 1942.

Vilstenen (lyrik). Bonniers 1980, ou, 84 s, rec.stämpel. 15:-

 

RÖRLING, ARNOLD

1912-1972. Född i Inbyn i Norrbotten. Journalist.

Rallare i By. FiB 1941, 282 s, halvfranskt band, nött. 15:-

Häxeld. FiB 1954, ou, 168 s, förlagsband m omslag medbundna, inget skyddsomslag, namnt. 35:-

 

RÖNBLOM, HANS-KRISTER

1901-1965. Född i Karlskrona i Blekinge. Författare av pusseldeckare.

Tala om rep (deckare). Norstedt 1958, 228 s, snedläst. 30:- 

Höstvind och djupa vatten (deckare). Bra deckare 1976, 221 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

 

RÖSIÖ, PER OLA

Född 1940.

Dikter (lyrik). Bokmaskinen i Göteborg 1978, 152 s. 35:-

 

RÖSTLUND, IVAR

1894-1984.

Reflexioner (lyrik). Eget 1964, 94 s, förlagsband utan skyddsomslag. 35:-

 

 

 

Sidan uppdaterad: 2011-12-03