|
Antikvariat Jaguaren Neptunigatan 38, 302 38 Halmstad Telefon: 035-12 63 19 E-post: jaguaren@jaguarbok.se |
Specialiserad på skönlitteratur - både svensk och utländsk. |
|
|
|
|
Svensk skönlitteratur (författare på...) A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, R, S, T, U, VW, Y, Z, Å, Ö, Antologier Notera vilka böcker du vill ha och e-posta din beställning till oss, eller skicka med vanlig postgång. |
|
BACKBERGER, BARBRO 1932-1999. Född i Kungälv. Debuterade 1965 med diktsamlingen Goddag, yxskaft, vars innehåll betecknats som feministiska dikter. Samlingen följdes av essäer samlade i Det förkrympta kvinnoidealet (1966).
● Goddag, yxskaft (lyrik). Bonniers (Nya lyrikserien) 1965, ou o debut, 33 s. 50:- Övriga: ● Det förkrympta kvinnoidealet (essäer). Bonniers 1966, ou, 88 s. 40:- ● Inga träd växer in i himlen. Zindermans 1977, ou, 358 s, rec.stämpel, osprättad. 45:-
BACKLÉN, MARIANNE Född 1952 i Helsingfors. När hon på 1970-talet inledde sin författarbana tillhörde hon kretsen kring den finlandssvenska litteraturtidskriften Blå Fenix. ● Östra centrum: ändstation. Alba 1984, ou, 198 s. 35:-
BAGER, ANNA-LENA Född 1940 i Tenhult i Småland. Folkhögskolelärare, med en handfull diktsamlingar. ● Och sedan åter (lyrik). Gondolin 2005, 53 s. 35:-
BAGER-CHARLESON, SOFIE Psykoterapeut, uppvuxen i Skåne, senare bosatt i London.
Ny! ● Gränslös kärlek. Mormor 2009, ou, 275 s. 50:-
BALDERSON, BO En av svensk litteraturs mest välkända pseudonymer. Bakom döljer sig en deckarförfattare med utvecklad insikt om det politiska livet på regerings- och riksdagsnivå. Debuten, Statsrådet och döden, kom 1968 och för första gången utformades kriminalromanen som en politisk satir. Den sista (senaste?) och elfte pusseldeckaren under Baldersonsignaturen utkom 1990.
● Statsrådet och döden (deckare). Bonniers 1968, tus, 204 s, debut. 100:- ●”Harpsundsmordet” (deckare). Bonniers 1969, ou, 210 s. 70:- ● Stadsrådet i tiden (deckare). Bonniers 1980, ou, 266 s, förlagsband m skyddsomslag. 65:- ● Partiledaren avgår med döden (deckare). Bonniers 1982, ou, 301 s, förlagsband m skyddsomslag. 60:- Övriga:
● Statsrådets fall (deckare). Bonniers 1972, 228 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
●
Statsrådets verk
(deckare) ● Mord herr talman! (deckare). Bonniers 1975, ou, 215 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:- ● Statsrådet och döden (deckare). Bonniers 1976, 202 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Statsrådets verk (deckare). Bonniers 1977, 234 s. 35:- Ny! ● Mord, herr talman! (deckare). Bonniers 1977, 215 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- Ny! ● Statsrådet sitter kvar (deckare). Bonniers 1978, ou, 255 s, förlagsband m skyddsomslag. 45:-
●
Harpsundsmordet
(deckare)
●
Statsrådet klarar krisen
(deckare)
BARRVIK, MONICA Född 1944 i Lit i Jämtland. Journalist. Sedan 1986 bosatt i Tunisien. Ny! ● Vägen till och från. R&S 1980, ou, 261 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
BECK, INGAMAJ Född 1943 på Grönland, uppvuxen i Danmark men sedan många år bosatt i Stockholm. Debuterade 1979 med romanen Inför gryningen. ● Som moln. Alba 1989, 57 s, förlagsband m skyddsomslag, streck o marg.ant. 30:-
BECKMAN, BIRGER 1906-1984. Förläggare. ● Amanda. R & S 1977, ou, 212 s, osprättad. 40:-
BECKMAN, ERIK 1935-1995. Född i Vänersborg. Lyriker, dramatiker och essäförfattare. ● Två dikter (lyrik). Bonniers 1987, ou, 91 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:-
BECKMAN, STAFFAN Född 1934 i Göteborg. Radio- och TV-journalist. Ny! ● Tycker du att George är en galning? R&S 1968, ou, 226 s, delvis osprättad. 45:- ● Vägen genom Stalingrad. Proletärkultur 1980, ou, 202 s, rec.stämp, streckn. 25:- ● Till Jerusalem. Arbetarkultur 1989, ou, 273 , förlagsband m skyddsomslag, rec.stämp, streckn. 25:- ● Det talande djuret. Mormor 2008, ou, 155 s, recensionsexemplar. 40:-
BEIJER, HARALD 1896-1955. Född i Stockholm. ● Mordbrand. Norstedt 1946, ou, 337 s, osprättad. 35:-
BELLMAN, CARL MICHAEL 1740-1795. Född och levde i Stockholm och var en av Sveriges mest kända visdiktare. I sina visor och ibland tungsinta texter har han skildrat 1700-talets huvudstadsliv genom komiska och karikerade figurer. Bellman umgicks också i hov- och konstnärskretsar och försökte skaffa sig meriter som tjänsteman i de statliga ämbetsverken.
● Fredmans epistlar (ord) + Fredmans sånger (ord)/ F redmans sånger (musik). Elkan & Schildknecht 1869 + 1873/ 1872, 110 + 67/ - s. halvfranska band, del I inbunden tills m “Instruktive sange til brug ved Hornemans Nodekurs häfte 1”, nött, del II binden loss mot pärm. 60:- (båda volymerna) Övriga: ● Levernesbeskrivning/ Fredmans epistlar/ ur Fredmans sånger/ ur Bacci Tempel/ Dramatiska arbeten/ Dikter till Gustav III och Kungahuset/ Dikter till enskilda och annan tillfällighetslyrik/ Musik. Bonniers 1956, 366 s, förlagsband. 35:-
BENEDICTSSON, VICTORIA 1850-1888. Född i Domme utanför Trelleborg. Skrev under psedonymen Ernst Ahlgren, romaner som i den moderna litteraturforskningen betecknas som föregångare inom den feministiska litteraturen. ● Fru Marianne. Bonniers 1950, 280 s, skrifter i urval av Fredrik Böök, liten skada på rygg. 35:- ● OLSSON, AXEL: Böök i Damernas Värld – kritisk studie till Victoria Benedictssons minne. Kristianstad 1950, 85 s. 40:-
BENGTSSON, FRANS G 1894-1954. Född i Tossjö, Kristianstads län. En lärd och kvick författare med historiska motiv. Mest spridd och känd är hans äventyrsberättelse om vikingen Röde Orm och hans resor i Österled och Västerled. Men han har också skrivit lyrik och essäer. Han debuterade med en lyriksamling, Tärningskast, 1923.
