Antikvariat Jaguaren

Neptunigatan 38, 302 38 Halmstad

Telefon: 035-12 63 19

E-post: jaguaren@jaguarbok.se

Specialiserad på skönlitteratur - både svensk och utländsk.

 

Startsida

 

 

Svensk skönlitteratur (författare på...)

A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, R, S, T, U, VW, Y, Z, Å, Ö, Antologier

Notera vilka böcker du vill ha och e-posta din beställning till oss, eller skicka med vanlig postgång.

 

 

 

JACOBSSON, BENGT

Född 1946 i Ystad i Skåne. Etnolog, har bland annat skrivit några böcker om den skånske 1800-tals konstnären och folklivsskildraren Nils Månsson Mandelgren. Vid sidan om kulturhistoria, lyrik.

Ingen känner dagen förrän solen gått ner (lyrik). Litteraturhuset 2003, ou, 137 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

Stunder (lyrik). Litteraturhuset 2004, ou, 297 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

 

JACOBSSON, HILDING

1907-1978.

Cello (lyrik). Norstedts 1934, ou, 80 s, namnteckning. 35:-

Högsommar (lyrik). W&W 1954, ou, 79 s, fläckat omslag, författardedikation. 35:-

 

JACOBSSON, MAGNUS

Född 1955 i Uppsala. Bildkonstnär. Har även skrivit litteraturkritik åt BLM.

 

Furst Kropotkin (lyrik). Bonniers 1982, ou och debut, 131 s, osprättad. 50:- 

Simmel sammel (lyrik). Bonniers 1985, ou, 99 s, ill av förf, rec.stämpel, en markering. 50:-

 

JACOBSSON, ODD

Född 1945 i Stockholm.

Torsken. Prisma 1979, ou, 202 s, förlagsband m skyddsomslag, liten reva på skyddsomslaget. 40:-

 

JACOBSSON, STEN

Född 1949 i Göteborg. Debuterade 1975 med Vingarna och svartsynen och fortsatte med en rad diktsamlingar under slutet av 1970-talet och 1980-talet. Är numera bosatt i Särdal utanför Halmstad och har nyligen redigerat en halländsk litteraturantologi. 

 

Ruinernas fästen (lyrik). Alba 1985, ou, 50 s, förf.namnt. 70:-

Åttio kilo rädsla (lyrik). Alba 1990, ou, 58 s, förf.namnt. 60:-

Övriga:

Vingarna och svartsynen (lyrik). Författarförlaget 1975, ou, 62 s, förf.namnt. 40:- 

Liv i sanning (lyrik). Alba 1982, ou, 70 s, förf.namnt. 40:-

 

JAENSSON, HÅKAN/ NORLIN, ARNE

Båda födda 1947. Journalister som skrivit både vuxenlitteratur och böcker för unga tillsammans, och var för sig.

Plåtkistan - en Stockholmsthriller (thriller). Bonniers 1977, ou, 176 s, namnteckning, snedläst. 35:-

Kungen. Bonniers 1978, 244 s. 35:-

 

JAGRELL, EVA

Född 1945 i Helsingborg. Mycket av skrivandet kretsar kring livsåskådningsfrågor.

Med plats för själen. Solrosen 1994, 78 s, ill av förf, författarnamnteckning. 35:-

Rastplatser – vandringsdikter (lyrik). Solrosen 2005, ou, 46 s, ill: Bengt Forsberg. 40:-

 

JAHNSSON, BENGT

1928-1991. Född i Uppsala. På sin tid ledande teaterkritiker i DN.

Sagor om hovet. W&W 1955, ou, 108 s, osprättad. 35:-

Reserverade platser (lyrik). Bonniers 1965, ou, 81 s, enstaka markeringar. 40:-

Konung för en dag (lyrik). Bonniers 1986, ou, 64 s, förlagsband m skyddsomslag, prislapp på omslag. 35:-

 

JAKOBSSON, KNUT G

1913-2001. Tidnings- och radiojournalist i Landskrona.

... och över ån seglade molnen. Settern 1981, ou, 226 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

 

JANSON, GUSTAF

1866-1938. Född i Stockholm. Har skrivit frodiga romaner om Stockholms- och skärgårdsmiljöer, men också äventyrsromaner från olika tider och länder.

