|
Antikvariat Jaguaren Neptunigatan 38, 302 38 Halmstad Telefon: 035-12 63 19 E-post: jaguaren@jaguarbok.se |
Specialiserad på skönlitteratur - både svensk och utländsk. |
|
|
|
|
Svensk skönlitteratur (författare på...) A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, R, S, T, U, VW, Y, Z, Å, Ö, Antologier Notera vilka böcker du vill ha och e-posta din beställning till oss, eller skicka med vanlig postgång. |
|
|
FAGERBERG, SVEN 1918-2006. Född i Nässjö. Hans romaner är samtidsskildringar fyllda med intellektuella samhällsdebatt och banala thrillerintriger på samma gång. Kritiken mot storfinansens maktövergrepp är återkommande tema. I texterna finns, efter en japanvistelse, också ett inflytande av zenbuddhism.
● Höknatt. W&W 1957, ou o debut, 257 s, förlagsband m skadat skyddsomslag. 75:- ● Kostymbalen. W&W 1961, ou, 267 s, förlagsband m skyddsomslag. 60:- ● Kostymbalen. W&W 1961, ou, 267 s. 50:- ● Svärdfäktarna. W&W 1963, ou, 200 s, förlagsband m skyddsomslag. 60:- (även häftad)
● Det vitmålade hjärtat, W&W 1966, ou, 238 s, hft m skyddsomslag. 50:- ● Dialog i det fria. W&W 1968, 297 s, innehåller essä om Finnegans Wake, förlagsband m skyddsomslag. 65:- (även häftad, 2:a upplagan) ● Revolt innefrån. W&W 1969, ou, 233 s, förlagsband m skyddsomslag, innehåller essä om Finnegans Wake. 50:- (även häftat osprättat ex)
● Bronshästarna. W&W 1973, ou, 290 s, förlagsband m skyddsomslag. 60:-
●
Kassandra.
W&W 1976, ou, 286 s, skriven tillsammans med Madeleine von Heland,
förlagsband m skyddsomslag. 60:- Övriga: ● Tal till Hermes. Lindbergers 1977, ou, 191 s. 40:-
FAGERSTRÖM, LENA Född 1946 i Stockholm. Skådespelare, bosatt i England och översättare av engelskspråkig skönlitteratur och dramatik. ● Ett särskilt tack till kören. Stenströms 1994, ou, 141 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
FAHLMAN, ERIK 1866-1932. Pseudonym för Sigurd Dahlbäck, advokat och etnolog. "Våren 1914 exploderade en litterär sensation i bokhandeln. I Firman Åbergson skildrade en okänd Erik Fahlman ett gånget Sverige, sett från en lanthandel i Falun. Den maktlystne Wilhelm Åbergson avslöjades, bakom sin disk, som en märklig dubbelnatur, kluven mellan Stora & Lilla reviret. Mot dagens petitesser med en strut karameller eller ett hekto såpa ställdes luncher kring landshövdingen om hur järnvägen skulle dras och en diskret bankirrörelse." (journalisten Svante Löfgren, 2007). Firman Åbergson följdes inte upp och Dahlbäck blev istället folklivsforskare i Överkalix. ● Firman Åbergson. Norstedt 1927, 310 s, fläckat. 35:- ● Firman Åbergson. Litteraturfrämjandet 1969, 230 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Firman Åbergson. Litteraturfrämjandet 1980, 230 s, förlagsband. 35:-
FALCK, PETER Född 1952. I första hand manusförfattare till TV-dramer. Son till TV-regissören Åke Falck.
● Repliker (lyrik). Cavefors 1978, ou, 96 s, osprättad. 70:-
FALK, ANN MARI
● Askungen och döden (deckare). W&W 1962, 165 s. 35:- ● Mord i dockskåp (deckare). Wahlströms 1970, 255 s, förlagsband. 35:-
FALKENLAND, CHRISTINE Född 1967. Uppmärksammad på senare år, både för sina prosaskildringar och sin lyrik.
