Antikvariat Jaguaren

Neptunigatan 38, 302 38 Halmstad

Telefon: 035-12 63 19

E-post: jaguaren@jaguarbok.se

Specialiserad på skönlitteratur - både svensk och utländsk.

 

Startsida

 

 

Historia Notera vilka böcker du vill ha och e-posta din beställning till oss, eller skicka med vanlig postgång.

 

 

 

ALLMÄNT

  Omslag med sidexempel

ENGLUND, PETER: Förflutenhetens landskap – historiska essäer. Atlantis 1991, 278 s, ill, förlagsband m ngt nött skyddsomslag. 65:-

ÖVRIGT: Historischer Schul-Atlas – zur alten, mittleren und neuen Geschichte (på tyska). Bielelfeld und Leipzig 1918, 40 s, historisk kartbok i färg över i första hand Mindre Asien och Europa, från Antiken till början av 1900-talet., förlagsband. 75:-

Övriga:

HARRISON, DICK: Harrisons historia. Historiska media 2003, 123 s, elva populärhistoriska artiklar, förlagsband. 35:-

Ny! ● NERMAN, TURE: Mänsligheten på marsch - en världshistoria i fickformat. Ljungbergs 1931, 431 s, ill, halvfranskt band (ABF-biblioteket i Brännö). 35:-

ÖVRIGT: Den gamla svenska bondepraktikan. Fabel 1979, 142 s, modern svensk språkbearbetning, ill: SvenOlof Ehrén, förlagsband m skyddsomslag. 35:-

 

ANTIKEN

 

● ANTOLOGI: Skyterna. Statens historiska museum uå, 167 s, ill. 60:-

HENRIKSON, ALF: Antikens historier I + II. Bonniers 1959, 319 + 430 s, ill, förlagsband m skyddsomslag. 150:- (två delar)

 

MEDELTIDEN

     

GUREVITJ, ARON: Den svårfångade individen – självsyn hos fornnordiska hjältar och medeltidens lärda i Europa. Ordfront 1997, 281 s, övers: Carl G Ljungman, förlagsband m skyddsomslag. 75:-

HAGERMAN, MAJA: Spåren av kungens män – om när Sverige blev ett kristet rike i skiftet mellan vikingatid och medeltid. Rabén & Prisma 1996, 435 s, ill, förlagsband m skyddsomslag. 100:-

LARSSON, LARS-OLOF: Kalmarunionens tid – från drottning Margareta till Kristian II. Rabén & Prisma 1997, 492 s, ill, förlagsband m skyddsomslag. 80:-

Övriga:

Ny! ● MYRDAL, JANKEN: Digerdöden - orsakad av fattigdom och förtryck. Ordfront 1978, 44 s, ill. 35:-

 

STOLPE, SVEN: Birgitta i Sverige. A&K 1973, 223 s, ill, förlagsband m skyddsomslag. 50:-

Övriga:

BREITHOLTZ, LENNART: Vid medeltidens gryning – Rom under barbarernas svärd. Sv. Humanistiska förbundet 1984, 358 s. 45:-

 

EUROPEISKT 1500-TAL

SPENCE, JONATHAN D: Matteo Riccis minnespalats. Ordfront 1989, 315 s, ill, övers: Paul Frisch, förlagsband m skyddsomslag. 70:-

 

SVENSK STORMAKTSTID

     

ENGLUND, PETER: Poltava – berättelsen om en armés undergång. Atlantis 1988, 276 s, ill, förlagsband m skyddsomslag. 65:-

Ny! ● DAHLBERG, ERIK: Svecia antiqua et hodierna - Sverige i forntid och nutid. Fröléen 1924 (Nationalupplaga), 303 s i stort format, halvfranskt band. 100:-

ENGLUND, PETER: Ofredsår – om den svenska stormaktstiden och en man i dess mitt. Atlantis 1993, 631 s, ill, förlagsband m skyddsomslag. 75:-