Nils Dobblare. Ljus 1905, 524 s, ill: Hj Eneroth, halvfranskt marmorerat band. 50:-

Övriga:

Paradiset. Ljus 1907, ou, 147 s, klotband m marmorerade överdrag. 40:-

Affären Costa Negra (förra delen). Ljus 1914, 540 s, klotband, makulatur på främre försättsblad. 35:-

Lögnerna. Å&Å 1926, 312 s, förlagsband. 35:-

I mörkretÅ&Å 1928, 265 s, förlagsband. 35:-

Nils Dobblare. Tiden 1959, 297 s, förlagsband m nött skyddsomslag. 35:-

 

JANSSON, TOVE

1914-2001. Född 1914 i Helsingfors. Konstnär och illustratör. För många mest känd för sina berättelser om mumintrollen.

 

Den ärliga bedragaren. Bonniers 1982, ou, 191 s, förlagsband m skyddsomslag. 75:-

Stenåkern. Bonniers 1984, ou, 108 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:-

Övriga:

Solstaden. Bonniers 1974, ou, 191 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:-

 

JARNLO, SVEN

Född 1915. Folkskollärare.

Änkans son. LT 1954, ou och debut, 254 s. 35:-

Skolresa. LT 1960, ou, 304 s, osprättad. 35:-

 

JEDENBERG, HELGE

1908-2000. Född i Göteborg. Lyriker. Debuterade 1949 med Bortom grönskan. Religiös lyrik med österländsk prägel, mycket långt från luthersk psalmsång.

Glädjens ikoner och smärtans (lyrik). Zindermans 1968, ou, 55 s. 35:-

Ögons elegier (lyrik). Zindermans 1970, ou, 53 s, osprättad. 40:-

Förundrans dikter (lyrik). Forum 1976, ou, 74 s, rec.stämpel. 35:-

Ljusets nionde, den ofullbordade (lyrik). Atlantis 1978, ou, 45 s. 35:-

Sierskans frö (lyrik). Atlantis 1990, ou, 54 s, rec.stämpel, förlagsband m skyddsomslag. 40.-

 

JEFFMAR, MARIANNE

Född 1935 i Sidensjö, Ångermanland. Kulturjournalist.

Flickan i ljungen. LL uå, 77 s, en sk "lättläst" bok. 20:-

En vass obändig längtan - en norrländsk roman. Egen 2009, 129 s. 35:-

 

JERRING, SVEN

1895-1979. Född i Malung i Dalarna. Den föste programledaren hos Radiotjänst (numera Sveriges radio), mest känd som sportkommentator och som "Farbror Sven" i Barnens brevlåda.

Ps från Farbror Sven (kåserier). Bonniers 1937, ou, 174 s, ngt nött. 35:-

På min våglängd. W&W 1945, 206 s, snedläst. 35:-

 

JERSILD, P C

Född 1935 i Katrineholm. Har skrivit en lång rad med romaner med en satirisk och samhällskritisk ton, bland annat Grisjakten och Barnens ö, som filmats.

     

Babels hus. Bonniers 1978, ou, 329 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:-

Den femtionde frälsaren. Bonniers 1984, ou, 248 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:-

Geniernas återkomst. Bonniers 1987, ou, 398 s, förlagsband  m skyddsomslag. 50:-

Fem hjärtan i en tändsticksask. Bonniers 1989, ou, 325 s, förlagsband m skyddsomslag. 60:-

Holgerssons. Bonniers 1991, ou, 287 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:-

Övriga:

Grisjakten. Bonniers 1968, ou, 198 s, förlagsband m nött skyddsomslag. 35:-

Grisjakten. Bonniers Delfin 1970, 157 s, biblioteksstämpel, ngt snedläst. 20:-

Djurdoktorn. Bonniers Delfin 1976, 259 s. 35:-

Till varmare länder. Bonniers Delfin 1977, 139 s. 35:-

Calvinols resa genom världen. Bonniers Delfin 1977, 172 s. 35:-

Babels hus. Bonniers 1979, 329 s. 35:- (finns även inbunden med "hårda" pärmar och skyddsomslag)

Vi ses i Song My. Författarförlaget 1979, 135 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

En levande själ. Bonniers 1980, 234 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:-

Barnens ö. Månpocket 1980, 301 s. 35:-

Stumpen. FiB Kulturfront 1980, 150 s, ill: Rolf Strindberg, biblioteksband m påklistrat omslag. 25:-