● Min skugga. W&W 1998, ou, 123 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:-
FALKMAN, KAJ Född 1934. Svensk diplomat och samtidigt haikuambassadör (ordförande för svenska haikusällskapet); har genom tolkningar och redaktörskap spritt haikudikter till svenska läsare. ● Orden och bergen. Atlantis 1981, ou, 326 s, förlagsband, rec.stämpel. 40:-
FALKÅS, GUNNAR 1903-1973. Född i Barne Åsaka i Västergötland. Kom från ett bondehem och fortfor att vara lantbrukare när han blev författare. ● Gökhult. LT 1942, ou, 243 s, förlagsband m nött skyddsomslag. 35:- (även nött häftat ex) ● Gökhult. LT 1948, 313 s. 35:- ● Kolchos Dalen. LT 1949, 439 s. 35:- ● Vitormen. LT 1952, 313 s, förlagsband m skyddsomslag, klipp i blankblad. 35:- ● Karneval i Älvnäs – eller berättelsen om det rätta ölet. LT 1953, 235 s, förlagsband m skadat skyddsomslag. 35:- ● Den siste knallen. LT 1976, 292 s. 35:- ● Erlandsson finner melodin. LT 1977, 366 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
FALLBERG, SÖREN Född 1923 i Ljusne. I sina dikter är Fallberg ofta en existensiell tänkare och i sina noveller och berättelser uppträder han som en social skildare. Debuterade med Dikter från Torö (1979) ● Övningar i vad som verkligt är (lyrik). R&S 1977, ou, 61 s. 25:- ● Senvinter förvår (lyrik). R&S 1981, ou, 93 s, osprättad. 25:-
FALLSTAFF FAKIR
FALLSTRÖM, DANIEL 1858-1937. Född i Gävle. Skådespelare och sedan journalist. Högstämd idealist i sitt diktande.
● Hvita syrener (lyrik). Bonniers 1905, ou, 228 s, förlagsband. 50:- Övriga: ● Havet (lyrik). Bonniers 1917, ou, 146 s, linneklotband m marmorerade omslag. 35:- ● Vita syrener (lyrik). Å&Å 1926, 236 s, förlagsband. 35:- (äv m skyddsomslag) ● Tärnö Maria. Å&Å 1912, 157 s, nött rygg med revor. 25:-
FANT, KENNE Född 1923 i Strängnäs. Skådespelare och filmare som romandebuterade 1977 med Torkpojken, en biografisk skildring av Ivar Kreuger. Han har sedan fortsatt att, vid sidan om sina skådespel, skriva dokumentära eller biografiska romaner. ● Ångerstolen (dokumentärroman o C G Ekman). Norstedt 1978, ou, 266 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
FAUSTMAN, MOLLIE "Vagabonde" 1883-1966. Född i Stockholm. Konstnär. Skrev kåserier i Idun och Dagens Nyheter. Ny! ● Fariséer och syndare (kåserier). Bonniers 1928, 136 s. 35:- Ny! ● Vagabonde (kåserier). Bonniers 1929, 144 s, namnt. 35:- Ny! ● Lärorikt (kåserier). Bonniers 1932, 142 s. 35:-
FELTZIN, PER Född 1948. Kulturredaktör. ● Apans år. Bonniers 1982, ou, 149 s, rec.stämpel, några streckningar. 25:-
FERLIN, NILS 1898-1961. Född i Karlstad. En av förgrundsgestalterna för de sk Klarabohemerna, en informell grupp poeter och författare i Stockholm som fram till mitten av 1900-talet träffades på kaféerna runt tidningshusen i stadsdelen Klara. Ferlins diktning rymmer såväl melodisk känsla som språklig genialitet vilket gör dem till klenoder i den svenska litteraturens skattkista. Si världen är förklarad - i vetenskapens ljus fördunstar all vår oro o smärta. Nu är det inte långt emellan människornas hus men lång emellan hjärta och hjärta. (ur Barfotabarn, 1933)