FLORÉN, ANDERS, m fl: Kungar och krigare – tre essäer om Karl X Gustav, Karl XI och Karl XII. Atlantis 1993, 238 s, ill, essäförfattarna är Anders Florén, Stellan Dahlgren och Jan Lindegren, förlagsband m skyddsomslag. 70:-

 

HALLENBERG, JONAS: Svea Rikes historia under konung Gustaf Adolf den Stores regering 1-5. Carlbohm 1790-96, 1) -411, 2) 412-889, 3) -478, 4) 482-1044 (sista sidan felpaginerad som 4104), 5) -463 s, samtida halvfranska band med dekorerade ryggar och marmorerade (blå) omslag, 5 volymer, samtliga titelblad graverade, samt del 4 med två utvikbara graverade planscher. 1 600:-

Övriga:

TEGNÉR, OLOF: Svenska bilder från sextonhundratalet. Förlag och uå ej angivet (1890-tal), 214 s, ill, dekorerade linneband, snedläst. 45:-

Övriga:

Ny! ● SPOLE, ANDRÉAS: Självbiografiska anteckningar. Småländska hembygdsböcker 1946, 38 s. 45:-

 

SVENSKT 1700- OCH 1800-TAL

   

BRATT, CLAES: Krigshistoriska berättelser I: Från sista finska kriget. Forssells 1883, 143 s, med åtta kartplanscher, marmorerat klotband. 100:- 

JARRICK, ARNE: Mot det moderna förnuftet – Johan Hjerpe och andra småborgare i Upplysningstidens Stockholm. Tiden 1992, 238 s, ill, hft m skyddsomslag. 65:-

KALM, PEHR: Västgöta och Bohusländska resa 1742. W&W 1960, 264 s, ill: Gunnar Brusewitz. Pehr Kalm var en av Linnés lärjungar, “Pehr Kalms bok blev för eftervärlden av store betydelse som samtidsdokument än som naturalhistorisk reserapport”, förlagsband med nött skyddsomslag (reva). 75:-

   

RAMEL, STIG: Gustaf Mauritz Armfelt 1754-1814 – dödsdömd kungagunstling i Sverige, ärad statsgrundare i Finland. Atlantis 1997, 398 s, ill, förlagsband m skyddsomslag. 70:-

ROBERTS, MICHAEL: Sverige under Frihetstiden 1719-1772. Tiden 1995, 351 s, övers: Lars Göran Larsson, förlagsband m skyddsomslag. 70:-

ULVROS, EVA HELEN: Kärlekens villkor – tre kvinnoöden 1780-1880. Historiska media 1998, 269 s, ill, ”utifrån en autentisk brevsamling kommer vi kvinnor och män ur 1800-talets svenska borgerlighet nära”, förlagsband m skyddsomslag. 75:-

Övriga:

POSSE, MARGARETHA: Herrgårdsliv vid Vättern. W&W 1955, 230 s, om herrgårdsliv vid 1700-talsgodset Almnäs. 35:-

SVANSTRÖM, IVAN: Byborna. LT 1980, 206 s, ill, om att dokumentera historia, biblioteksklotband m påklistrade omslag. 35:-

 

SVENSKT 1900-TAL

       

EKERWALD, HEDVIG: Varje mor är en dotter – om kvinnors ungdomstid på 1900-talet. Symposium 2002, 328 s, förlagsband m skyddsomslag. 50:-

Ny! HADENIUS, STIG: Svensk politik under 1900-talet - konflikt och samförstånd. Tiden 1995, 280 s, ill, förlagsband. 50:-

HOLMÉR, HANS: Olof Palme är skjuten! W&W 1988, 273 s, "Jag anser att svenska folket har rätt att få reda på vad som har hänt. I ett sånt perspektiv får det anses tämligen ointressant om jag passerar gränsen för någon moralisk tystnadsplikt", skriver Holmér i förordet, förlagsband m något nött skyddsomslag. 50:-

   

JERSTEDT, SVEN: På statarnas tid. Bonniers 1975, 142 s, ill, förlagsband m skyddsomslag. 60:-