Prins Valiant och Konsum. Bonniers Delfin 1981, 186 s, ngt nött omslag. 20:-

En levande själ. Bonniers 1981, 234 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:-

Efter floden. Bonniers 1982, ou, 265 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:-

Grisjakten. Bonniers 1983, 198 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

Babels hus. Bonniers 1985, 325 s, förlagsband. 35:-

 

JINDER, CURT EINAR

Född 1930 i Börringe i Skåne. Arbetade inom diverse yrken innan han började utbilda fångar på fängelser. Riksspelman på nyckelharpa. Pappa till Åsa Jinder.

Se inte mot slutet. Tiden 1986, ou, 150 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

Sista utvägen. Tiden 1989, ou, 157 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

 

JOHANSON, ANITA

Född 1941 i Malmö.

I utkanten (prosastycken). Bävern 2002, ou, 99 s. 25:-

Barnet sjunger för pumporna (lyrik). Bävern 2004, ou, 59 s. 25:-

 

JOHANSON-THOR, EMIL

1889-1958. Född i Landskrona. Konstprofessor.

Från slätt och backafall. Gebers 1948, ou, 126 s, ill av förf, förlagsband m nött och trasigt skyddsomslag. 35:-

 

JOHANSSON, ADOLF

1889-1934. Född i Oskarshamn, Småland. Känd för sin vildmarkshistoria De röda huvudena (1917.

De röda huvudena. Nybloms 1981, 229 s, förlagsband. 35:-

 

JOHANSSON, ANDERS

Född 1947 i Västerås.

Stränderna (lyrik). Ängö 2006, ou, 68 s. 45:-

 

JOHANSSON, ARTHUR

Blev en litterär sensation 1963 då hans pjäs The Tin Soldier antogs och uruppfördes vid teaterfestivalen i Dublin - på rekommendation av Samuel Becket!

Maning (lyrik). R&S 1986, ou, 79 s, osprättad. 40:-

 

JOHANSSON, ASTRID

Smålandsstenar.

Som vattenringar (lyrik). Gummessons 1979, ou, 71 s, författardedikation. 35:-

 

JOHANSSON, BERTIL

Född 1927.

Byggnadsjobbare. Forum 1977, ou, 198, rec.stämpel, osprättad. 35:-

 

JOHANSSON, BÖRJE V

Född 1940.

Försök igen, herr Nilsson. Settern 1985, ou, 264 s, förlagsband, författarnamnteckning. 35:-

Jordhunger. Settern 1988, ou, 243 s, förlagsband, tillskrift och namnteckning. 35:-

 

JOHANSSON, ELSIE

Född 1931 i Vendel, Uppland. Räknas om proletärförfattare, och med sitt genombrott med triologin Berättelsen om Nancy (1996-2001).

Glasfåglarna. Bonniers 1997, 243 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:-

Mosippan. Bonniers 1999, ou, 263 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:-

 

JOHANSSON, ERIK

Född 1914 i statarhem utanför Strängnäs. Har prövat en mängd yrken inom vitt skilda fält och började författa när han var industriarbetare. Sina livserfarenheter har han omsatt i romaner, den första var Fabriksmänniskan (1976).

 

Proletärbarn. Zindermans 1981, ou, 165 s. 50:-  

Tvångsintagen på Blå planeten. Zindermans 1983, ou, 165 s, förlbd. 50:-

Övriga:

Vägen till fabriken. Zindermans 1977, ou, 158 s, rec.stämpel, osprättad. 40:-

Bakom fabriksmurarna. Zindermans 1978, ou, 116 s. 35:- 

Pojken på landsvägen. Zindermans 1979, ou, 138 s, osprättad. 35:-

Fabriksmänniskan. BfA 1983, 141 s. 25:-

Och allt skall vara förgånget. Zindermans 1985, ou, 157 s, förlagsband, rec.stämpel, ngn anteckning och streckningar. 25:-

Alfred och Isabella. Tre böcker 1989, ou, 151 s, förlagsband. 35:-

 

JOHANSSON, GÖRAN B

Född 1922.

Pappershjärtat (lyrik). Bonniers 1950, ou, 64 s. 35:-

 

JOHANSSON, GÖSTA

Född 1901 i Halmstad.