● Karl XII:s levnad (I+II). Norstedt 1935-36, 393 + 358 s, illustrerad med bilder och kartplanscher, halvfranska band, i mkt gott skick. 200:- (båda delarna) Ny! ● Röde Orm - Hemma och i Österled. Norstedt 1945, 3:e upplagan, 316 s, delvis osprättad. 50:- ● För nöjes skull (essäer). Norstedt 1947, ou, 215 s. 90:- ● Folk som sjöng (essäer). Norstedt 1955, 318 s, ill: Gunnar Bruzewitz. 90:-
● Röde orm – Sjöfarare i västerled + Hemma och i Österled. Norstedt 1942 + 1945, 287 + 316 s, linneband med omslagen medbundna. 75:- ● Inför kvinnan ställd - efterlämnade dikter (lyrik). Norstedt 1964, ou, 70 s, urval av Hjalmar Gullberg och teckningar av Eric Johannesson, förlagsband m skyddsomslag. 50:- (även häftad)
Ny! ● Röde Orm: Sjöfarare i Västerled/ Röde Orm: Hemma och i Österled (2 band). Bra böcker 1976, 215 + 232 s. 60:- (båda banden) ● Den lustgård jag minns/ Dikter. Norstedt 1994, 239 s, förlagsband. 50:- Övriga: ● Karl XII levnad – Till uttåget ur Sachsen (I). Norstedt 1941, 466 s, linneband med omslag medbundna. 40:- ● Den lustgård som jag minns. Norstedt 1953, 202 s, namnt, snedläst. 40:- ● Tankar i gröngräset. Vingförlaget 1961, 260 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Röde orm (I + II). Norstedt 1976, 223 + 243 s, förlagsband m skyddsomslag, ngt snedläst. 40:- ● Mest för nöjes skull (essäer). Bra böcker 1984, 236 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
BENGTSSON, GÖRAN Född 1949.
● När stjärnor faller. Settern 2005, ou, 155 s, förlagsband. 50:-
BENGTSSON, LENA ● Gryningens smärta (lyrik). Settern 1978, ou, 46 s, dedikation. 25:-
BERGDAHL, ANDERS Född 1942 i Stockholm. ● De verkliga förhållandena är på väg hitåt (lyrik). Alba 1978, ou, 38 s. 40:- ● Mitt i rummet (lyrik). Alba 1983, ou, 76 s. 40:- ● Som ingenting. Alba 1985, ou, 178 s, streckn. 30:- ● Strömmande sten (lyrik). Alba 1986, ou, 48 s. 40:-
BERGENGREN, GÖRAN Född 1945 i Motala. Biolog. ● Innan trottoarerna torkat - fyra resor i Sovjetunionen (lyrik). Stenströms 1985, ou, 63 s, osprättad. 45:-
BERGER, HENNING 1872-1924. Född i Stockholm och vistades i USA 1889-99, bland annat som kontorist i Chicago. Han förenade verklighet och dröm i sina berättelser med motiv från Stockholm och USA och kombinerade journalistik och iakttagelseförmåga med känsla för det bisarra och drömska. Efter att av våda ha råkat skjuta en annan författare och suttit fängelse i Ystad för det, bodde han från 1909 i Köpenhamn och fram till sin död. Kända verk av Berger är Drömlandet (1909) och Fata Morgana (1921).
● Pedanten. Bonniers 1922, ou, 171 s, ngt nött. 50:- Övriga: ● Lifvets blommor. Bonniers 1912, ou, 320 s, osprättad. 40:- ● Noveller i pastell. Bonniers 1917, ou, 290 s, halvfr band. 30:- ● Vem vet. Bonniers 1921, tredje upplagan, 441 s. 45:- ● Bendel & Co. Förlagstjänst 1976, 197 s. 30:-
BERGGREN, ERIK Född 1907.Var läroverksrektor i Halmstad ● Med pojken året runt (kåserier). Bonniers 1961, ou, 164 s, ill. 35:-
BERGGREN, MATS Född 1957 i Södertälje. En modern arbetareförfattare. ● När blodrosen slår ut. R&S 1989, ou, 246 s, förlagsband m skyddsomslag, streckn. 30:-
BERGGREN, TOBIAS Född 1940 i Stockholm. Son till Erik Berggren här ovan och uppvuxen i Halmstad. Översättare och kritiker. Berggren skriver i den modernistiska traditionen med T S Eliots Kvartetter som förebild, men han ger också utrymme för Marx och politik i sina musikaliska kompositioner.
● Resor i din tystnad (lyrik). Bonniers 1976, ou, 86 s. 50:- Övriga: ● Den främmande tryggheten (lyrik). Bonniers 1971, ou, 59 s, rec.stämpel. 30:- ● Namn och grus (lyrik). Bonniers 1973, ou, 76 s. 35:- ● Bergsmusik (lyrik). Bonniers 1978, ou, 108 s, rec.stämpel. 40:- ● Rymden ikväll, alla stjärnorna (lyrik). Bonniers 1991, ou, 48 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:-
BERGH, INGRID ● Världen fortsätter våra samtal (lyrik). Bonniers 1964, ou, 50 s, osprättad. 35:-
BERGHOLMEN, GRETA Född 1896 i Agnestorp i Västergötland. ● Blå skymning föll (lyrik). Tiden 1949, ou, 61 s. 35:- ● Farväl sommar (lyrik). Diakonistyrelsen 1955, ou, 78 s. 35:-
BERGKVIST, SVEN O 1927-1998. Född i Njutånger i Hälsingland. ● Höstmässa. Tiden uå (1955), ou, 149 s, osprättad. 35:- ● Det gamla fiskeläget. R&S 1969, ou, opag, ill: Bert Olls, förlagsband m skyddsomslag, revor i skyddsomslaget. 40:- ● Sommar i världen. R&S pocket 1978, 241 s. 35:- Ny! ● Änglar på jorden. Litteraturfrämjandet 1984, 246 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
BERGLUND, ANNE-MARIE Född 1952 i Helsingfors, men uppvuxen i Västmanland och Norrtälje. En stark personlig röst i den svenska litteraturen. ● Luftberusningen. Coeckelberghs 1977 i serien Amfion (del 3), ou o debut, 89 s, rec.stämpel, streckn och anteckn, namnt. 30:- ● Episoderna – 33 reseminiatyrer. Studiekamraten 1977, ou, 107 s. 35:- ● Flicklekar. Alba 1983, ou, 93 s, rec.stämpel, några streckn. 30:- ● Dansa min flicka. Alba 1989, ou, 142 s, förlagsband m skyddsomslag, rec.stämpel, några streckn. 30:-
BERGMAN, BO 1869-1967. Född i Stockholm. Posttjänsteman, lyriker, prosaist och dramatiker. Blev medlem av Svenska akademien 1925. Skrev kort och klar poesi, som bröt med 90-talisternas stora ordmålningar. Marionetterna (1903) är en av hans mest kända diktsamlingar.