Ny! ● NORMAN, BIRGER: Ådalen 31 - en berättelse. R&S 1981, 204 s, ill, förlagsband m skyddsomslag. 50:-

SVENSSON, ARNE: De visade vägen – IOGT-NTO 100 år, en krönika. Sober 1979, 358 s, ill, om nykterhetsrörelsen, förlagsband m skyddsomslag. 70:-

Övriga:

AHL, PER OLOF: Kappor till varje pris. Örgryte 1963, 172 s, ett konfektionsföretags historia (Kapp Ahl). 35:- 

FORSSELL, GUSTAF: Östrand – bygge i kristid. Pappers avd 167 Östrand 1989, 203 s, ill, om Östrands sulfatmassafabrik, förlagsband, författardedikation. 40:-

GAHRTON, PER: Cirkus Sverige – från IB-affären till Ebbe-skandalen. A&H 1988, 249 s. 35:-

 

ANDRA VÄRLDSKRIGET

     

BARTON, GEORGE: Spionage- och krigsthrillers. Siesta 1967, 138 s, åtta spännande verklighetsskildringar från andra världskriget ur George Bartons världsberömda bok Celebrated spies, övers: Harry Burevall. 50:-

Ny! ● LUKACS, JOHN: Duellen 10 maj - 31 juli 1940 - Den åttio dagar långa kampen mellan Churhill och Hitler. Tiden 1994, 332 s, ill, förlagsband m skyddsomslag. 65:-

THEWELEIT, KLAUS: Mansfantasier. Symposium 1995, 884 s, översatt från tyskan, 2 volymer om nazismen och dess ideologiska inre, ur ett psykoanalytiskt perspektiv, i pappkasett. 200:-

ÖVRIGT: De oroliga åren 1939-1945 - hemma i Halland och i fält. Hallands bildningsförbund 1991, 303 s, ill, förlagsband. 60:-

Övriga:

BERNADOTTE, FOLKE: Människor jag mött. Bonniers 1947, 115 s, ill: Mark Sylwan, linneband m marmorerade överdrag. 35:-

HAMRIN, AGNE: I fascismens Europa. Bonniers 1979, 261, ill, förlagsband m skyddsomslag. 40:-

RICHARDSON, GUNNAR: Beundran och fruktan – Sverige inför Tyskland 1940-1942. Carlssons 1996, 257 s, ill. 45:-

SICHROVSKY, PETER: Född skyldig – nazisternas barn. Norstedt 1988, 167 s. övers: Margaretha Holmqvist, ngt nött i rygg. 35:-

ÖVRIGT: Norges Hjemmefrontmuseum (på norska). Norges Hjemmefrontmuseum 1985, opag, ill, häfte som kort skildrar Tyska ockupationen av Norge och också hjemmefrontsmuseet i Oslo. 35:-

ÖVRIGT: …om detta må ni berätta – en bok om Förintelsen i Europa 1933-1945. Regeringkansliet 1999, 83 s, illustrerad. 35:-

 

EFTERKRIGSTID

NAPOLEONI, LORETTA: Oheligt krig – den moderna terrorismens ekonomiska rötter. Leopard 2004, 414 s, förlagsband med skyddsomslag. 60:-

Övrigt:

ANTOLOGI: Vi kämpade för Ungern – frihetskämparnas egen berättelse. Institutet för samhällsforskning 1957, 89 s, ill. 35:-

PALMSTIERNA, HANS: Plundring, svält, förgiftning. R&S 1968, 130 s, ”…om den allt hastigare förstöringen av Jordens tillgångar.” 35:-

RYSTAD, GÖRAN: Det kalla kriget. Studentlitteratur (pocket) 1979, 247 s. 35:-

Ny! ● SASTAMOINEN, ARMAS: Nynazismen. Federativ 1961, 187 s. 35:-

 

ARBETARRÖRELSE

 