● Goggles/ Med många kulörta lyktor (lyrik). Bonniers 1948, 152 + 108 s, förlagsband m nött skyddsomslag. 60:- Övriga: ● Goggles (lyrik). Bonniers 1974, 91 s, förlagsband. 35:- ● Med många kulörta lyktor (lyrik). Bonniers 1976, 100 s, förlagsband. 35:-
FERNLUND, SIEGRUN Född 1937. Konstvetare vid Lunds universitet. ● Landskap med träd (lyrik). Coeckelberghs (Amfion 2) 1977, 96 s, rec.stämpel, streckn. o anteckn. 25:-
FEUK, TORA 1890-1971. Född i Sköllersta i Närke. Hette Tora Höjer före giftermålet 1925. ● Det står storm kring Bråviken. Gebers 1946, ou, 300 s. 35:-
FITINGHOFF, LAURA 1848-1908. Född i Sollefteå. Skrev in sig i den svenska barn- och ungdomslitteraturens historia med Barnen från Frostmofjället som gavs ut 1907, året innan hon avled, men som egentligen skrevs redan 1885. ● Stella. Andelsförlaget 1932, 291 s, nött rygg. 15:-
FITINGHOFF, ROSA 1872-1949. Född i Torsåker i Ångermanland. Författare av främst barnböcker. Dotter till Laura Fitinghoff. Rosa Fitinghoff träffade 1898 den store norske författaren Henrik Ibsen och av deras möte följde en förälskelse och en brevväxling dem emellan. ● I tattarhänder. Svenska Andelsförlaget 1925, ou, 139 s, osprättad. 35:-
FJELLSTRÖM, ROGER Född 1945 i Boden, men uppvuxen i Stockholm. Var kritiker och debattör i DN när han debuterade som poet med Andnöd (1977). Startade förlaget Ordström, där han gett ut egna diktsamlingar. Har även skrivit drama.
● Dr Fjellstrumps svarta droppar (lyrik). Ordström uå (1979), 104 s, ou, 104 s. 50:-
FJÄLLSTEDT, LINNÉA Född 1926 i byn Stalon utanför Vilhelmina. ● Hungerpesten. LT 1975, ou, 176 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:- ● Ödeslotten. LT 1977, ou, 215 s, förlagsband m skyddsomslag, illustrerad. 40:- ● Befrielsen. LT 1979, ou, 277 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Missgärningen. LT 1985, ou, 174 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Sytarjäntan. N&K 1997, ou, 228 s, förlagsband m skydsomslag. 40:-
FLENSMARK, TOR ● Jesus Svensson sings the blues (noveller). Monitorförlaget 2005, 144 s, illustrerad. 40:-
FLYGARE-CARLÉN, EMILIE 1807-1892. Född i Strömstad i Bohuslän, det landskap hon skildrat i en rad av böcker vilka nått en stor läsekrets. Den första skärgårdsromanen, Rosen på Tistelön (1842), blev på sin tid en veritabel försäljningssuccé. ● Ett år. Bonniers 1910, 317 s, dekorerat rött klotband, ill: Jenny Nyström. 35:- Ny! ● Rosen från Tistelön - berättelse från västra skärgården. Å&Å 1912, 207 s, klotband. 35:- Ny! ● Romanhjältinnan. Å&Å 1913, 160 +158 s, klotband. 35:- (en volym) Ny! ● Pål Värning/ Bruden på Omberg/ Ett lyckligt parti. Å&Å 1913-14, 160 + 158 + 158 + 153 s, klotband. 35:- (ett band) Ny! ● Jungfrutornet - roman från sjö och land. Å&Å 1914, 794 s, klotband. 45:- (2 volymer) Ny! ● Vindskuporna. Å&Å 1914, 316 s, klotband m främre omslag medbundet. 35:- Ny! ● En natt vid Bullarsjön - en tendensroman. Bonniers 1914, 478 s, klotband. 35:-
FOCONI, STEFAN Född 1955 i Surahammar. ● Människa strax (lyrik). Symposium 2006, ou, 104 s, recensionsstämpel. 40:-
FOERSTER, SVANTE 1931-1980. Född i Stockholm. Myllret av fakta och händelser kännetecknar hans prosa och lyrik, om Stockholm, jazz, matrecept och erotik.