● Valda dikter (lyrik). Bonniers 1920, 224 s, dekorerat klotband. 50:- ● Livets ögon (lyrik). Bonniers 1922, ou, 319 s. 75:- ● Gamla gudar (lyrik). Bonniers 1939, ou, 192 s. 60:- Klar och distinkt lyrik i Europas mörkaste tid. EL ● Den förrymda själen. Bonniers 1955, ou, 239 s, osprättad. 75:-
● Så länge spelet varar. Bonniers 1958, ou, 272 s, förlagsband m skyddsomslag. 75:- ● Från den långa resan. Bonniers 1959, ou, 221 s, förlagsband utan skyddsomslag. 50:- ● Vi vandrare. Bonniers 1961, 208 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:-
● Makter (lyrik). Bonniers 1962, ou, 131 s. 50:- Ny! ● Öden. Bonniers 1963, ou, 253 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:- ● Trasmattan. Bonniers 1964, ou, 180 s, förlagsband m skyddsomslag. 65:- ● Inför rätta. Bonniers 1965, ou, 176 s. 65:-
● Kedjan (lyrik). Bonniers 1966, ou, 143 s, osprättad. 75:- ● Predikare. Bonniers 1967, ou, 120 s. 65:- ● Vi vandrare. Bonniers 1967, 206 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:- ● Noaks ark. Bonniers 1968, ou, 224 s. 65:-
● Äventyret (lyrik). Bonniers 1969, ou, 143 s, förlagsband utan skyddsomslag. 50:- ● ASPLUND, KARL: Bo Bergman – människan och diktaren. W&W 1970, 267 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:- Övriga: ● Riket (lyrik). Bonniers 1944, ou, 218 s, dekorerat linneklotband. 40:- ● Stockholmsdikter (lyrik). Bonniers 1947, 114 s, större format, ill: Yngve Berg, förlagsband m marmorerade överdrag, omslag medbundna, fuktfläckat. 35:- ● Stunder (lyrik). Bonniers 1952, 204 s, hft m skyddsomslag, nött skyddsomslag. 40:- ● Väntan (lyrik). Bonniers 1957, ou, 170 s, förlagsband m skyddsomslag. 45:- ● Blott ett är ditt (lyrik). Bonniers 1960, ou, 149 s, förlagsband m skyddsomslag. 45:- ● Hjärtat skall gro av drömmar (lyrik). Bonniers 1968, 107 s, förlagsband. 35:-
BERGMAN, A GUNNAR Född 1903 i Uddevalla. Tidningsman. ● Idyll i skugga (lyrik). LT 1952, ou, 77 s. 35:-
BERGMAN, HJALMAR 1883-1931. Född i Örebro. En av våra mest betydande berättare med stor fabuleringsförmåga och bisarr humor. Skapade en egen geografi med staden Wadköping i centrum. Markurells i Wadköping (1919), Farmor och vår herre (1921), Chefen fru Ingeborg (1924) och Clownen Jack (1930) är hörnstenarna i hans bibliografi.
● Swedenhielms - komedi i fyra akter. Bonniers 1925, ou, 159 s, missfärgad rygg. 100:- Ny! ● Hans nåds testamente/ Markurells i Wadköping/ Noveller. Gedins 1992, 354 s, förlagsband m skyddsomslag. 65:- ● LINDER-ERIK HJALMAR: Se fantasten - Hjalmar Bergmans liv och diktning från Eros' begravning till Clownen Jac. Bonniers 1983, 364 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:- Övriga: Ny! ● Jonas och Helen. Bonniers 1924, fjärde upplagan, 324 s, klotband, namnteckning. 35:- ● Clownen Jac. Bonniers 1930, 403 s, nött, namnt. 45:- Ny! ● Jag, Ljung och Medardus. Bonniers 1937, 311 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:- ● Vävaren i Bagdad (drama). Radiotjänst teaterbibliotek 1939, 41 s, radiobearbetn: Stina Bergman. 20:- ● Markurells i Wadköping. Bonniers 1960, 234 s. 35:- ● Hans nåds testamente. Bonniers 1960, 201 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Flickan i frack (för skolbruk). Svenska Bokförlaget/ Bonniers 1961, 123 s, understr. 25:- ● Jag, Ljung och Medardus. Bonniers 1961, 235 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- Ny! ● En döds memoarer. Bonniers Delfin 1964, 310 s. 35:- Ny! ● Markurells i Wadköping. Bonniers 1969, 234 s, förlagsband. 35:- ● Barnet som önskade så att det förslog. Bergendahls 1973, 26 s, osprättad. 40:- Ny! ● Herr von Hancken. Bonniers 1979, 274 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Clownen Jac. Bra böcker 1982, 298 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- Ny! ● Markurells i Wadköping. Talbok med 6 kassettband i låda. SRF 1989, uppläsare: Börje Ahlstedt (speltid 8 timmar). 35:- ● Övrigt: Hjalmar Bergman-samfundets årsbok 1959. 117 s. 35:-
BERGMAN, INGMAR 1918-2007. Född i Stockholm. Filmskapare.