Ny! ● BRANTING, HJALMAR: Socialdemokratins århundrade (II) - Tyskland, Sverige, Danmark, Norge. Ljus 1906, 604 s och stort format, ill, mycket nött rygg och pärmen något mindre nött. 50:-

Ny! ● CASPARSSON, RAGNAR: LO under fem årtionden (I + II). Landsorganisationen 1947, 681 + 739 s, ill, halvfranska band m marmorerade omslag. 150:-

Ny! ● HANSSON, SIGFRID: Minnesskrift - Landsorganisationens första kvartssekel 1898-1923. Tiden 1923, 309 s, ill, halvfranskt privatband m marmorerat omslag. 75:-

   

Ny! ● NERMAN, TURE: Svensk arbetarrörelse under hundra år. Tiden 1938, 516 s och stort format, rikligt illustrerad med bilder och tidningsklipp, består av 16 häften och ett linneklätt löst pärmomslag. 100:-

PALM, AUGUST: Ur en agitators lif. Björck & Börjeson 1904, 259 s, ill, halvfr bd m nötta pärmar. 80:-

  

WIGFORSS, ERNST: Minnen I – III (memoarer). Tiden 1954, 426 + 388 + 451 s, förlagsband m nötta skyddsomslag, namnt. 100:-

Ny! ÖVRIGT: Socialdemokratins samhälle - 16 forskare om socialdemokratins politik och samhälle. Tiden 1989, 454 s, ill, förlagsband m skyddsomslag. 70:-

Övriga:

Ny! ● BJÖRKLUND, C J: Viktor Lennstrand - en fritänkares levnadssaga. Brand 1926, 64 s, ingår i skriftserien Frihetens Banbrytare (nr 1), osprättad. 35:-

GJÖRES, AXEL: Vreda vindar (memoarer). Norstedt 1967, 255 s. 35:-

Ny! ● HJORT, BÖRJE: Arbetarörelsen i Jönköpings län - en kort rapsodi. Jönköpings museum 1978, 45 s, ill. 35:-

Ny! HÖGLUND, ZETH: Fabian Månsson. FiB 1951, 95 s, ill, förlagsband utan skyddsomslag. 35:-

Ny! ● HÖGLUND, ZETH: Hjalmar Branting/ SJÖBERG, STEN: Fredrik Sterky/ LINDGREN, JOHN: August Palm/ BERNHARD, WALDEMAR: Hinke Bergegren. FiB 1949 och 1950, fyra volymer i Folkets i Bild serie Banerförare i ett band, förlagsband. 40:-

JOHANSSON, GÖSTA: Från Sorglösa gatan till Pressen i Klara. LT 1973, 207 s, ill. 35:-

Ny! ● KARLBOM, TORVALD: Pappersindustriarbetarnas fackliga organisationshistoria. Pappersindustriarbetareförbundet 1945, 328 s, ill, förlagsband utan skyddsomslag. 35:-

Ny! KARLSSON, GÖRAN: Socialdemokratin i Jönköpings län 80 år. Ej angiven utgivare 1985, 192 s, ill. 35:-

Ny! ● LINDBLOM, TAGE: Den socialdemokratiska ungdomsrörelsen i Sverige. Tiden 1945, 367 s, ill, linneklotband. 45:-

Ny! ● LINDGREN, JOHN: August Palm. Metodica 1981, 128 s, innehåller bland annat Palms tal i Malmö 6 nov 1881 (Hvad vill socialdemokraterna?)  och några brev till hustrun. 35:-

Ny! ● NERMAN, TURE (red.): Svensk arbetarrörelse i ord och bild - 1881-1955. Tiden 1956, 317 s i stort format, ill, linneklotband utan skyddsomslag, biblioteksstämplar. 45:-

Ny! ● PALM, AUGUST: Ur en agitators liv (självbiografi). Prisma 1970, 328 s. 35:-

Ny! ● RAGNERSTAM, BUNNY: Arbetare i rörelse - historisk krönika. Gidlunds 1986, 311 s, förlagsband utan skyddsomslag. 35:-