● Solmässa (lyrik). Metamorfos 1954, ou och debut, 55 s. 90:- Övriga: ● Klasskämpen. R&S 1975, 370 s, förlagsband m skyddsomslag. 45:-
FOGELBERG, TÄPPAS Född 1951 i Gävle. Journalist och programledare i Sveriges Radio. ● Halli, hallå – en barndomsskildring. Norstedt 1992, ou, 306 s, förlband m skyddsomslag, reva i skyddsomslaget. 30:-
FOGELBÄCK, JAN Född 1943 i Stockholm. En sentida arbetareförfattare och kulturjournalist som debuterade med en roman om transportarbetare, Goliat (1976). ● Bussbolaget. Oktober 1977, ou, 190 s, datering i bläck. 15:-
FOGELQVIST, TORSTEN 1880-1941. Född i Linköping. Kulturjournalist och folkbildare. Åren 1912-18 rektor för Brunnsviks folkhögskola, en period där såväl Dan Andersson, Ragnar Jändel och Harry Blomberg var elever på skolan. ● Sånger till den förlorade skönheten (lyrik). Bonniers 1915, ou, 87 s. 35:-
FOGELSTRÖM, PER ANDERS 1910-1998. Född i Stockholm. Mest känd för sin romankrönika i fem band (fr Mina drömmars stad, 1960) om en arbetarsläkt i Stockholm och för faktaböcker om liv och miljöer i Stockholm genom tiderna.
● Mina drömmars stad. Bonniers 1960, ou, 289 s. 60:- ● Upptäckarna. Bonniers 1972, 314 s, förlagsband m skyddsomslag. 70:- ● Erövrarna. Bonniers 1975, ou, 281 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:- ● Besittarna. Bonniers 1977, ou, 260 s, rec.stämpel. 50:-
● Ur det försvunna (faktabok om Stockholm). Bonniers 1995, 223 s, ill, förlagsband m skyddsomslag. 75:- Övriga: ● Mina drömmars stad. Bonniers 1963, 255 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Minns du den stad. Bonniers 1966, 315 s, förlagsband m skyddsomslag, namnteckning. 30:- ● Barn av sin stad. Bonniers 1965, 302 s, förlagsband m skyddsomslag. 30:- ● I en förvandlad stad. Bonniers 1967, 278 s, förlagsband m skyddsomslag, namnteckning. 30:- ● Stad i världen. Bonniers 1969, 294 s, förlagsband m skyddsomslag. 30:- ● I kvinnoland. Bonniers 1969, 250 s, förlagsband m skyddsomslag. 30:- ● Mina drömmars stad. Bonniers 1970, 255 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Mins du den stad. Bonniers 1970, 315 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Revoltörerna. Bonniers 1974, 248 s, förlagsband m skyddsomslag. 30:- ● Upptäckarna. Aldus Delfin 1974, 264 s. 25:- ● Erövrarna. Bonniers 1976, 248 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Upptäckarna. Bonniers 1976, 264 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Minns du den stad. Litteraturfrämjandet 1986, 313 s, förlagsband. 35:- ● I en förvandlad stad. Litteraturfrämjandet 1986, 285 s, förlagsband. 35:- ● Komikern - en roman om en komikerfamilj. Bonniers 1989, ou, 318 s, fotoill, förlagsband m skyddsomslag. 45:- ● Mödrar och söner. Bonniers 1991, ou, 323 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- Ny! ● RHEBERG, ARNE: Anders Fogelström - Stockholms förste älskare. Brevskolan 1997, ou, 224 s, fotoill, förlagsband. 40:-
FOLCKE, NILS-MAGNUS 1891-1976. Född i Stockholm. Skrev naturromantiska dikter som utgavs i ett 20-tal diktsamlingar. ● Diktare och kvinnan (lyrik). Tiden 1974, ou, 64 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
FORS, HANS 1933-1993 Född i Kronoby i Österbotten i Finland. Verksam med radioteater i Finland. ● Nattens röttter. Schildts 1962, ou, 220 s. 35:-
FORSBERG, JOAKIM Född 1969 i Kiruna. Musiker och dramatiker. Ny! ● Det börjar ännu tidigare. Bonniers pocket 1997, 371 s. 35:-
FORSELL, LOULOU 1922-1951. Skrev romanen Sångarbarn och tre deckare i stockholmsmiljö. ● Sångarbarn. W&W 1952, 242 s, häftad m skyddsomslag. 20:- ● Brudgum efterlyses (deckare). W&W 1951, ou, 223 s, ngt snedläst. 35:- ● Brudgum efterlyses (deckare). Wahlströms 1969, 253 s, förlagsband m skyddsomslag, nötningsskada på skyddsomslaget. 35:-