Ny! ● Den goda viljan (biografi). Norstedt 1991, ou, 394 s, om författarens föräldrar, förlagsband m skyddsomslag. 50:- Övriga: ● Höstsonaten (manus). Nordstedt Pan 1978, ou, 97 s. 40:- Ny! ● Laterna magica (självbiografi). Norstedt 1987, 336 s, förlagsband m ngt nött skyddsomslag. 45:- Ny! ● Björkman, Stig/ Assayas, Olivier: Tre dagar med Bergman (biografi). Filmkonst nr 19 (1992), 143 s, fotoill. 35:-
BERGMAN, JOAKIM
BERGMAN, PETTER 1934-1986. Född i Stockholm. Översättare av bla engelsk lyrik. En poet med alldeles eget tonfall, både lågmäld och med starkt politiskt engagemang. ● Om inte vi (lyrik). Bonniers 1969, ou, 59 s, datumanteckning på försättsblad. 35:- ● Närvaron i tiden (lyrik). Bonniers 1973, ou, 67 s. 35:- ● För att överleva (lyrik). Bonniers 1976, ou, 79 s. 35:- ● Årstiderna (lyrik). Bonniers 1979, ou, 94 s. 40:- ● Barndomens gator (lyrik). Bonniers 1983, ou, 89 s, förlagsband m skyddsomslag, rec.stämpel, några streckn. 40:-
BERGQUIST, ERIC 1855-1906. Född i Örebro. Fotograf, predikant och diktare. Skrev bland annat psalmer. ● Vingslag (lyrik). Betlehemsstjärnan 1906, ou, 185 s, dekorerat klotband. 35:-
BERGQUIST, JANNE 1930-1994. Journalist. Ny! ● andas barn. Tiden 1960, 252 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Allmäna linjen. Bra böcker 1967, 185 s, förlagsband m nött skyddsomslag. 35:-
BERGQUIST, LARS Född 1930. Diplomat och Swedenborgskildrare.
Ny! ● Arronax´ minen. Bonniers 1975, ou, 163 s, osprättad. 50:- Övriga: ● Annas smak. Alba 1977, 130 s, rec.stämp. 40:-
BERGQVIST, ULF Född 1949. ● Förr eller senare (lyrik). R&S 1977, ou, 118 s, namnt. 40:- ● Reson (lyrik). R&S 1978, ou, 107 s, några streckn. 30:-
BERGSTEN, STAFFAN Född 1932 i Örebro. Litteraturvetare, som ägnat sig i första hand åt poeter och deras verk. ● Olyckan. Bonniers 1982, ou, 212 s, förlagsband m skyddsomslag, rec.stämpel. 45:-
BERGSTRAND-POULSEN, ELISABETH 1887-1955. Född i Långasjö i östra Småland. Konstnär som efter giftermål flyttade till Danmark. Ny! ● Kronan. Norstedts 1947, ou, 214 s, färgill av författaren, osprättad. 40:-
BERGSTRÖM, BERIT Född 1942 i Sölvesborg. Psykoanalytiker. ● Stackars Karl. Alba 1977, ou, 156 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Det gåtfulla barnet. Alba 1980, ou, 221 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
BERGSTRÖM, KERSTIN Född 1934 i Luleå. Gymnasielärare. Ny! ● Parkeringsplatsen (självbiografi). Forum 1976, ou och debut, 143 s, recensionsstämpel. 35:-
BERMAN, JULES 1902-1962. Hette från början Olle Berman. Känd under signaturen Röda Nejlikan, rapportör bland skådespelare, filmstjärnor och festprissar. Skrev om kändisar innan ordet "kändis" var uppfunnet. Vill man lära känna den ytliga världen under 1930- och 1940-tal skall man läsa Jules Berman.
● Josef gör karriär. Fritzes 1947, ou, 251s, ill: Mago, osprättad. 50:- ● Maria nyckelpiga. Fritzes 1949, ou, 269 s, nyckelroman om Stockholms film- och teatervärld. 50:-
BERNADOTTE, KARL (Karl XV) 1826-1872. Född i Stockholm. Regent i Sverige 1859-1872. Vid sidan om sina konungsliga plikter målade Karl XV tavlor och skrev dikter, de senare utkom i två upplagor för allmänheten: "En samling dikter af C" (1863) och "Smärre dikter af C" (1865). Diktsamlingarna översattes också vid sin tid till flera av de europeiska språken. Ny! ● Smärre dikter af C (lyrik). Samson & Wallin 1865, 79 s, dekorerat klotband, lös i rygg, namnteckning. 35:-
BERNER, MIA Född 1923 i Stavanger i Norge, men flydde till Sverige 1943 från den tyska ockupationen i Norge. Stannade här till 2003 innan hon återvände till Norge - Oslo. Var från 1975 gift med den finske författaren Pentti Saarikoski. ● Galionsfigurer. R&S 1987, ou, 168 s, förlagsband m skyddsomslag, streckn. 30:-
BERNHARD, CARL JOHAN Född 1939 i Stockholm. Pressfotograf. Ny! ● Mannen med järnfötterna. Bonniers 1963, ou, 144 s, osprättad. 40:-
BERTHELIUS, JENNY Född 1923 i Stockholm. Debuterade 1968 med Mördarens ansikte och fortsatte att skriva ett tiotal deckare innan hon breddade sin litterära repertoar.
● Den heta sommaren (deckare). R&S 1969, ou, 151 s, delvis osprättad. 50:- Övriga: ● Mannen med lien (deckare). R&S 1970, 204 s, ou. 40:- ● Skräckens ABC (deckare). R&S 1974, 170 s, förlagsband m skyddsomslag, liten reva på skyddsomslaget. 40:- ● Farväl, min kära (deckare). Bra böcker 1977, ou, 185 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Den heta sommaren (deckare). R&S 1977, 157 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:- ● Järnblommorna (thriller). R&S 1979, ou, 189 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:-
BESKOW, BO 1906-1989. Född i Djursholm. Konstnär. Ny! ● Isebel. Bonniers 1982, ou, 141 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:-
BESKOW, GUNNAR 1901-1991. Född i Stockholm. Geologiprofessor.
● Havstulpanerna andas (lyrik). Bonniers 1961, ou, 90 s, osprättad. 60:-
BILGIC, YESIM Född 1972. Tidigare makeupartist, senare manusförfattare.
● Pause/Play. Modernista 2008, ou och debut, 237 s, förlagsband. 50:-
BJERKE PETERSEN, VILHELM 1909-1957. Född i Fredriksberg i Danmark. Var surrealistisk konstnär verksam i Danmark och Sverige.