STÅHL, MANNE: Sträng – finansministern (biografi). Robert Larsson 1970, 144 s, ill. 40:-

Ny! ● SVENSSON, EINAR: På 80-talets barrikader - en bok från Skåne och Halland. SSU Nordvästra Skåne 1952, 148 s, om helsingborgsagitatorn P K Lyngholm, ill, hft m skyddsomslag. 35:-

Ny! ● VENNERSTRÖM, IVAR: F V Thorsson - en minnesskrift. Tiden 1926, 332 s, ur förordet: "Berättelse om Thorssons vandring från skomakaredisken till finansministertaburetten är berättelsen om arbetarklassens vandring från samhällets utmarker in i samhället att ta samhällsmakten och samhällsansvaret i besiktning", linneklotband. 35:-

 

EKONOMI OCH INDUSTRIALISM

DILLARD, DUDLEY: Västeuropas och Förenta Staternas ekonomiska historia. Liber 1978, 628 s, övers: Synnöve Olsson, förlagsband utan skyddsdomslag, rikligt med understrykningar. 50:-

Övriga:

HUBERMAN, LEO: Människans rikedomar. R&S 1983, 285 s, övers: Björn Kumm, om ”det arbetande folkets villkor och de ekonomiska lagar som driver utvecklingen framåt genom revolutioner och andra samhällsförändringar”. 40:-

JÖRBERG, LENNART: Den svenska ekonomiska utvecklingen 1861-1983. Lunds Universitet 1984, 58 s, understrykningar. 25:-

Ny! Sveriges sedlar. Riksbanken 1985, opag, ill, häfte om "de nya sedlarna och deras motiv, Sveriges sedelhistoria och hur dagens sedlar tillverkas". 35:-

ZISCHA, ANTON: Kampen om bomullen – en världsfaktor. Åhlén & söner 1936, 175 s, linneband, ngt lös. 35:-

 

TEKNIK

LEONARD, JONATHAN: Rymdflygning. Gebers 1956, 256 s, övers: Klas Küntzel, om utvecklingen mot rymdfärder: "... hans framtidsprognoser öppnar perspektiv mot oändligheten och evigheten, som får läsaren att bäva, baxna och beundra." 55:-

Övriga:

ÖVRIGT: Radions och mobiltelefonens utveckling. Telia uo, opag (20 s), ill. 35:-

ÖVRIGT: Teknik & Kultur 1-2.96 – Västsvenskt temanummer. Teknik & Kultur 1996, 52 s, bla om långvågsradiostationen i Grimmeton i Halland. 35:-

ÖVRIGT: Vårt dagliga ljus. Lindståhl uå (1940-tal), 179 s, om belysningens och lampans historia, förlagsband m skada på rygg. 45:-

 

HALLAND

 

FIMMERSTAD, GUSTAF: Kring Fimmersta och Månsarud. LT 1949, 315 s, klotband med marmorerade överdrag. 50:-

WIKANDER, LARS: Skuggan av Zofia (biografi). Lions i Falkenberg 2006, 240 s, ill, om ett flyktingöde i Halland i andra världskrigets skugga. 50:-

ÖVRIGT: Att färdas i Halland - om kommunikationer i Halland förr och nu. Settern 1948, 332 s, ill, förlagsband. 60:-

Övriga:

ANDERSSON, ERIK ”BREDHE”: Tiltor – från Hästilt och Simlångsdalen. Settern 1979, 140 s, bygdehistoria från Halland. 40:-

Ny! ● ANDRÉN , PER & BENGTSSON, HENRY: Hyltebruks idrottsförening 1922 - 1992. HIF 1992, 80 s, ill. 35:-

BERGSTRÖM, JAN/ LUNDBORG, LENNART: Nyupptäckta ristningar på Hagbards stenar i Asige. Särtryck ur Halland 1985, 51-62 s, ill, hft. 20:-