FORSELLES, GEORG af
● Guldfeber i Alaska. Lindqvist (Tigerböckerna) pocket 1957, 184 s. 35:-
FORSFÄLT, ANDERS Född 1931 i Stockholm. Bildlärare. ● Sköna porten. Gummesson 1962, 159 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
FORSLIN, SVEN ERIK Född 1935 i Bjuråker i Hälsingland. På torget i Delsbo sköt han i ett dråpdrama 2002 ihjäl en man som konfronterade honom efter att ha övergivits av sin hustru som just valt att leva med Forslin. ● Hövding Seattles tal... Slipstenar - - - och dansande reflexer (lyrik). Eget 1992, ou, 201 s, förlagsband. 40:- ● i (lyrik). Gondolin 2005, 102 s. 35:-
FORSMAN, PER Pseudonym för Örjan Nyström, född 1945 och uppvuxen i Falköping. Utredare på LO. ● Vägen kröker - berättelse från den 40-åriga freden. Författarförlaget 1981, ou, 275 s. 25:- ● Verksamhetsberättelse. Proletärkultur 1983, ou, 328 s, några streckningar. 25:-
FORSS, HARALD 1911-1996. Född i Örebro. Modernistisk poet som i sitt tidiga författarskap skrev utan versaler och interpunktion. Debuten 1939 med Trött pupill gavs ut på eget förlag. En park i Örebro är uppkallad efter honom.
● dikter (lyrik). Kf 1950, 167 s, innehåller de tre första diktsamlingarna trött pupill, mossa och handen drömmer samt delar av adanoi. 50:-
FORSSELL, LARS 1928-2006. Född i Stockholm. Framför allt lyriker, som prövar olika roller och röster och rör sig mellan vardagligt och högstämt och alltid med yttersta lätthet. Nära till det sångbara, inspirerad av franska chansons. Också dramatiker med historiska pjäser eller med aktuella ämnen. Har gett ut en bok om Chaplin och översatt Ezra Pound. Var medlem i Svenska Akademien.
● Röster (lyrik). Bonniers 1964, ou, 150 s, förlagsband m skyddsomslag. 75:- ● Upptåg (drama). Bonniers 1967, ou, 180 s, osprättad. 75:- ● Christina Alexandra (drama). Bonniers 1968, ou, 217 s, osprättad. 75:- ● Vänner. Bra böcker 1991, 409 s, förlagsband m skyddsomslag. 65:- Övriga: ● Kröningen – ett drama (drama). Bonniers 1956, ou, 71 s, sist i boken finns en rollista från föreställningen på Dramaten i november 1956, omslag av Arne Jones och Pierre Olofsson. 40:- ● Samtal vid Ganges (lyrik). Bonniers 1967, ou, 7 s, häftad m skyddsomslag, osprättad. 40:- ● Ändå (lyrik). Bonniers 1970, 91 s. 35:- ● Det möjliga (lyrik). Bonniers 1974, ou, 141 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:- ● Jag står här på ett torg (lyrik). Författarförlaget 1979, 312 s, förlagsband m skyddsomslag, recensionsstämpel. 45:-
FORSSELL, SVEN 1914-1962. Född i Stockholm. Skrev romaner och filmmanus. ● Att vara kamrat. Tiden 1942, ou, 381 s. 40:-
FORSSLUND, JÖRAN 1906-1974. Född i Ludvika, son till författaren Karl-Erik Forsslund. Regissör. ● Stormfågeln – äventyraren Robban Malm berättar. W&W 1937, ou, 230 s. 35:-
FORSSLUND, KARL-ERIK 1872-1941. En av grundarna till Brunnsviks folkhögskola. ● Arbetare (sånger och visor). W&W 1902, ou, 167 s, namnteckning. 35:- ● Vingar - Nya djursagor. W&W 1911, ou, 227 s, snedläst, namnteckning. 25:-
FRANZÉN, BIRGER 1917-2006. Född i Kaxgärde i östra Småland. Plåtslagare och poet (utkom med ett tjugotal diktsamlingar). ● Broderskap (lyrik). Eget 1954, 64 s. 35:- ● Dikter om Norden (lyrik). Eget uå (stenciltryck), 15 s. 35:-
FRANZÉN, LARS-OLOF Född 1936 i Västra Ryd i Östergötland. Från 1965 ledande litteraturkritiker i DN, inriktad på 40-talslitteratur och samtida författare. Debuterade som romanförfattare på 1980-talet.