● Bara detta... (lyrik). Tiden uå, ou, 95 s. 75:-
BJERNDELL, JAN ● Under ytan. Bra spänning 1986, 232 s, förlagsband. 35:-
BJURSTEN, HERMAN 1825-1866. Född i Borås. Lärare. ● Ödets lek. Å&Å 1914, ou, 478 s, marm. klotband, främre omslag medbundet. 35:-
BJÖRCK AMALIA 1880-1969. Född i Vinberg i Halland. ● Hemmifrån, utifrån, inifrån (minnen och lyrik). Dahlgrens bokhandel uå, 118 s, fotoill. 35:-
BJÖRKEGREN, HANS Född 1933 i Visby. Översättare av ryskspråkig litteratur. Ny! ● Gustaf V:s skål. W&W 1980, ou, 270 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Gandonerna i Narva. W&W 1981, ou, 349 s, förlagsband m skyddsomslag, streckningar. 35:-
BJÖRKLUND, INGEBORG 1897-1974. Född i Göteborg, var under år i slutet av 1920-talet gift med författaren Arnold Ljungdal.
● Kärleks dikt - en symfoni (lyrik). Bonniers 1932, ou, 115 s. 50:-
BJÖRKMAN-GOLDSCHMIDT, ELSA 1888-1982. Född i Linköping. Journalist. Ny! ● Jag begär efterlysning. Norstedts 1951, ou, 259 s, osprättad. 40:-
BJÖRLING, GUNNAR 1887-1960. Född i Helsingfors. Lyriker som experimenterade med språket för att nå fram till "osökt" enkelhet och förunderlig skönhet. I skuggan av samtida finländska modernister som Edith Södergran, Elmer Diktonius, Rabbe Enckell och andra under hans livstid, framstår han nu som en av de mer aktuella.
● Och leker med skuggorna i sanden (lyrik). Bonniers 1947, 260 s, urval fr åren 1937 - 1947. 75:- ● Ett blyertsstreck (lyrik). W&W 1951, ou, 110 s. 130:- ● Så fjärran skäller - korn och tanke (lyrik). W&W 1952, 180 s, urval fr åren 1922 - 1951. 75:-
● Träd står i sina rader - urval lyrik 1922-1936 (lyrik). W&W 1952, nr 52 av 150 numrerade och av författaren signerade ex, pärmen något nött och solkig. 50:- ● Som alla dar (lyrik). W&W 1953, ou, 76 s. 80:- ● Att i sitt öga (lyrik). W&W 1954, ou, 70 s. 125:-
● Du går de ord (lyrik). W&W 1955, ou, 84 s. 100:- ● Valda dikter (Band 1 + 2). Bra lyrik 1989, 391 + 227 s, förlagsband. 150:- ● OLSSON, ANDERS: Att skriva dagen - Gunnar Björling poetiska värld. Bonniers 1995, 429 s, förlagsband m skyddsomslag, lätt snedläst. 70:- Övriga: ● Det storas enkla dag (lyrik o prosa). W&W 1986, 191 s, urval o inled av Bo Carpelan. 25:-
BLANCHE, AUGUST 1811-1868. Född i Stockholm. Dramatiker och publicist. ● Flickan i stadsgården (I + II). Å&Å 1913, 160 + 128 s, bundna i ett band, namnt. 15:- Ny! ● Hyrkuskens berättelser. Bonniers 1918, 240 s, linneklotband, färgillustrationer: Einar Nerman. 35:- ● En skådespelares äventyr. Bonniers 1927, 275 s, färgill: Einar Nerman, förlagsband. 40:- ● En skådespelares äventyr. Bonniers 1927, 252 s. 30:- ● En prästmans anteckningar. Bonniers 1927, 271 s, färgill: Einar Nerman. förlagsband. 40:- Ny! ● En skådespelares äventyr. Bonniers 1927, 252 s, halvfranskt band. 35:- Ny! ● Flickan i stadsgården. Bonniers 1927, 373 s, linneklotband, färgillustrationer: Einar Nerman. 35:- Ny! ● Hyrkuskens berättelser. Bonniers 1927, 246 s, klotband. 35:- Ny! ● Hyrkuskens berättelser. Baltiska 1928, 320 s, halvfranskt band m övre guldsnitt. 35:- Ny! ● Hyrkuskens berättelser. Aftonbladet 1928, 190 s. 35:- ● En skådespelares äventyr. Vår Bok 1962, 252 s, ill: Gösta Kriland, förlagsband. 35:- Ny! ● En prästmans anteckningar. Vår bok 1963, 244 s, förlagsband utan skyddsomslag. 35:- Ny! ● Strödda anteckningar. Norstedts 1970, 238 s, förlagsband utan skyddsomslag. 35:- Ny! ● Hyrkuskens berättelser. Bra böcker 1976, 275 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
BLINK, CARL 1812-1907. Född i Stockholm. Pseudonym för skådespelaren Louise Granberg. Skrev och översatte främst skådespel, vissa tillsammans med systern Jeanette Granberg. Ny! ● Svante Nilsson Sture - och hans samtida. Fröléen 1909, 319 + 284 s, linneklotband. 35:-
BLOM, K ARNE Född i Nässjö 1946. Deckarförfattare. ● Någon borde sörja (deckare). AWE/ Gebers 1975, 259 s. 35:- ● Frihetssökarna. AWE/ Gebers 1977, ou, 250 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:- ● Du kan inte sjunga om gråtens fåglar (deckare). Plus 1977, ou, 198 s, utgiven under namnet Pål A Ekblom, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Sanningens ögonblick (deckare). Norstedts 1977, 246 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Nödlögn. Zindermans 1979, ou, 191 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:- ● Lyckligt lottade (deckare). Norstedt 1979, 277 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Någon slog tillbaka (deckare). Vår bok 1981, 241 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Nattbok (deckare). Bra deckare 1982, ou, 176 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Våldets triumf (deckare). Vår Bok 1984, 257 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Någon borde sörja (deckare). Vår Bok 1985, 226 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- Ny! ● Fienden är svensk. Boströms 1996, ou, 153 s, ill: Andrzej Ploski, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
BLOMBERG, ERIK 1894-1965. Född i Stockholm. Konstkritiker, lyriker och socialist. Skrev tankedikt, linjesträng i formen.
● Valda dikter (lyrik). Bonniers 1928, 133 s. 50:- ● Nattens ögon (lyrik). Bonniers 1943, ou, 76 s. 70:- ● Öppnar er, ögon (lyrik). Norstedt 1962, ou, 76 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:- Övriga: ● Visor (lyrik). Bonniers 1924, ou, 85 s, innehåller också översättningar från Shakespeare till Rupert Brooke. 35:- ● För ljusets skull (lyrik). Fib:s lyrikklubb 1956, 77 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:-
BLOMBERG, HARRY 1893-1950. Född i Strängnäs. Arbetardiktare med prosa och socialreligiös tendensdikt. Mycket känd under sin livstid.