De kämpade förgäves. LT 1976, ou, 142 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

 

JOHANSSON, JOHAN-OLOV

1974-1955. Född i Skutskär Älvkarleby. Politiker och fackföreningsman.

Smeder, brukspatroner och bergsmän. Bonniers 1932, 190 s, biblioteksklotband. 25:-

Underliga människor. Bonniers 1937, 179 s, biblioteksklotband. 25:-

Krutgubbar. FiB 1938, 208 s, halvfranskt band med marmorerade överdrag och snitt. 35:-

Kärnfolk. FiB 1940, 187 s. 35:-

Det gamla järnbruket. KF 1948, ou, 161 s. 35:-

 

JOHANSSON, KJELL

Född 1941 i Stockholm. Förortsskildrare, "Förstan" i hans romaner är Midsommarkransen som är författarens uppväxtort.

Vinna hela världen. Barrikaden 1981, ou, 192 s, streckningar. 40:-

Ormbunksblomman. Norstedt 1986, ou, 118 s, förlagsband m skyddsomslag, streckn. 25:-

Gogols ansikte. Norstedt 1989, ou, 308 s, förlagsband m skyddsomslag, reva på skyddsomslaget. 45:-

 

JOHANSSON, LENNART

Född 1954 i Malmö.

Varför dog Justus Haerlig? Tiden 1979, ou, 234 s. 40:-

 

JOHANSSON, MAJKEN

1930-1993. Född i Malmö. Åstadkom åtta diktsamlingar och var kanske den mest uppmärksammade av de lyriker som debuterade under 1950-talet. Språklig skicklighet.

   

I grund och botten (lyrik). Bonniers 1956, ou, 41 s. 70:-  Hennes andra diktsamling efter debuten fyra år tidigare med Buskteater, där hon presenterade sig: "Mitt namn är Ma-haha-jken/ Joha-hansson". Så uppsluppet trasig är hon inte längre, "Dock rör jag mig fortfarande,/ men som en kalabalik..." Två år senare blev hon medlem i Frälsningarmén. EL

Andens undanflykt (lyrik). Bonniers 1958, ou, 39 s, "solskugga" på omslagets andra sida. 50:- Hon fortsätter sin personliga poesi med ironisk distans och språklig virtuositet. EL

Omtal (lyrik). Bonniers 1969, ou, 41 s, förhandsexemplar till recensenter (klisterlappar med den upplysningen). 50:-

 

JOHANSSON, MAJKEN E

Född 1921.

Låt den fjärde gå fri. Norstedt 1988, ou, 252 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

 

JOHANSSON, ROLF

Född 1953 i Brösarp i Skåne.

Skyddslingen. LT 1983, ou, 313 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:-

Övriga:

Hushållerskan. LT 1979, ou, 284 s, förlagsband m nött skyddsomslag, några få streckningar. 40:- 

Nådatid. LT 1981, ou, 275 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

Hushållerskan. LT (pocket) 1983, 284 s. 25:-

 

JOHANSSON, VIKTOR

Född 1983 i Lidköping.

Eterneller. Modernista 2008, ou, 94 s. 35:-

 

JOHANSSON, VILHELM

1868- .

Ny! Hälsingetösen - folklivsskildring. Lindblads 1936, ou, 196 s, klotband m marmorerade överdrag. 35:-

 

JOHANSSON-SKREDSVIK, TORA

Född 1896.

Cupido och dårarna (lyrik). Chelius 1930, ou, 80 s, nötningsskada på rygg. 30:-

 

JOHNSON, BENGT EMIL

1936-2010. Född i Saxdalen, Dalarna. Musiker. En av våra mest minimalistiska lyriker, i Harry Martinsons efterföljd, med djup kännedom om natur och allt den rymmer.

 

Vinterminne (lyrik). Bonniers 1980, ou, 94 s, foto: Hans Erixon. 70:-

Bland orrar och kor (lyrik). Bonniers 1989, ou, 109 s, förlagsband m bevarat skyddsomslag. 50:-

Övriga:

Efter vanligheten (lyrik). Bonniers 1978, ou, 63 s, streckningar. 25:-

Vinterminne (lyrik). Bonniers 1980, ou, 94 s, rec stämpel, fotoill, blyertsanteckning på försättsblad. 40:-

 

JOHNSON, EYVIND

1900-1976. Född i Boden i Norrbotten. Hans storslagna gärning sträcker sig över såväl en stilistiskt driven skrivkonst som ett intellektuellt orienterat författande. De allmänmänskliga och politiska budskapen i hans texter har hämtat sin näring ur den anarkistiska livssyn som Johnson bland annat utvecklade under sina vistelser i 1920-talets Berlin. Hans proletära uppväxt i Norrbotten skildras bland annat i sviten Romanen om Olof (1934-39) och Krilon (1941-43) står som en politisk allegori mot diktatur och anpasslighet. Han delade 1974 års nobelpris i litteratur med Harry Martinson.