● Instrumentmakarna. W&W 1981, ou och romandebut, 257 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:- ● Fikonträdet. Gedin 1988, ou, 272 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:-
FRANZÉN, NILS-OLOF 1916-1997. Född i Oxelösund i Sörmland. Verksam inom radion i fyrtiotalet år. Känd för sina böcker om amatördetektiven Agaton Sax, skriven för barn och ungdom. ● Den åttonde dödssynden. Ljus 1945, 233 s, hft m skyddsomslag. 40:-
FREDIN, LARS 1919-1988. Född i Stockholm. Produktiv lyriker, debuterade 1944 med Utan villkor. ● Svit (lyrik). Eget 1968, ou, 29 s. 30:- ● ur gräsboken (lyrik). LT 1971, ou, 61 s. 30:- ● fågelsprånget (lyrik). LT 1972, ou, 53 s. 30:- ● Rosen (lyrik). LT 1973, ou, 70 s. 30:- ● I åderträdet (lyrik). LT 1975, ou, 74 s. 30:- ● Gluggar och sprickor (lyrik). LT 1976, ou, 117 s. 30:- ● Mellan lättheten och tyngden (lyrik), LT 1983, ou, 73 s. 30:-
FREDRICSON, VENDELA Född 1974 i Järna. ● Diktafon. Modernista 2009, ou, 117 s. 35:-
FREDRIKSSON, KARIN 1914-2001. Journalist inom fackförbundspressen när hon 1960 debuterade med romanen Tomas och Susanne. ● Tomas och Susanne. Bonniers 1960, ou, 211 s. 35:-
FREDRIKSSON, MARIANNE 1927-2007. Född i Göteborg. Journalist. Skrev 15 romaner och har enligt uppgift blivit översatt till 47 språk. ● Den som vandrar i natten. W&W pocket 1980, 413 s. 25:- ● Den som vandrar i natten. Bonniers 1989, 413 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Evas bok. W&W 1991, 211 s, förlagsband. 35:- ● Anna, Hanna och Johanna. W&W 1995, 342 s, förlagsband. 35:- ● Flyttfåglar. W&W 2001, 230 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
FRIBERG, GÖSTA Född 1936 i Stockholm. En av initiativtagarna till Författarcentrum 1967 och under 1970-talet redaktör för Lyrikvännen. Också verksam som översättare av lyrik. ● Växandet (lyrik). Bonniers 1976, ou, 97 s, recensionsstämpel. 40:-
FRICK, LENNART Född 1939 i Ytterturingen i Medelpad. Har gett ut ett stort antal böcker sedan debuten 1960, med diktsamlingen Vindsalt. Har också varit journalist och förlagsredaktör. ● Snälla kuratorn. R&S pocket 1974, 253 s, streckningar, namnteckning. 25:- ● Självsyn (lyrik). R&S 1975, ou, 64 s. 25:- ● Lögnaren. R&S 1975, ou, 269 s, förlagsband m något nött skyddsomslag. 35:- ● I denna natt. R&S pocket 1977, 205 s. 25:- ● Det vet man ju. R&S pocket 1978, 210 s. 25:- ● Upptäckten. R&S 1978, ou, 124 s. 25:- ● Kräftgång. R&S 1979, ou, 225 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:- ● Innan mörkret (lyrik). Fripress 1982, ou, 47 s. 25:-
FRIDEGÅRD, JAN 1897-1968. Född i Enköpingsnäs i Uppland. En av de största arbetarförfattarna från 1930-talet med en prosastil lika klar som Hjalmar Söderbergs. Skrev om modern tid i Lars Hård-triologin och om svensk forntid i Trägudars land och andra böcker. Lars Hård-serien fick en senare fortsättning. Hans spiritism märks i Torntuppen (1941).