● Om skeppet Skulda och mördaren Nordlund. W&W 1923, ou, 138 s, ryggen nött. 150:- Övriga: ● Valda dikter (lyrik). W&W 1937, 232 s. 35:- Ny! ● Floden stiger. W&W 1937, 334 s, klotband med marmorerade överdrag. 35:- Ny! ● Babels älvar. W&W 1937, 320 s, klotband med marmorerade överdrag. 35:- Ny! ● Jacobs dröm. W&W 1943, 288 s. 45:-
BLOMBERG STIG O 1922-1999. Född i Stockholm. Journalist, deckarförfattare och översättare. ● Clownen (deckare). Bra deckare 1981, ou, 208 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Mårdgränd (deckare). Bra spänning 1984, ou, 256 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Mord på Hallandsåsen (deckare). Semic 1998, ou, 195 s, förlagsband. 35:-
BLOMQVIST, ANNI 1909-1990. Född i Simskäla på Åland. Känd för sin svit romaner om skärgårdsflickan Maja, som inleddes med I stormens spår (1966). Ny! ● I stormens spår. LT 1966, ou, 170 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- Ny! ● Vägen från Stormskäret. LT 1973, ou, 173 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- Ny! ● Maja/ I kamp med havet (2 kortromaner). LT 1975, 269 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- Ny! ● Vägen till Stormskäret/ Med havet som granne (2 kortromaner). LT 1975, 286 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
BOBERG, CARL 1859-1940. Född i Mönsterås. Redaktör för tidningen Sanningsvittnet. Var bland annat psalmdiktare, med O, Store Gud som den mest kända. ● Skilda kväden (lyrik). Sanningsvittnet 1913, ou, 245 s, förlagsband. 35:-
BOËTHIUS, MARIA-PIA Född 1947. Journalist och samhällsdebattör.
● Satans dag. Bonniers 1981, ou, 206 s, förlagsband m ngt nött skyddsomslag. 50:- Övriga: Ny! ● Svensson, Svensson! Bonniers 1979, ou, 291 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:- Ny! ● Några som inte älskar oss håller på att förändra vårt land (samhällsdebatt). Norstedts 1997, 156 s. 35:-
BOHLIN, SARA 1883-1956. ● Fuchsia - dikter i urval (lyrik). LT 1951, 119 s. 35:-
BOIJ, HANS Född 1939 i Vasa i Finland. Bosatt i Stockholm sedan 1960. ● Berkeley square (lyrik). Författares bokmaskin 1977, ou, 56 s, rec.ex. 30:- ● Boijkut (lyrik). Författares bokmaskin 2006, ou, 160 s. 40:-
BOLANDER, CARL-AUGUST 1888-1969. Litteraturrecensent. Ny! ● Det snöar i Menton. W&W 1956, ou, 321 s, klotbland m främre omslag medbundet. 35:-
BOLAY, KARL H 1914-1993. Född i Saarbrücken i Tyskland. Emigrerade via Finland till Sverige 1952. Kulturdebattör och lyriker. ● Dikter från Provence (lyrik). Zindermans 1970, ou, 27 s, osprättad. 35:- ● Resa till den fjärde dimensionen (lyrik). Zindermans 1974, ou, 71 s, osprättad. 35:-
● Tio till, att följa dig... (deckare). Bra deckare 1975, ou, 217 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● I rättan tid... (deckare). Bra deckare 1975, ou, 187 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Fiktionen (deckare). Bra deckare 1980, ou, 207 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Strindbergsmördaren (deckare). Bra deckare 1982, ou, 220 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Den rätvinkliga triangeln (deckare). Bra deckare 1983, ou, 205 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- Ny! ● Manet och flugor. Författarförlaget 1987, ou, 224 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- Ny! ● Gåves det en trolldom. Författarförlaget 1988, ou, 235 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:-
BONDESON, AUGUST 1854-1906. Skomakarson, född i Vessigebro i mellersta Halland. Folklivsskildringar och allmogeberättelser med stillsam humor. Forskare med utgåvor av sago- och vissamlingar. Hans satiriska mästerverk John Chrounshoughs memoarer (1897) är en skildring av en självbelåten skollärare men också en skildring av alla självbelåtna besserwissrar. Det märkliga är att skildringen också ger uttryck för välvilja mot huvudpersonen. För att som sentida läsare förstå de stilistiska finesserna krävs viss kunskap.
Ny! ● Skollärare John Chronschoughs memoarer. Bonniers 1897, ou, 318 s, klotband, snedläst, sista bindet löst. 200:-
● HOLMGREN-STRÖMBOM, GRETA: Ur den blåmålade kistan – om August Bondesson. Bonniers 1913, 188 s, fotoill, tejpad i rygg. 150:- Övriga: ● Skollärare John Chronschoughs memoarer. Bonniers 1923, 284 s, snedläst. 35:- ● Skollärare John Chronschoughs memoarer. Bonniers 1964, 333 s, förlagsband m skyddsomslag. 45:-
BONDESTAM, ANNA 1907-1995. Född i Jakobstad i Finland. "Den finländska arbetareklassens litterära talesman", framför allt som översättare av finsk arbetarelitteratur till svenska. ● Klyftan. BfA pocket 1984, 127 s. 25:-
BORGSTRÖM, KJELL 1929-1997. ● En slags parallell (sf-lyrik). Skandinaviska föreningen för science fiction 1997, ou, 102 s. 40:-
BORN, HEIDI von ● Simulantens liv. Norstedt 1977, ou, 231 s, illa sprättad. 40:- Ny! ● Det japanska skriket. Norstedts 1979, ou, 205 s, förlagsband med skyddsomslag, skyddsomslaget är nött och har en reva. 35:- ● Jordväxling (lyrik). Norstedt 1983, 78 s, några streckn. 30:- ● Hummerkriget. Författarförlaget 1983, ou, förlagsband m skyddsomslag, 129 s, rec.stämpel. 40:- ● Kungarikets Atlas. Norstedt 1984, ou, 255 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Månen vita blod. Brombergs 1988, ou, 185 s, ill: Peter Tillberg, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
BOSTRÖM, HÅKAN Född 1939. En författare som fokuserat sig på makt och utsatthet, från lyrikdebuten 1972 (Anteckningar från ett protokollfört möte) till de senaste årens deckare. Ny! ● Vallmohöst. Litteraturfrämjandet/ R&S 1974, ou, 167 s, förlagsband m skyddsomslag. 40:- ● Oredans natt. R&S 1975, ou, 234 s, osprättad. 45:- ● Drakens år. R&S 1977, ou, 252 s, streckn. 30:- ● Uppbrott från glasverandan (noveller). Rallarros 1980, ou, 71 s. 40:- ● Egyptiern. Tiden 1989, ou, 179 s, förlagsband m skyddsomslag, rec.stämpel. 45:-
BOSTRÖM, ROBERT ● Skillnaden (lyrik). Coeckelberghs (Amfion 4) 1977, ou o debut, 92 s, namnt, streckn och anteckn, rec.stämpel. 25:-
BOSTRÖM, VERNER 1896-1982. Född i Haukijärvi i Norrbotten. Levde hela sitt liv som ensling i Haukijärvi och tryckte sina egna dikter i böcker som han cyklade eller vandrade runt och sålde i sin bygd.