 

Romantisk berättelse. Bonniers 1953, ou, 499 s, namnt. 80:-

Livsdagen lång. Bonniers 1964, ou, 329 s, förlagsband utan skyddsomslag, främre omslag medbundet. 50:-

Övriga:

Kommentar till ett stjärnfall. Bonniers 1939, 315 s, klotband med marmorerade överdrag. 40:-

Kommentar till ett stjärnfall. Bonniers 1941, 315 s, namnt, exlibris, osprättad. 35:-

Stad i mörker. Bonniers 1949, 254 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

Noveller I + II. Bonniers folkupplaga 1950, 303+323 s, namnt. 40:- (2 band)

Se dig inte om! Bonniers 1950, 209 s. 40:-

Soldatens återkomst. Bonniers 1950, 211 s. 35:-

Slutspel i ungdomen. Bonniers 1950, 295 s, osprättad. 40:-

Drömmar om rosor och eld. Bonniers 1954, 392 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:-

Vägar över Metaponto (reseberättelse). Bonniers 1959, ou, 78 s, förlagsband. 40:-

Här har du ditt liv. Bonniers Delfin 1974, 148 s, klistermärke på omslagets insida. 35:-

Här har du ditt liv. Bonniers 1974, 148 s, förlagsband m skyddsomslag, klistermärke på omslagets insida. 35:-

Några steg mot tystnaden. Bonniers 1974, 461 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:-

Än en gång, Kapten! (noveller). BfA 1983, 192 s. 30:-

Olibrius och gestalterna (noveller). Bonniers 1989, 188 s, förlagsband m skyddsomslag. 45:-

 

JOHNSSON, ARNE

Född 1950 i Madesjö i Småland. Bibliotekarie. Lyriker.

Del av detta och avskild som alla (lyrik). Symposium 2002, ou, 80 s, förlagsband m skyddsomslag. 45:-

 

JOLIN, JOHAN

1818-1884. Född i Stockholm. Skådespelare och översättare. Skrev främst teaterstycken.

Ny! Affällingarne. Bonniers 1892, 321 + 362 s, båda delarna inbundna i ett klotband. 40:-

 

JONASON, GÖRAN

Bosatt i de "blåsiga vindarnas hus" i Skrea, Falkenberg.

Hallandsstämning (lyrik). Eget 1968, 34 s. 25:-

 

JONSSON, INGEBORG

Född 1905 i Svarttorp i Småland.

Morgonen har långa vingar (lyrik). Halls 1964, ou o debut, 127 s. 45:-

Sjungande hav (lyrik). Litteraturförlaget 1971, ou, 141 s, ill: Karl Petermann, namnteckning. 35:-

 

JONSSON, RUNER

1916-2006. Född i Nybro i Småland. Journalist och tidningsredaktör.

Ny! Fyrtiofyra arga munkar (humoresker och aforismer). LT 1955, ou, 145 s, osprättad. 45:-

 

JONSSON, SUNE

Född 1930 i Nyåker i Västerbotten. Dokumentärfotograf.

Stationskarl Albin E Anderssons minnen. A&K 1974, ou, 282 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

Brobyggarna. LT 1989, 255 s, förlagsband. 35:-

 

JOSEFSSON, WILLY

Född 1946, uppvuxen i Ängelholm. Journalist och deckarförfattare.

Död skörd (deckare). Bra böcker 1996, ou, 198 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

 

JOSEPHSON, LENNART

1908-1987. Kulturjournalist.

Rent samvete - och andra berättelser. W&W 1954, 142 s, osprättad. 35:-

 

JOSEPHSON, RAGNAR

1891-1966. Född i Stockholm. Professor i konsthistoria och teaterchef, skrev bland annat dramatik.