● Lars Hård. W&W 1946, 399 s, hela Lars-Hårdtriologin i ett band. 50:- ● Lyktgubbarna. W&W 1955, ou, 298 s, namnt. 55:- ● Arvtagarna. W&W 1957, ou, 264 s. 50:- ● På oxens horn (Minnen 1). W&W 1964, ou, 214 s, förlagsband m skyddsomslag, namnt. 50:-
● Det kortaste strået (Minnen 3). W&W 1966, ou, 207 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:- ● Den blå dragonen (självbiografiska texter). W&W 1971, ou, 169 s. 55:- Övriga: ● Fäderna. W&W 1948, ou, 269 s, ill: Björn Landström, förlagsband, biblioteksstämpel, snedläst. 20:- ● Offer. FiB 1948, 239 s, förlagsband m nött skyddsomslag. 15:- ● Lars Hård. FiB 1949, 477 s. 25:- ● Offerrök. FiB 1951, 222 s, förlagsband m skyddsomslag. 25:- ● Porten kallas trång. W&W 1952, 275 s. 35:- ● Äran och hjältarna. FiB 1953, 237 s, förlagsband m skyddsomslag. 25:- ● Äran och hjältarna. FIB 1953, 237 s. 25:- ● Sommarorgel. W&W 1954, 277 s. 30:- ● Gryningsfolket. FiB 1954, 239 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Porten kallas trång. FiB 1955, 239 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Lars Hård går vidare. FiB 1957, 435 s, osprättad. 35:- ● Lyktgubbarna. FiB 1959, 235 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Mot öster – soldat! W&W 1961, ou, 282 s, ngt nött rygg. 45:- (även inbunden) ● Offerrök. FiB 1963, 233 s, ill: Eric Palmquist, förlagsband utan skyddsomslag. 30:- ● Noveller. W&W 1965, 173 s, inledning och urval av Lars Furuland. 25:- ● Noveller. W&W pocket 1965, 173 s, inledning och urval av Lars Furuland, anteckning o några understrykningar. 25:- ● Lättningen. FiB 1967, 231 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Lars Hård. W&W 1968, 213 s, förlagsband. 35:- ● Här är min hand. W&W 1969, 157 s, fåtal streckningar. 25:- ● Lars Hård. W&W 1972, 213 s, streckningar, namnteckning o några anteckningar. 25:- ● Trägudars land. Bra böcker 1974, 222 s, Ill: Svenolov Ehrén, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Hemkomsten. W&W 1975, 206 s, förlagsband i dekorerat läder, namnteckning. 25:- ● Arvtagarna. W&W 1975, 199 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Trägudars land. Litteraturfrämjandet 1980, 260 s, förlagsband. 35:- Ny! ● Lars Hård. W&W pocket 1984, 213 s. 35:- Ny! ● Torntuppen. W&W pocket 1986, 170 s. 35:- ● Porten kallas trång. Folkteatern/ BfA 1990, 275 s, förlagsband. 25:- ● From och Hård (noveller). Fib uå, 150 s, förlagsband. 25:-
FRIDELL, FOLKE 1904-1985. Född i Lagan i västra Småland. Textilarbetare och syndikalistagitator. Debuterade 1945 med Tack för mig grottekvarn, som var en uppgörelse med erfarenheterna från textilfabriken som han börjat arbeta vid som 13-åring. Fridell fortsatte sedan att skriva om arbetares villkor med en utpräglad humanistisk livssyn. ● Död mans hand. FiB 1947, 239 s. 35:- ● Av egen kraft. KF 1949, 178 s, förlagsband m nött och skadat skyddsomslag. 25:- ● Syndfull skapelse. FiB 1951, 238 s, ngt solkig. 35:- ● Jungfrun i det grå. LT 1954, ou, recensionsstämpel, ngt snedläst. 40:- ● Tack för mig grottekvarn. FiB 1954, 239 s, förlagsband m skyddsomslag. 15:- ● Jungrun i det grå. LT 1955, 280 s, förlagsband m skyddsomslag. 20:- ● Greppet hårdnar. FiB 1956, 234 s, förlagsband m skyddsomslag. 20:- ● Stenansiktet. LT 1962, ou, 179 s. 30:- ● Dag som ovan. LT 1964, ou, 151 s. 30:- ● Död mans hand. LT 1969, 166 s. 25:- ● Greppet hårdnar. LT 1970, 173 s. 25:- ● Syndfull skapelse. LT 1970, 157 s. 25:- ● Nedlagd by. Författarförlaget 1980, ou, 155 s, förlagsband. 35:- ● Död mans hand. LT 1980, 166 s. 25:- ● Något skymmer vägarna. Författarförlaget/Litt.främj. 1985, 266 s, förlagsband. 40:- ● Greppet hårdnar. LT 1989, 173 s, förlagsband. 35:-