● Länder - samlade dikter 1965-1972 (lyrik). Black Island 2006, 317 s, förord av David Vikgren. 50:-
BOTWID, HANS 1901-1989. Född i Stockholm. Författare som särskilt ägnat sig åt "manschettproletäriatet" och de psykologiska och moraliska frågor som följer av att vara klassresenär. ● Klostret utan nunna och munk. Tiden 1943, ou, 245 s. 35:- ● Slå följe. Tiden 1946, ou, 351 s, dedikation, osprättad, lös pärm. 35:- ● Svart glädje (noveller). Tiden 1951, ou, 251 s, osprättad. 35:- ● Kemisten som ville bli verklig. Tiden 1953, ou, 270 s, osprättad. 35:-
BOYE, KARIN 1900-1940. Född i Göteborg. Som lyriker, från det enkla till det sammansatta, från Moln (1922) till För trädets skull (1935). Som prosaist, från det personliga i Kris (1934) till den allmängiltiga skildringen av det totalitära samhället i Kallocain (1940).
● De sju dödssynderna (lyrik). Bonniers 1942, 120 s, namnt. 60:- ● ÖVRIGT: Minnen och studier – utgivna av Margit Abenius och Olof Lagercrantz. Bonniers 1942, 239 s, bidrag av bl a Gunnar Ekelöf, Marika Stiernstedt och Harry Martinson. klotband m omslag medbundna. 100:- Övriga: ● Dikter (lyrik). Bonniers 1947, 291 s, förlagsband utan skyddsomslag. 35:- ● Astarte/ Merit vaknar. Bonniers 1947, 204 + 168 s, förlagsband utan skyddsomslag, ex-libris. 40:- ● Kris/ För lite. Bonniers 1948, 271 + 243 s, förlagsband utan skyddsomslag, ex-libris. 40:- ● Till Dig (lyrik). Bonniers 1967, 101 s, urval av Sven Lindner, förord av Harry Martinson, förlagsband. 35:-
BRANTING, ANNA 1855-1950. Född i Stockholm. Skrev också under signaturen René. Var gift med den socialdemokratiske politikern Hjalmar Branting. ● Lena. Bonniers 1924, 182 s. 35:-
BRAR, RUNA Född 1942. Kåsör i DN. ● Ett välsignat folk. Bonniers (pocket) 1983, 227 s, rec.ex. 35:-
BRAW, MONICA Född i Härnösand. Journalist och japanexpert. Var utrikeskorrespondent under många år i Asien. ● Innan jag dog. Bonniers 1980, ou, 208 s, streckn. 30:-
BREMER, FREDRIKA 1801-1965. Född i byn Tuorla nära Åbo i Finland. Feministisk förgrundsgestalt och också en av de första i Sverige med realistisk stil i sina romaner. Romanen Hertha (1865) påverkade opinionen för kvinnans rätt att vara myndig och bidrog till riksdagens beslut om detta (1858). ● BURMAN, CARINA: Mamsellen och förläggarna – Fredrika Bremers förlagskontakter 1828 – 1865. Uppsala 1995, 104 s. 35:-
BRENNER, ARVID 1907-1975. Född i Berlin. Författarnamnet var pseudonym för Helge Heerberger. En av de mest lästa författarna i Sverige på 1940-talet, sedan bortglömd en tid och med en återupptäckt genom Ingemar Hermanssons biografi över honom, Den fruktbara hemlösheten (1997). ● Stjärnorna ser oss inte (noveller). Tiden 1948, 206 s. 35:-
BROMAN, STEN 1902-1983. Född i Uppsala men bodde nästan hela sitt liv i Lund där han gjorde sig känd som kulturpersonlighet, främst inom musikens områden. Skrev också en erotisk roman, Farväl kött (1961), som sågades av kritikerna. Ny! ● Farväl kött. W&W 1961, ou, 255 s, ngt snedläst. 35:-
BROWALLIUS, IRJA 1901-1968. Född i Helsingfors. Romaner och noveller med motiv från bondemiljö. Objektiv realism. Har orättvist hamnat i glömska. Upptäck henne på nytt!
● Två slår den tredje. Bonniers 1939, ou, 375 s, namnteckning. 50:- ● Eldvakt. Bonniers 1945, ou, 491 s, namnteckning, ngt snedläst. 50:- Övriga: ● Mot gryningen. Bonniers 1943, 346 s. 35:- Ny! ● Elida från Gårdar. LT 1950, 287 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- ● Vänd ryggen åt Sivert. Bonniers 1951, ou, 325 s, namnt. 40:- ● Karusellen. Bonniers 1951, ou, 379 s, förlagsband m skyddsomslag. 15:- ● Ung. Bonniers 1954, ou, 410 s, förlagsband m skyddsomslag. 30:- Ny! ● Elida från gårdar. FiB 1954, 287 s. 35:- ● Synden på Skruke. FiB 1955, 259 s, förlagsband m skyddsomslag. 15:- ● Ung. Bonniers 1958, 332 s, förlagsband m skyddsomslag. 15:- ● Ut ur lustgården. Bonniers 1963, ou, 442 s. 35:- ● Om sommaren sköna. Bonniers 1964, 315 s, förlagsband m skyddsomslag. 25:- ● Instängd. Bonniers 1967, ou, 293, etikett ”läsexemplar” klistrat på omslag. 35:- Ny! ● Skur på gröna knoppar. Bonniers 1967, 277 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:- Ny! ● Josef gipsmakare Litteraturfrämjandet 1976, 240 s, förlagsband. 35:-
BRUCE, LENNART 1919-2003. Bland annat översättare och introduktör av svensk lyrik till engelska. ● Utan synbar anledning. Norstedt 1988, 107 s, osprätt. 40:-
BRUNDIN, LEIF Född 1945 i Jörn i Västerbotten. ● Utstuderad. Norstedt 1973, ou, 171 s. 35:-
BRUNNER, ERNST Född 1950 i Tullinge. Författare som rör sig inte minst i romanens form över kulturhistoriska och historiska marker.