LARSSON, UNO: Hingstar och hästkarlar. Utsikten 1993, 157 s, ill, om arbetshästens historia i Halland. 35:-

Ny! ● RUNQUIST, KJELL: Hallandslistans förhållande till huvudstycket i Kung Valdermars jordebok. Gleerups 1947 - särtryck ur Vetenskapssocietetens årsbok 1947, 31 s. 35:-

SANDKLEF, ALBERT: Birger Svensson – den fattige pojken som blev Sveriges cykelmonark. Saxon & L 1946, 207 s, klotband. 35:- 

Ny! ÖVRIGT: Gamla Halmstad i ord och bild. Föreningen Gamla Halmstad 1973, 95 s, ill, förlagsband utan skyddsomslag. 35:-

Ny! ÖVRIGT: Hyltebruks idrottsförening 50 år - 1/9 1972. HIF 197s, 26 s, ill. 35:-

 

SMÅLAND & ÖLAND

Ny! ● ANDERSSON, ROBERT: Femsjö och skolorna i Femsjö. Femsjö Hembygdsförening 1988, 240 s, ill, förlagsband. 40:-

BÅÅTH-HOLMBERG, CECILIA: Från drottningens ö. Lindblads 1920, 476 s, om Öland. 35:-

Ny! ● LINDSTÉN, CARL: Hänt och omvittnat - Kulturhistoriska skildringar. Finn 1971, 102 s. 35:-

Ny! ÖVRIGT: Carolina Norberg - Minnesutställningen i Bonadsmuseet Unnaryd 6-21 juni 1987. Södra Unnaryd Jälluntofta hembygdsförening 1987, 46 s, ill, Carolina Norberg var bygdekonstnärinna och målade framför allt minnestavlor. 35:-

 

STOCKHOLM

 

HENRIKSON, ALF: Fotograf Elmblad. A&A 1968, 88 s, fotografier från Stockholm, hft m skyddsomslag. 50:-

 

VÄSTERGÖTLAND

Ny! ● Diverse författare: Oss arma folk att plåga - skiftet i västgötabyn Kungslena. Ordfront 1976, 82 s, ill, biblioteksklotband. 35:-

 

ENGLAND OCH STORBRITANNIEN

TILLYARD, STELLA: Aristokrater – Caroline, Emily, Louisa och Sarah Lennox 1740-1832. Tiden 1994, 416 s, ill, om fyra systrar i 1700-talets aristokratiska England. 60:-

 

FINLAND

 

ENGMAN, MAX: Lejonet och dubbelörnen – Finlands imperiella decennier 1830-1890. Atlantis 2000, 402 s, förlagsband m skyddsomslag. 70:- 

MERI, VEIJO: C G Mannerheim – marskalken av Finland. N&K 1988, 514 s, rikt ill, Republiken Finlands sjätte president, andra riksföreståndare, armens ende marskalk, överbefälhavare i tre krig, forskningsresande under två år, kartlade och utforskade Centralasien mm. Deltog också i rysk-japanska kriget och ledde under första världskriget en rysk armékår md 40 000 kavallerister. Veijo Meri, en av Finlands bästas författare, ger en levande bild av Finlands marskalk och räddare. Övers: Ulla Russulento, förlagsband m skyddsomslag. 80:-

 

FRANKRIKE

  (beskuren bild av omslaget)

Ny! ● BODANIS, DAVID: Émilie och Voltaire. Norstedts 2007, 385 s, ill, övers: Ruben Elmqvist, förlagsband m skyddsomslag. 65:-

LINDQVIST, HERMAN: Revolution! – Frankrikes blodiga år. Wiken 1991, 260 s, rikt ill, förlagsband i större format. 50:-

 

ISLAND

● HENRIKSON, ALF: Isländsk historia. Bonniers 1989 (pocket), 221 s, ill: Björn Berg. 60:-

 

SOVJETUNIONEN/ RYSSLAND

 

DEUTSCHER, I: Stalin – en politisk biografi. Norstedt 1951. 631 s, ill, övers: Aida Törnell. 65:-