FRITZELL, IRMELIN 1909-1996. Född i Strömstad i Bohuslän. Debuterade 1950 med Som vattenfallen och gav sedan ut ytterligare fyra diktsamlingar. Översatte också utländsk lyrik. ● Återkomst (lyrik). Gleerups 1960, ou, 62 s. 35:-
FROSTENSON, ANDERS 1906-2006. Präst. Översättare av lyrik till svenska. Debuterade själv som poet 1931, Löftets båge, och skrev dessutom en stor mängd psalmer. Ny! ● På väg (lyrik). Diakonistyrelsen 1935, ou, 64 s. 40:- ● Tisteln och källan. Diakonistyrelsen 1943, ou, 143 s, osprättad. 20:- Ny! ● 100 dikter (lyrik). Diakonistyrelsen 1955, 79 s. 35:-
FROSTIN, GRETA ● Möte vid drakblodsträdet. Gummessons 1970, ou, 163 s, förlagsband m nött skyddsomslag. 25:-
FRÖDING, GUSTAF 1860-1911. Den mest älskade av svenska poeter. Började med lättflytande musikalisk poesi där grubbel och tungsinne till sist tog över; började med Guitarr och dragharmonika (1891) och slutade med Gralstänk (1898). Gav ut Rägghler och paschaser på värmländsk dialekt.
● Samlade dikter I + II (lyrik). Bonniers 1910, 236 + 228 s, dek förlagsband. 100:- (båda banden) Ny! ● Kusin-bref 1880-1898. Björck & Börjeson 1916, 92 s, osprättad. 50:-
● Skrifter 1 – 6. Bonniers 1946 – 48, röda och mjuka skinnband med gulddekorerade snitt, samtliga i utmärkt skick. 350:- ● BÄCKMANN, IDA: Gustaf Fröding. Zachrissons Boktr. 1913, 325 s, Bäckmanns Frödingskildring har varit häftigt omdiskuterad. 75:- Övriga: Ny! ● Samlade dikter (I + II). Vårt hem 1928, 297 + 201 s, dek. klotband. 45:- (2 band) ● Räggler å paschaser (lyrik och prosa). Bonniers 1960, 160 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:- Ny! ● Dikter (lyrik). Prisma 1976, 348 s, urval av Magnus von Platen, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Dikter och prosa i urval. Bonniers 1980, 367 s, förlagsband m skyddsomslag, förord av Nils P Sundgren. 35:- ● Stänk och flikar (lyrik). Niloe 1980, 191 s, faksimilutgåva av originalet från 1896, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
FUCHS, RICKARD Född 1946 i Stockholm. Fuchs är läkare och debuterade 1975 med humorboken Visst är Ni sjuk! som sedan har följts av böcker mestadels i samma genre. Sedan 1989 (Fölungen) har han också skrivit en handfull romaner med mer seriöst innehåll. ● Silverpennan. Wiken 1990, ou, 302 s, förlagsband m skyddsomslag. 15:-
FURUHOLM, HELMER 1916-1997. Född i Dädesjö i Småland. Var pastor i Missionsförbundet och den frikyrkliga bakgrunden lyser fram i hans romaner vars teman han ofta hämtat i olika folkrörelsemiljöer. Även historiska romaner. ● När bergsrådet kommer. Gummessons 1974, ou, 262 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Utbrytning. Gummessons 1978, ou, 237 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
FYLKESON, ERIC Född 1950 i Stockholm. Lyriker, förläggare, tidskriftsredaktör. Säregen och självständig litteratör utanför fållorna.
● En far åt mina tankar (prosalyrik). Janus 1980, ou, 30 s. 50:- ● 33 dikter (lyrik). W&W 1986, ou, 58 s, recensionsstämpel. 50:-
|
|
Sidan uppdaterad: 2011-12-17