● Svarta villan. Bonniers 1987, ou, 409 s, förlagsband m nött skyddsomslag. 75:- Ny! ● Kocksgatan. Bonniers 1991, ou, 344 s, förlagsband m skyddsomslag, ngt snedläst. 50:- Ny! ● Den vilde svensken. Bonniers 1999, ou, 307 s, förlagsband m skyddsomslag. 60:- ● Stoft av ett stoftkorn (lyrik). Månpocket 1999, 611 s, samlade dikter. 65:-
BRUSEWITZ, GUNNAR 1924-2004. Född i Ekerö. I första hand konstnär och illustratör men skrev också i sina böcker, framför allt naturskildringar. Får också en fotnot i litteraturhistorien med att han mellan 1963-1988 utformade diplomen till Nobelpriset i litteratur. ● Hemma vid fågelsången. Norstedt 1961, ou, 216 s, ill av författaren, hft m skyddsomslag, fläckat försättsblad. 40:-
BRYANT, MAUD Född 1921. Pseudonym för Maud Blanchester. ● Fånga vinden (lyrik). W&W 1953, ou, 68 s. 35:-
BRYLLA, THOMAS 1944-2009. Född i Örebro. Bibliotekarie och kulturjournalist som var bosatt i Uppsala. ● Gungfly. Bombus 2004, ou, 235 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
BRÄNDSTRÖM, MAUD Född 1928. ● Man vänjer sig (noveller). Bonniers 1963, ou, 86 s, osprättad. 20:-
Pseudonym under vilken två deckare gavs ut på 1980-taltet, Likt förbannat, Palme (1983) och Osis, Palme (1985). ● Lik förbannat, Palme - ett brott för regeringen (deckare). A&K 1983, ou, 213 s, förlagsband. 35:-
BURÉN, GÖRAN Född 1946 i Göteborg, sedan 1971 bosatt i Umeå. ● Läderbältet. Ord & visor 1992, ou, 167 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
BURMAN, ATLE Född 1930 i Roslagen. Med ett enkelt språk om stora livsfrågor. ● Till själens andetag (lyrik). Argument 2004, ou, 91 s, förlagsband. 35:-
BURMAN, CARINA Född 1960 i Norrköping. Litteraturforskare.
● Islandet. Bonniers 2001, ou, 342 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:-
BURMAN, EDOR ● De bodde nära Saivo. Hörsta 1959, ou, 204 s. 20:-
BURMAN, FALE 1913-1970. Optiker som inspirerad av Stieg Trenter började skriva pusseldeckare med mycket rökning och konjak, den första Spinn spinn mördaren min (1953). ● Spinn spinn mördaren min (deckare). Bonniers 1953, ou och debut, 230 s, lös i rygg. 35:- ● Håll dig på mattan (deckare). R&S 1968, ou, snedläst. 35:-
BURTON, NINA ● Bakom den gröna dörren (lyrik). Bonniers 1987, ou, 78 s, förlagsband m skyddsomslag. 35:-
BÅÅTH, A U 1853-1912. Född i Malmö. Var docent i fornnordisk litteratur. Var en av de första i Sverige som skrev en realistisk poesi. Hvar smekande syn som förbi mig drog ur verkligheten sin värme tog; dess friska andedräkt jag kände, och in i min själ den sig mäktigt brände
● Kärlekssagan på Björkeberga (lyrik). Hellbergs 1892, ou, 158 s, stort format, dekorerade förlagsband, ill: V Andrén, diktscykel. 50:-
BÄCKMAN, ANNA-LISA Född 1941 i Vasa i Finland och skriver gärna på Österbottnisk dialekt i sina texter. Verksam som journalist på DN. ● Jag hade en isdröm (lyrik). Författarförlaget 1979, ou, 81 s, rec.stämpel. 40:- Ny! ● Molnets dotter. Alfabeta 1989, ou, 182 s, förlagsband. 35:- ● Ave. Till havet (lyrik). Studiekamraten 1994, ou, 90 s. 35:-
BÄCKMAN, ROLAND ● Jägarna i byn. Settern 1987, ou, 192 s, ill: Rune Wenliden, förlagsband. 35:-
BÄCKSTRÖM, LARS 1925-2006. Född i Luleå. Översättare, av bland annat Baudelaire.
● Gröna dikter (lyrik). Dikt & Bild 1982, ou, 80 s. 50:- Övriga: Ny! ● Bildningsroman. Zindermans 1976, ou, 155 s. 40:- ● Början (lyrik). Settern 1988, ou, 75 s. 25:-
BÖHM, TOMAS Född 1945 i Stockholm av österrikiska föräldrar i landsflykt. Psykiatriker och psykoanalytiker. ● Fjällturen. Bonniers 1980, ou, 209 s, rec.stämpel, fåtal streckn, dåligt sprättad. 40:- ● Biggles tappar håret – en bok om och för killar runt femtio! Bonniers 1995, ou, 208 s, förlagsband m skyddsomslag, ill. 40:-
BÖÖK, FREDRIK 1883-1961. Född i Kristianstad. Litteraturhistoriker, tongivande litteraturkritiker (blind för allt utanför normen) och ledamot i Svenska Akademien från 1922 och till sin död. En renässansfigur utan sinne för nyanser. Med Marx i baksätet tog han sig till Hitler-Tyskland. Läsvärd.
● Essayer och kritiker 1915 – 1916. Norstedt 1917, 286 s, osprättad, ngt nött i rygg. 70:- Övriga: ● Sommarleken. Norstedt 1927, ou, 336 s. 40:- ● Historier från Hallandsåsen. Norstedt 1935, 197 s, ill: Gunnar Lindvall, marm. linneband. 35:- ● Nya historier från Hallandsåsen och Helgeå. Norstedt 1939, 224 s, marm. linneband. 35:- ● Historier från Helgeån och hembygden. Bonniers 1951, 208 s, ill: Gunnar Lindvall, hft m skyddsomslag, ej uppskuren 35:- ● Historier från Helgeån och hembygden. Bonniers 1951, 208 s, ill: Gunnar Lindvall. 35:- ● Sommarleken. Bonniers 1951, 221 s, hft m skyddsomslag, delvis osprättad. 35:-
|
Sidan uppdaterad: 2010-07-19