TROYAT, HENRI: Fantastiska furstinnor. Fischer 1999, 268 s, övers: Katja Waldén, om fyra kvinnliga regenter i Ryssland på 1700-talet: Katarina I, Anna Ioannovina, Anna Leopoldovna och Elisabeth I, ill, förlagsband m skyddsomslag. 60:-

Övriga:

● CARRÈRE d´ENCAUSSE, HÉLÈNE: Katarina den stora - en guldålder för Ryssland. Prisma 2006, 527 s, övers: Ervin Rosenberg, förlagsband m skyddsomslag. 20:-

 

TYSKLAND

KROCKOW, CHRISTIAN von: Ett tyskt århundrade – 1890-1990. Tiden 1991, 374 s, övers: Eva Liljegren. Vilka var tyskarnas drivkrafter, och varför blev deras historia som den blev? förlagsband m skyddsomslag. 80:-

 

USA

MOORE, MICHAEL: Korkade vita män. Ordfront 2004, 310 s. 35:-

 

MUSIK

 

DAHLGREN, LOTTEN: Grannarna på Kungsängsgatan – ett par kapitel ur en svensk tondiktares historia. W&W 1914, 226 s, ill, om J A Josephson, där bland annat Jenny Lind förekommer i en stor del av boken, ngt nött rygg. 60:-

JAENSON, GUNNAR/ RABE, JULIUS: Musiken genom tiderna. Gebers 1945, 678 s, ill, notbilaga, halvfranska band. 200:-

LINDFORS, PER: Musikens mästare. W&W 1946, 314 s, biografiskt och om 6 mästares musik: Bach, Händel, Haydn, Mozart, Beethoven och Schumann, förlagsband utan skyddsomslag. 75:-

Övriga:

KJELLÉN, RUDOLF: Sångarfärden till Paris 1900. Wettergrens & Kerber 1901, 245 s, ill, om Uppsala studentkårs sångförenings resa. 35:-

  

IDÉ-, RELIGIONSHISTORIA OCH FILOSOFI

LAURIN, CARL G: Kvinnolynnen. Norstedt 1916, 84 s, ill, nött. 50:-

Övriga:

AHLBERG, ALF: Tankelivets frigörelse. R&S 1972, 181 s. 40:-

MORSI, MAGALI: Profetens hustrur. Alhambra 1990, 131 s, om kvinnan i Koranen och Muhammeds liv, övers: Åsa Forsberg. 40:-

 

ÖVRIGT

 

DAVIS, NATALIE ZEMON: I marginalen – tre yrkeskvinnors uppbrott på 1600-talet. Ordfront 1998, 330 s, ill, övers: Birgitta Schwartzman, förlagsband m skyddsomslag. 70:-

NICANDER, KARL AUGUST: Pittoreskt album eller Taflor ur hela den kända världen. Nordströmska boktryckeriet 1838, 180 s, 48 planscher med stålgravyrer från Bibliografiska Institutets Konstanstalt i Hildbürghausen, Amsterdam, Paris och Philadelphia, texten bearbetad av K A Nicander, Första bandet, tvärformat, dekorerat rött halvfranskt band med ryggtitel i guld, pärmarna har nötta ”snitt”. 500:-

Övriga:

AHNLUND, NILS: Tradition och historia (essäer). Norstedt 1956, 259 s, förlagsband utan skyddsomslag. 40:-

Ny! COLLEGIUM CURIOSORUM NOVUM - ÅRSBOK 1979-80: Tal över blandade ämnen (kulturhistoriska uppsatser). Carmina 1981, 147 s, ill, bland annat skriver Åke Davidsson om "stamböcker" i svenska samlingar, förlagsband. 35:-

SJÖHOLM, L G: Handledning vid undervisningen i hembygdskunskap – tredje skolåret. Norstedt 1922, 227 s, ill: A Goës, förlagsband. 40:-

 

 

Sidan uppdaterad: 2011-05-07