Kanske en diktare (drama). Radiotjänst 1937, 67 s. 15:-

 

JÄNDEL, BENGT

1919-1983. Son till Ragnar Jändel.

Ekofragment (lyrik). Vekerum uå (1990), ou, 128 s. 35:-

 

JÄNDEL, RAGNAR

1895-1939. Född i Jämjö, Blekinge. Proletärförfattare som i sin senare diktning gled över till religiösa frågeställningar.

 

Den trånga porten. Tiden 1924, ou, 239 s, nött. 50:-

● ÅKESSON, ÅKE: Hjärtat och facklan - Ragnar Jändels liv och diktning. LT 1978, 229 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:-

Övriga:

Det stilla året (lyrik). Tiden 1924, ou, 124 s, nött ex, namnteckning. 35:-

Ny! Franciscus med pilbåge (lyrik). Tiden 1927, ou, 79 s, nött i rygg. 40:-

Den trånga porten. Tiden 1961, 168 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

En bok om Kristina Jändel - dikter och prosatexter. Jändelsällskapet 1999, 80 s. 30:-

 

JÄREGÅRD, JOHANNES

Född 1956 i Uppsala.

Vattringar (lyrik). Bonniers 1979, ou, 51 s. 40:-

 

JÄRHULT, RAGNAR

Född 1953 i Kalix. Först pappersarbetare och senare folkhögskolelärare.

Omslaget. Federativ 1979, ou, 215 s. 35:-

 

JÄRLESTAD, LARS

Född 1953 i Stockholm

Jordkänning (lyrik). Fripress 1980, ou och debut, 55 s, skriven – tillsammans med Kent Söderberg . 40:-

Mörkersnitt (lyrik). Fripress 1982, ou, 63 , skriven tillsammans med Kent Söderberg. 40:-

Ett annat ansikte (lyrik). Fripress 1986, ou, 60 s. 35:-

Sprinkler (lyrik). Fripress 1989, ou, 61 s. 40:-

Vägen utan namn (lyrik). Danielsson & Hagman 2002, ou, 53 s. 35:-

Cyklist med paraply (lyrik o noveller). Danielsson & Hagman 2004, ou, 63 s. 35:-

 

JÄRV, HARRY

1921-2009. Född i Korsholm i Finland. Bosatt i Sverige sedan 1945. Biblioteksman, översättare och essäist

BIBLIOGRAFI: Harry Järvs tryckta skrifter. KB 1981, 128 s, utarbetad av Yvonne Olrog Hedvall. 50:-

 

JÖNSSON, GABRIEL

1892-1984. Född i Glumslöv i Skåne. Diktade om Öresunds kustlandskap och om ön Ven, besjungen i dikten Vid vakten (Flicka från Backafall) som tonsatts av Gunnar Turesson.

Årsringar (lyrik). Bonniers 1927, ou, 82 s. 35:-

Flaskpost (lyrik). Bonniers 1927, andra upplagan, 82 s. 35:-

Porträtt och poesier. Bernces 1980, 269 s, ill, förlagsband m skyddsomslag. 40:-

 

JÖNSSON, NINE CHRISTINE

Född 1926 i Stockholm. Skådespelare. Karaktäriserar flera av sin böcker som "bildningsromaner".

De som teg och led. Tiden 1977, 231 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

 

JÖNSSON, REIDAR

Född 1944 i Malmö. Dramatiker och filmkonsulent. Fick ett internationellt genombrott med den självbiografiska romanen Mitt liv som hund (1983).

 

En borgares död. Norstedt 1971, ou, 205 s, osprättad, namnt. 50:- 

En hund begraven. Norstedt 1988, ou, 285 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:- 

Övriga:

En borgares död. Norstedt 1971, andra uppl, 205 s.  30:-

Emilia, Emilia! Författarförlaget 1974, 113 s. 25:- 

Levande livet. Författarförlaget 1976, ou, 213 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- 

Emilia, Emilia! Författarförlaget 1976, 113 s, stor stil. 35:-

En borgares död. Tiden 1976, 208 s, förlagsband. 35:-

Emilia, Emilia! Carlssons 1984, 130 s, förlagsband. 30:-

Gå på vatten. Norstedt 1994, ou, 229 s, förlagsband m skyddsomslag. 45:-

 

 

Sidan uppdaterad: 2012-01-01